Çamaşır Makinenizdeki Küfü Doğal Yollarla Gidermek

Çamaşır makinesindeki küfü ortadan kaldırmak için bu ev yapımı çözeltiyi her iki haftada bir uygulayın ve lastik keçeyi iyice kurutun.
Çamaşır Makinenizdeki Küfü Doğal Yollarla Gidermek

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Çamaşır makinesi modern evler için diğer elektrikli aletlere göre çok daha önemli bir araçtır; pratikliğiyle size zaman tasarrufu sağlar.  Çok sık kullanıldığı için, zamanla makinenizin iç bileşenleri zarar görebilir ve genellikle lastik keçede küf birikir. Bugünkü makalemizde, çamaşır makinenizdeki küfü doğal yollarla gidermek için izleyebileceğiniz adımları anlatacağız. Kaçırmayın!

Küf nedir?

küf

Küf, karanlık ve nemli ortamlarda bulunabilen bir mantar türüdür. Birkaç tane farklı türü vardır ve genellikle çıplak gözle görmek mümkün değildir. Nemli bir ortamda hızla üremelerine rağmen, mantarlar ancak aşırı bir kurulukta üremeden hayatta kalabilir.

Bu küf zamanla büyür ve çamaşır makinesinde birikir. Bununla ilgili tek iyi şey, küfün kıyafetlerinizin görüntüsünü değiştirmeyecek olmasıdır. Bununla birlikte, içeride kalan giysilerin mantar kapma olasılığı oldukça yüksektir, bu da rahatsız edici kokuya, hatta enfeksiyona neden olur.

Çamaşır makinesindeki küf nasıl oluşur?

Küfün ne olduğunu ve bununla nasıl baş edebileceğinizden biraz bahsetmiştik. Su ve deterjan yüzünden makinenizde küf oluşmaktadır. Bu iki maddenin yanı sıra, makinenin içindeki fazla nemli ortam mantarın büyümesi için mükemmel bir ortam oluşturur. Kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. Genelde koyu renkli ve kalın bir tabaka halindedir.

Çamaşır makinenizdeki küfü doğal yollarla gidermek

Ev temizliği, elinizin altında bir sürü temizlik malzemesi olmasını gerektirir. Bu ürünler, pahalı fiyatları kadar içerdikleri yüksek kimyasal miktarlarıyla da bilinir. Bu ürünler, hayatınızın çeşitli aşamalarında sizi olumsuz etkileyebilir. Çamaşır makinesine zarar vermenin yanı sıra bu kimyasal maddeler çeşitli fiziksel rahatsızlıklara sebep olabilir.

Yüksek fiyatları ekonomiyi etkiliyor. Çok ucuz ürünleri çoğu insan tercih etmese de, hem çevre hem de cüzdanınız için daha iyi olan seçenekler var.

Evinizi temizlemenin farklı yollarını arıyorsanız, doğal alternatifleri görmezden gelmeyin. Ticari ürünlerle kıyaslandığında, her yönden çok daha iyiler. Genellikle daha ucuz, daha etkili ve sağlığınız için daha az zararlıdırlar.

Çamaşır makinenizin içini ve dışını temizlemek, küfü tamamen ortadan kaldırmak için aşağıdaki tamamen doğal bu tarifi uygulayın:

Malzemeler

çamaşır makinesini ayarlamak

Talimatlar ve Kullanım

 • Malzemeleri bir kovada karıştırın ve ortaya çıkan çözeltiyi bir sprey şişesine dökün.
 • Şişenin kapağının sıkıca kapanmış olduğundan emin olun ve şişeyi çalkalayın.
 • Küften ve rahatsız edici kokuyu solumaktan kaçınmak için eldiven ve yüz maskesi takın.
 • Karışımı, küfün miktarına bakmaksızın küflü bütün yüzeylere püskürtün.
 • Birkaç dakika bekleyin, daha sonra nemli veya kuru bir bezle temizleyin.
 • Çözeltinin bir kısmını deterjan yuvasına boşaltın ve derinlemesine bir temizlik için sıcak su ile bir tur makineyi çalıştırın.

Çamaşır makinesinde küf oluşmasını nasıl önleyebilirim?

su ile dolu çamaşır makinesi

Küfü doğal yollarla gidermek için, makinenizin içini ilk kez temizliyor olabilirsiniz. İlk aşamada, küfün ortaya çıkmasını engellemeye çalışın, böylece kötü koku ve enfeksiyonları da engellemiş olacaksınız.

Küf oluşumunu önlemenin birkaç ipucunu aşağıda bulabilirsiniz:

 • Kullandıktan sonra çamaşır makinesinin kapağını açık bırakın.
 • Nem oluşumunu engellemek için ıslak kıyafetlerinizi makinede tutmayın.
 • Contayı kurutun.
 • Bu yazıda nasıl yapacağınızı anlattığımız doğal çözeltiyi her iki haftada bir uygulayın.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Melikyan, A. V., & Stewart, P. H. (1997). U.S. Patent No. 5,602,090. Washington, DC: U.S. Patent and Trademark Office.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.