Cildinizden Ölü Deriyi Temizleyecek Doğal Yulaf Ezmesi Nasıl Yapılır?

Bu yulaf ezmesi sabununun düzenli kullanımı, cilt üzerinde biriken ölü hücreleri yok etmeye yardımcı olabilir. Piyasada aynı amaca yönelik birçok peeling ürünü olmasına rağmen, bu sabun düşük maliyetlidir ve sert kimyasallar içermez.
Cildinizden Ölü Deriyi Temizleyecek Doğal Yulaf Ezmesi Nasıl Yapılır?
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yulaf ezmesi cildin bakımı için en çok tavsiye edilen maddelerden biridir.

Bunun nedeni ise, bir nemlendirici olması ve alerjiye neden olmamasıdır. Erken kırışıklıkların önlenmesi için dokuların yenilenmesini destekleyen besin maddeleridir.

Bu özellikler ticari kozmetik ürünlerinde on yıllardır bulunmasına rağmen, yulaf ezmesi en iyi seçeneklerden biri olmaya devam etmektedir. Bu sayede istenmeyen reaksiyon riskiyle karşı karşıya kalmazsınız.

Evde doğal yulaf ezmesi nasıl yapılır?

Öğrenmek için okumaya devam edin!

Cildinizde peeling etkisi için doğal yulaf ezmesi sabunu kullanmanın avantajları

Doğal yulaf ezmesi sabunu, son birkaç yıldır çok popüler olan bir üründür. Zararlı kimyasal maddeler içermeyen yumuşak formülü, hassas ciltte ya da kuru ciltte bile uygulanmasına izin verir.

Kozmetik mağazalarında ve süpermarkette benzer özelliklere sahip birçok sabun var.

Bu sabunu yapmak biraz zaman alır. Yine de birçok insan bu doğal seçeneği kullanmayı tercih ediyor. Bu şekilde cildinizi düzenli olarak ölü hücrelerden arındırabilir ve bir süre sonra başka ilginç faydalar elde edebilirsiniz.

Ölü hücreler içermeyen cilt

ölü hücre

Bu sabunun en göze çarpan özelliği, ciltte kalan ölü hücreleri çıkarma kapasitesidir. Damarları büzücü bileşenlerinden dolayı, gözenekleri derinden temizler ve cildin dokusunu geliştirir.

Besin içerikleri ile serbest radikallerin olumsuz etkilerini en aza indirir. Bu da dokuların oksijenlenmesini arttırır. Bu arada, besin içerikleri sayesinde erken yaşlanma belirtileri ve kusurlarının ortaya çıkmasını engellemeye yardımcı olur.

Tahriş ve kaşıntı için rahatlama

Kimyasal kökenli birçok malzemenin aksine, yulaf ezmesi cildinizin pH’ını değiştirmez. Aslında, yulaf ezmesinin cilde uygulanması, tahriş ve kaşıntı üreten alerjik reaksiyonların tedavisi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Özellikleri, cildin doğal nemini geri kazanmanın ve aşırı kuruluğu önlemenin, yanı sıra yanıkları ve kaynakları azaltmaya da yardımcı olur. Ayrıca, küçük yaraların iyileşmesine de yardımcı olur.

Fazla yağ için bir çözüm

yağ

Yulaf ezmeli sabunun büzücü nitelikleri fazla yağ üretimi için alternatif bir çözümdür. Doğrudan uygulaması, yağ bezlerin aktivitesini olumlu yönde etkilemektedir.

Sonuç olarak, cildiniz aşırı sebum ile ortaya çıkan parlak görünüm olmadan daha uzun süre taze görünür. Buna ek olarak, gözeneklerden birçok kalıntı çıkarır ve akne ve siyah noktaların görünümünü azaltır.

Evde doğal yulaf ezmesi sabunu nasıl hazırlanır

akne

Yulaf ezmesinin cilde olan faydalarını desteklemek için bal ve E vitamini yağı gibi diğer sağlıklı katkı maddelerini de sabun karışımına ekleyebiliriz. Tabi ki, sadece yulaf ezmesi kullanmayı tercih ederseniz, bu da oldukça iyidir.

Malzemeler

 • 1 bar gliserin sabunu
 • 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi
 • 4 yemek kaşığı bal
 • 1 E vitamini kapsülü

Gerekli mutfak eşyaları

 • Mikrodalga için kap
 • Tahta kaşık
 • Sabun kalıpları

Hazırlanışı

 1. Sabun barını rendeleyin ve mikrodalga ile uyumlu bir kap içine koyun.
 2. Birkaç dakika eritin ve yulaf ve bal ile karıştırın.
 3. Bir tahta kaşıkla iyice karışana kadar birkaç dakika karıştırın.
 4. E vitamini kapsülünün içeriğini ekleyin ve karıştırmaya devam edin.
 5. Homojen bir ürün elde ettikten sonra, sabun kalıplarına dökün ve kaba düzgün bir şekilde yayılmasını bekleyin.

Kullanım

 • İstenilen dokuya sahip olduğunuzda kalıptan çıkarın.
 • Cildinizi ıslatın ve yumuşak dairesel hareketlerle yüzünüzü ovun.
 • Yüzünüzde 5 ila 8 dakika boyunca bekletin ve daha sonra durulayın.
 • Temiz cildi korumak için uygulamayı haftada en az 3 kez tekrarlayın.

Gördüğünüz gibi, kendi yulaf ezmeli sabununuzu yapmak karmaşık ve pahalı değildir. Sadece talimatları izleyin ve tüm avantajlarından yararlanın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Abud L. El libro de jabones. Buenos Aires: Editorial Albatros; 2004.
 • MedlinePlus. Avena. 2018; Available at: https://medlineplus.gov/spanish/druginfo/natural/814.html. Accessed 10/28, 2018.
 • Navarro C, Núñez M. Consumo responsable: Exfoliantes naturales para regenerar la piel. Integral: Vive mejor en un mundo mejor 2008(348):74-75.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.