Cadılıkla Suçlandığı için Terk Edilen Hope'un Hikayesi

Danimarkalı bir aktivist sayesinde, Hope'un hayatı 180 derece döndü. O zayıf çocuğun görüntüsü hepimizin akıllarında olacak, bugün o kız çocuğu mutlu ve sağlıklı. 
Cadılıkla Suçlandığı için Terk Edilen Hope'un Hikayesi

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

İki yaşındaki Nijeryalı Hope dünyanın her yerinde kalplere dokunan bu harika hikayenin baş kahramanı.

Bu küçük kız ailesi tarafından sokağa terk edilmişti, çünkü onun cadı olduğuna inanıyorlardı. Eğer Danimarkalı bir aktivistin dikkatini çekmeseydi, muhtemelen Hope içinde yaşadığı topluluğun sokaklarında dilenerek ölecekti.

Bir kaç ay süren iyileşmeden sonra, Hope inanılmaz bir dönüşüm geçirdi ve ülkesindeki kimsesiz çocuklar için yapılan bağışların sosyal ağlarında posterlerin yüzü oldu.

Hope’un hikayesi…

Hope ve arkadaşları

Geçen Ocak ayında Danimarkalı aktivist Anja Ringgren Lovén Nijerya’nın başkenti olan Abuja’nın sokaklarında gezinen iki yaşında bir kız çocuğu buldu. Bu çocuk çıplaktı ve kesinlikle yetersiz beslenme yaşıyordu. 

The Independent’a göre Anja, African Children’s Aid Education and Development Foundation’ın başındaki kişi. Bu Afrikalı çocukların eğitimi ve gelişimi için kurulmuş bir bağış organizasyonu.

Anja’nın  organizasyonu ile terk edilmiş veya aileleri tarafından cadı olarak suçlandığı için öldürülmek üzere olan çocuklarla ilgileniyor. 

Hope ciddi şekilde zayıflamış, yetersiz beslenme ve bağırsak parazitleri yaşarken bulundu. Anja bu çocuğun durumunu görünce ona su verdi ve hemen bir battaniyeye sarıp onu Uyo’daki hastaneye götürdü. Orada ağır anti-parazit tedavisi ve ağır kansızlığını tedavi etmek için sürekli kan nakli yapıldı.

Hope ve Anja

Bu çocuk sekiz ay boyunca hayatta kalabilmek için her gün çöpteki artık yemekleri yemişti. Anja Hope’u bulduğu andan beri onun tıbbi harcamalarını karşılayabilmek için fotoğraf ve vidyolarını sosyal ağlarda paylaştı.

Bu verdiği en iyi kararlardan biriydi. 48 saat içinde bağışlar yağdı, neredeyse bir milyon dolar edindiler. Herkese desteği için teşekkür etmek için şöyle bir yazı yayınladı:

Tüm bu para ile hem Hope’a en iyi tedaviyi uygulayabiliriz, hem de daha çok çocuğu işkenceden kurtarmak için tıbbi bir klinik kurabiliriz.

Tedaviye başlamasından iki ay sonra, Hope dünyaya inanılmaz dönüşümünü gösterdi. Son fotoğraflarda, Hope bir kaç hafta önce dünyayı şoka uğratan görüntülerden çok daha farklı bir ortamda gülümsüyordu.

Hala tıbbi kontrolleri devam etse de, bu küçük kız her çocuğun hak ettiği mutlu çocukluğu yaşıyor. 

Hope büyüyor…

Hope ve ona bakan adam

Gelen bağışlar sayesinde Anja Ringgren Lovén Hope gibi insanlık dışı koşullarda yaşayan çocukları kurtaracak. Binlerce Afrikalı çocuğun “cadı” veya “büyülenmiş” olarak damgalanıp dışlandığını söylüyor. 

Lovén, “Çocukların işkenceye uğradığını, terörize edildiğini ve öldürüldüğünü gördük. Bu yüzden savaşıyorum. Bu yüzden her şeyimi sattım ve Danimarka’yı bırakıp bu keşfedilmemiş topraklara geldim.” diyor. 

Lovén, eşi David ile, Ocak ayının sonunda kimsesizler yurdunun inşaatına başladı. Çiftin David Jr. isimli iki yaşında bir oğulları var. Ama aslında sokaklardan kurtardıkları, Hope’un durumunda yaşayan neredeyse 35 erkek ve kız çocuğu ile ilgileniyorlar.

Kendini adaması ve çabaları sayesinde, Lovén bugün bir kahraman olarak biliniyor. Milyonlarca insan onun uğruna savaştığı şeyi gördü ve ona destek vermek için harekete geçti.

Hope’un değişimlerini Facebook sayfasından ve diğer kanallardan yayınlamaya devam ediyor, dünyaya bu küçüğün gelişimini gösteriyor. Artık Hope’un gülümsemesi binlerce insanın tek bir amaç uğruna beraber çalışırsa ne kadar harika şeyler başarabileceğinin sembolü.  Onun gibi, daha bir çok çocuk çok geç olmadan ilgiye ihtiyaç duyuyor. 

İlginizi çekebilir ...
Kırgın İnsanlar için Her Zaman Umut Var
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kırgın İnsanlar için Her Zaman Umut Var

Hayatın bir daha aynı olmayacağı doğrudur. Geçmiş tecrübeler bizi damgalar. Ancak kırgın insanlar için de her zaman umut vardır.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.