Bitkileriniz İçin Doğal Gübre Yapmanın 5 Yolu

Bahçenizdeki bitkilerinizi yeniden mi canlandırmak istiyorsunuz? Paranızı endüstriyel gübrelere harcamayın. Bitkileriniz için aşağıdaki maddelerden herhangi birini kullanın ve sonuçları kendiniz görün!
Bitkileriniz İçin Doğal Gübre Yapmanın 5 Yolu

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Bahçe bitkilerinizi doğal olarak gübrelemek için birçok yol bulunmaktadır. Her mağaza ya da süpermarkette bitkileriniz için gübre satılmasına rağmen, toprak için daha fazla besleyici içerik sağlayabilecek birçok %100 doğal madde de vardır.

Aslında, gübre, antik çağlardan beri kullanılan bir maddedir. Fakat zamanla insanlar bu gübreler yerine sentetik gübreler kullanmaya başlamışlardır. Sentetik gübreler toprağı hızla beslese de, uzun vadede zararlı etkilere sebep olurlar ve eninde sonunda toprağı kuruturlar.

Bitki kökleri sentetik ve organik gübreler arasındaki farkı ayırt edemese de, endüstriyel gübreler dengesizliklere yol açabilir. Ayrıca, yararlı mikropları ve solucanları öldürürler.

Bu sebepten ötürü sizlerle, doğal maddelerle gübre yapıp toprağınızı yeniden hayata döndürmenizin birkaç yolunu paylaşmak istedik.

Doğal Gübre Nasıl Yapılır?

1. Muz Kabuğu Gübresi

muzun kabuğu

Muz kabuğu potasyum içerdiği için gübre yapımında kullanılabilecek en iyi besinlerden biridir. Bu özel mineral, nitrojenden sonra bitkileriniz için en önemli maddelerden biridir. Fotosentezde ve dayanıklı dokuların oluşumunda önemli bir rol oynar.

Ayrıca, artık çiçek vermeyen ve solgun görünen bitkilerinizin canlanmasına yardımcı olur. Tüm bunların en iyi yanı, muz kabuklarını normal haldeyken kullanabilmeniz ya da onlarla doğal bitki gübreleri yapabilmenizdir.

Talimatlar

 • Muz kabuklarını parçalara ayırıp su dolu bir kapta 15 dakika boyunca kaynatın.
 • 15 dakika sonra, altını kapatın ve soğumaya bırakın.
 • Son olarak, gübreyi bitkilerin etrafına sıkın. Eğer isterseniz, kabukları suyun içinde bırakabilirsiniz.

2. Elma Sirkesi Gübresi

camda sirke

Elma sirkesinin içinde bulunan asetik asit asidik topraklarda yetişen bitkileriniz için iyi bir gübre görevi görebilir. Bu besinin emilimi, bitkilerin iyi bir durumda büyümesini sağlar ve bitkilerin yapraklarının yanıksı bir görünümünün olmasını engeller.

Talimatlar

 • Bitkilerinizi sulamak için kullanacağınız suya bir kaşık elma sirkesini ekleyin ve bitkilerinizi her zamanki gibi sulayın.
 • Bunu en az haftada bir kez tekrar edin.

3. Yumurta Kabuğu Gübresi

yumurtanın kabuğu

İnsanlar yumurta kabuğu gübresine genellikle başka besinleri de eklerler. Fakat çok fazla kalsiyum içerdikleri ve domates, biber, patlıcan gibi bitkilerde çiçeklerin çürümesini engelledikleri için yumurta kabuklarını tek başlarına kullanabilirsiniz.

Talimatlar

 • Birkaç yumurta kabuğunu ezip bitkinizin kök kısmına doğru yerleştirin.
 • Yumurta kabuklarını kurutup ezerek toz haline de getirebilirsiniz. (tercihe göre)
 • Sonrasında bu tozu bitkinizin etrafına serpin.

4. Ağaç Kabuğu Külü Gübresi

uzun ağaçlar

Ağaç külleri bazı çiçek ve bitkilerin büyümesini sağlayabilir. Bu doğal madde çok fazla potasyum ve fosfor içerdiğinden toprağın zenginleşmesi için oldukça gerekli maddelerdir. Diğer bir yandan, içerdiği maddeler karınca ve diğer böcekleri de uzaklaştırır.

Fakat, toprağın pH dengesini değiştirdiğinden, bu maddeyi asidik toprakta yetişen bitkilerde kullanmamalısınız. 

Talimatlar

 • Bolca odun külü alıp suda seyreltin.
 • Daha sonra sıvıyı istediğiniz bitkilere dökün.
 • Eğer tercih ederseniz, külleri de köklerden 2 ya da 3 santimetre öteye serpin.

Not: Küllerin metal ya da diğer kirletici maddeler içeren odunlardan elde edilmediklerinden emin olun. Aksi takdirde, bu külleri kullanarak bahçenizi mahvedebilirsiniz.

5. Yosun Gübresi

bitkileriniz için

Bu tarz gübreler pek bilinmez. Kuru ve taze olarak bulunabilen bu madde yetiştikleri topraklarda “yararlı” mikropların yaşadığı güçlü iz elementlerini içerir.

Eğer bitkileriniz için bu gübreyi kullanırsanız, bitkileriniz daha sağlıklı bir görünüm kazanacak ve solmaktan kurtulacaktır. Ayrıca, yosun, bitkilerinizi onları hasta edecek mikroorganizmalardan korur.

Talimatlar

 • Yosunları doğrayıp bir kova suya koyun.
 • Kovanın üzerini kapatın ve gübreleri 2-3 hafta bekletin.
 • 2-3 hafta sonra bu suyu bitkilerinizin üzerine püskürtün.
 • Küçük bir bitkiye 2 bardak su püskürtmek yetecektir. Eğer bitki orta boy ya da büyük boy ise 4-6 bardak su püskürtebilirsiniz.

Bahçenizdeki bitkilerinizi yeniden mi canlandırmak istiyorsunuz? Paranızı endüstriyel gübrelere harcamayın. Bitkileriniz için bu maddelerden herhangi birini kullanın ve sonuçları kendiniz görün!

İlginizi çekebilir ...
Bahçenizde Kolayca Yetiştirebileceğiniz 10 Bitki
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bahçenizde Kolayca Yetiştirebileceğiniz 10 Bitki

Başlangıç seviyesinde iseniz, endişelenmeyin. Bahçenizde kolayca yetiştirebileceğiniz çok sayıda bitki bulunmaktadır. Detaylar için okumaya devam e... • Soto, G., & Meléndez, G. (2004). Cómo medir la calidad de los abonos orgánicos. Manejo Integrado de Plagas Agroecología (Costa Rica).

 • Ganadería, S. de A. y. (2000). Producción de abonos organicos. Producción De Abonos Organicos.

 • Herrán, F. ., Sañudo, J. A. ., Torres, R. R. ., & Rojo, M. . (2008). Importancia de los abonos orgánicos. Ra Ximhai. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004.