Büyük Psoas (Ruh Kası) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Birçoğumuz nerede olduğunu bile bilmese de, esneme ve egzersiz hareketleri ile büyük psoas kasına olması gereken şekilde özen göstermek, birçok ağrıdan uzak durmak, rahatlamak ve hatta kalp gücünüzü artırmak adına size yardımcı olabilir.
Büyük Psoas (Ruh Kası) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Büyük psoas, omurganın bele ait olan bölgesinin uzunluğu boyunca ve leğen kemiğinde yer alan bir kastır. Ayrıca kalça fleksörleri olarak da bilinen bu kasların, tüm kasların en büyüğü ve en güçlüsü olduğu bilgisi de oldukça ilginçtir.

Bunlar, yürümek, bisiklete binmek, uzanmak, ayağa kalkmak, dans etmek, esnemek, çömelmek ve klasik yoga egzersizlerinin çoğu gibi basit hareketleri mümkün kılan kaslardır. Başlıkta da bahsettiğimiz gibi, büyük psoas yaygın olarak “ruh kası” olarak bilinir.

Hem çağrışımcı hem de şiirsel olan bu terimin sebebi, iki temel faktöre dayanmaktadır:

 • Birincisi, bu kas vücudumuzun en derin kaslarından biridir. Hareket etmeyi destekler, ancak her şeyden önce, sabit kalabilmemizi sağlar.
 • İkincisi ve bir o kadar ilginç olanı, gerginliği rahatlatıp stres ve kaygıyı yönlendirerek, duygusal dünyamız üzerinde sahip olduğu etkilerdir.

Bu “ruh kasını” daha önce hiç duymadıysanız, bu bilgiyi ilginç bulacağınız konusunda emin olabilirsiniz.

Büyük psoas ve duygusal dünyamız

psoas kası ve çevresi

Bu yapı dengemize ve geniş hareketler yapabilme yetimize katkıda bulunur. Onu algılayamaz, nerede olduğunu gösteremez ve daha önce adını hiç duymamış olsak bile, gerçekte uzun süre oturarak geçirdiğimiz her zaman varlığından haberdar olur ve sırtımız ağrır.

Bel ağrısından şikayet ettiğimiz anlarda, leğen kemiğinin acıdığı ve omurga diskleri arasında gidip gelen ağrılar hissettiğimiz zaman aslında onu fark ediyoruz.

Diyafram ve leğen kemiği tabanı arasında: koruma, sabitlik ve esenlik

Büyük psoas, vücudumuzun en mahrem noktasında, diyafram ve leğen kemiği tabanını birbirine bağlayan bölgesinde oturur ve onu iki bölüme ayrılır:

 • Bir derin kısım, birinci bel omurgasından beşinciye doğru gider.
 • Bir yüzeysel kısım, göğüs kemiği omurgasındadır.

Sadece bel kemiğini stabilize etmeye yardımcı olmamakla kalmayıp, aynı zamanda abdominal organlar için iyi bir “emniyet kemeri” görevi yerine getirdiğini de belirtmek gerekir.

 • Bir kas olmasının yanı sıra, büyük psoas, aynı zamanda merkezi sinir sistemi için bir haberci olarak hareket eder.
 • Bu yapının, diyaframla bağ doku ya da fasya aracılığıyla bağlı olduğu düşünüldüğü  zaman, midede yoğun olarak hissettiğimiz duyguların çoğu için (bazen “ikinci beyin” olarak da bilinir) bir elçi olduğu bilinir.
 • Böylece,  kanda yüksek dozda bulunan kortizol ve adrenalinle karakterize edilebilen, ivme kazanmış bir yaşam tarzı büyük psoas kasını gerecektir.
 • Beynin zararlı veya tehlikeli olarak yorumladığı şeylerden kaçmak için bizdeki kaçış tepkisini hazırlar.
 • Eğer birkaç hafta ya da ay boyunca yüksek bir kaygı veya stres durumunu sürdürürsek, bu kas sertleşir.

Büyük psoas ya da ruh kası sertleştiği zaman, sırt ağrısı, siyatik ve sindirim problemleri ortaya çıkabilir ve hatta daha acı verici regl dönemlerinden muzdarip olabiliriz…

ağrı

Ruh kasına dikkat etme ve özen gösterme ihtiyacı

Uzun bir süre boyunca sahip olunan olumsuz duygular, bu kasın direncini ve esnekliğini etkileyen tek şey değildir. Hareketsiz bir yaşam tarzı ve kötü bir duruş da büyük psoası etkiler ve hepimizin bildiği sırt ağrısı ve başka tıbbi problemlere neden olur.

Ruh kasına bakmak için neler yapabiliriz?

Aşağıda açıklayacağız.

Uygun egzersizler

yoga

Birçok yoga egzersizi ruh kasını veya büyük psoas’ı yeniden dengelemeye, ona bakım yapmaya ve onu güçlendirmeye çalışır.

 • Kasık bölgesini ve beli içeren herhangi bir esneme hareketi, gerginliğin bu fantastik kastan dışarı akmasına izin verecektir.
 • “Özgür” bir psoas, kaslarımızı güçlendirmeye, bacaklarımızı daha hafif hissetmeye ve pelvisimizi daha esnek ve çevik hissetmemize yardımcı olur.
 • Bu yüzden ideal olan, uygun esneme hareketleri ile günde en az bir saat egzersiz yapmaktır.

Dizinizi göğsünüze getirin veya kalçalarınızı döndürürken yüzüstü uzanın ya da dizinizi bir tarafa hareket ettirin ve diğerini de. Söylediğimiz gibi, herhangi bir yoga egzersizi sizin için olumlu ve yararlı olacaktır ve ayrıca karın bölgesinde bulunan organlarını işlevini iyileştirecek, nefesinizi, sindiriminizi ve kalbinizi koruyacaktır.

egzersiz

Sonuç olarak, bu kasa gün be gün özen göstermek  asla çok büyük bir yük değildir, farkına bile varmadan, refahımız için çok şey yapmış oluruz. Pek çok oryantal felsefe kapsamında, psoas veya ruh kası, enerjiyi yönlendiren ve bizi dünyaya bağlayan bir organdır; bize denge ve canlılık veren yapıdır.

Öyleyse neden ona biraz daha ilgi göstermeyelim değil mi? Gösterilen çaba buna değecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Sajko, S., & Stuber, K. (2009). Psoas Major: a case report and review of its anatomy, biomechanics, and clinical implications. The Journal of the Canadian Chiropractic Association.

 • Wettstein, M., Jung, J., & Dienst, M. (2006). Arthroscopic Psoas Tenotomy. Arthroscopy – Journal of Arthroscopic and Related Surgery. https://doi.org/10.1016/j.arthro.2005.12.064

 • Mannion, S. (2007). Psoas compartment block. Continuing Education in Anaesthesia, Critical Care and Pain. https://doi.org/10.1093/bjaceaccp/mkm029


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.