Böbrek Yetmezliği ile İlgili 8 Erken Belirti

Bu belirtilerin bazıları normal görünse de, böbrek yetmezliği ve diğer böbrek sorunlarını gidermek için her zaman bir doktora görünmeniz tavsiye edilir.
Böbrek Yetmezliği ile İlgili 8 Erken Belirti

Son Güncelleme: 17 Aralık, 2018

Böbreklerimiz, idrar yoluyla toksinleri vücuttan atarak vücudu temizlemekten sorumludur. Bir çok özelliklerinin yanı sıra böbrekler vücuttaki sodyum, kalsiyum ve diğer önemli maddelerin seviyelerini dengeler. Peki böbrek yetmezliği ile ilgili olabilecek belirtilerden haberiniz var mı?

Böbrekler, kaburga kafesinin altında bulunur ve günde yaklaşık 120 ila 125 litre kanı toksinlerden arındırır. Ancak bazen vücut çok fazla atık depolar ve bu durum, böbreklerin performansını düşürür.

Sonuç olarak, böbreklerin yeterince çalışmaması önemli vücut süreçlerini değiştirir ve sağlığımızı olumsuz etkileyebilecek hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur.

En çok endişe veren şey ise, bu sorunu zamanında tespit etmenin zor olması ve fazla zaman geçmesi durumunda böbrek yetmezliğinden kaynaklanan komplikasyonları tedavi etmenin de karmaşıklaşmasıdır.

Bu nedenle, bu sorunun belirtilerine dikkat etmek önemlidir. Aşağıda böbrek yetmezliğinin ana belirtilerinden sekizini bulacaksınız. Bunlar böbrek yetmezliği çekip çekmediğinizi tespit etmenize yardımcı olacaktır.

1. Böbrek Yetmezliği Belirtileri: İdrarda Değişimler

böbrek idrarda değişim

İdrar alışkanlıklarındaki ve idrar kompozisyonundaki değişimler böbrek yetmezliğinin erken belirtileridir. Böbreklerin idrar ürettiği göz önüne alınırsa, idrarda belirgin değişimler yaşamak yaygın bir deneyimdir.

Örneğin; böbrek yetmezliği, gece daha sık tuvalete çıkmanıza ya da gün boyunca sürekli tuvalete gitmenize neden olabilir. Böbrek yetmezliği çektiğinizde, idrar normalden daha yeşil görülebilir ya da neredeyse turuncu olur. Ayrıca, idrarın kokusu da normalden daha güçlü ve kötü olur.

2. Ödem veya şişme

Su tutulumu veya ödem, böbrek yetmezliğinin sonucu olabilir. Bunun sebebi vücudun enflamatuar tepkilerinde dengesizlik olması ve dokularda aşırı sıvı tutulmasıdır. Şişme vücudun şu bölgelerinde oluşabilir:

  • Ayaklar ve ayak bilekleri
  • Bacaklar
  • Yüz
  • Eller
  • Karın bölgesi

3. Akne

böbrek yetmezliği belirtileri akne

Böbrek yetmezliğinden dolayı kan akışında kalan toksinler akneye sebep olabilir. Bunun nedeni toksinlerin gözeneklerimize taşınması ve bazen yüzümüzdeki doğal yağ üretimini değişikliğe uğratmasıdır.

Sonuç olarak, yüzünüzde kaşınma hissiyle beraber rahatsız edici noktalar oluşur, bunlar dayanılmaz hale gelebilir. Akne topikal tedavilerle kontrol edilebilir. Ancak, akneleriniz böbrek yetmezliğinden kaynaklanıyorsa, böbreklerinizi temizlemeniz gerekir.

4. Bel bölgesinde rahatsızlık hissi

Bel ağrısı veya vücudun bir tarafında hissedilen ağrı, böbrek hastalıklarına işaret ediyor olabilir. Bu belirtileri yaygın kas ağrısıyla karıştırmak mümkündür; ama yine de bu belirtilere dikkat etmelisiniz. Çünkü bu ağrı polikistik böbrek hastalığı, böbrek taşları veya karaciğer hastalıklarının belirtisi olabilir.

5. Mide Bulantısı ve Kusma

mide bulantısı ve kusma

Bu belirtilere neden olan bir çok faktör vardır; ama özellikle de bunlara diğer belirtiler eşlik ediyorsa, bunlara böbrek yetmezliğinin neden olduğunu düşünmek yanlış değildir.

Böbrek yetmezliği durumunda mide bulantısı yaşayıp kusabiliriz; çünkü vücudumuzdaki atıklar tamamen temizlenmez ve böylece vücut sistemleri çalışmayı bırakır.

6. Kuru Cilt

Böbrek yetmezliği ilerledikçe, vücut su kaybeder ve sıvıları düzgün kullanma kabiliyetini yitirir. Bu yüzden, cildimiz doğal nemini kaybeder ve zamanla daha da kuru hale gelir.

7. Baş Dönmesi

Böbrek yetmezliği ve böbrek enfeksiyonu geçiren hastaların bazıları kansızlık, yani anemi geliştirebilir. Bu, olabildiğince çabuk şekilde kontrol edilmelidir.

Eğer ısrarcı bir baş dönmesi, bayılma hissi ve halsizlik yaşıyorsanız, doktorunuza başvurmanız önemlidir. Bu gibi durumlar vücutta yeterince akyuvar olmadığı için gerçekleşir ve beynin yeterince oksijen almasını önler.

8. İştah Kaybı

böbrek yetmezliği iştah kaybı

Genelde iyi yiyen bir kişi birden iştahını kaybettiyse, bu kişide herhangi bir hastalık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Böbrek problemleri iştah kaybının tek nedeni olmasa da, bu olasılık göz önünde bulundurulmalıdır. İlginç olan ise, bazı durumlarda böbrek yetmezliği hıçkırığa neden olur ve sonuç olarak tok hissetmemize yol açar.

Unutmayın!..

  • Böbrek yetmezliği ilk devrelerinde keşfedildiği zaman tedavi edilebilir.
  • Aynı zamanda, ilgilenilmediği zaman, böbreklerin işlememesi hipertansiyon, kronik su tutulumu ve enfeksiyon gibi ciddi durumlara yol açabilir.
  • Bu belirtilere dikkat edin ve endişe duyduğunuz zaman doktorunuza görünün.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.