Çocuklarda Kuru Öksürüğü Nasıl Tedavi Edersiniz

Çocuğunuzda kuru öksürük varsa dikkatli olmalısınız. Eğer bu bahsettiğimiz yöntemleri denemenize rağmen öksürük devam ederse, bir doktora göründüğünüzden emin olun.
Çocuklarda Kuru Öksürüğü Nasıl Tedavi Edersiniz

Son Güncelleme: 27 Ocak, 2019

Öksürürken balgam gelmezse kuru öksürük problemi ortaya çıkabilir. Bu da tahrişe neden olur ve eğer kuru öksürüğü tedavi etmezseniz, her öksürdüğünüzde durumunuz daha da kötü hale gelebilir. Kuruk öksürük 10 yaşın altındaki çocuklarda oldukça yaygındır ve yılda birkaç kez farklı sebeplerden ortaya çıkabilir.

Bu durum çocukları da ebeveynleri de eşit derecede etkiler. Bazen bu kuru öksürük gerekli bir düşmandır; yutarken boğazınıza kaçan yabancı bir maddeden sizi kurtarır ya da başka bir hastalığın belirtisidir.

Kuru öksürük kırgınlık belirtisi gibi görünse de, aslında solunum yollarını temizlemek için doğal bir mekanizmadır.

Çocuklarda Kuru Öksürüğün Sebepleri

ateşi ölçülen çocuk

Çocuklarda kuru öksürüğe sebep olan birçok etmen vardır. Bunlardan en yaygın olanı, rinit, bronşit ya da larenjitten kaynaklanan iltihaplanmadır.

Altında bir hastalık yatmasa da yine kuru öksürüğe sebep olan bazı özel durumlar da vardır. Bunlardan biri, ortamda fazla sigara dumanı veya rutubet olması ya da ısının ani bir şekilde değişmesidir.

Çocuklarda kuru öksürüğe sebep olan en yaygın sebeplerden bazıları şunlardır:

 • Çok soğuk ya da kuru ortamlar
 • Klima
 • Güçlü kokular
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Çok tozlu yerler
 • Soğuk algınlığı ya da gripten kaynaklanan solunum yollarının tahrişi
 • Gastrik reflü ya da benzer durumlar

Ebeveynler genellikle çocuklarında kuru öksürüğü tedavi etmek için çareler ararlar. İlaç ya da doğal yöntemlerle çocuklarının rahatlamasını sağlamak isterler.

Çocuklarda kuru öksürüğü yatıştırmak için kullanılabilecek bazı doğal ilaçlara bir göz atalım.

Çocuklarda Kuru Öksürüğü Yatıştırmak İçin Doğal Tedaviler

Kuru öksürüğü yatıştırmak için birçok doğal tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler çocuklarınızın rahatlayıp daha iyi hissetmesini sağlar.

Yeteri Kadar Sıvı Tüketsinler

Solunum yolları tahriş olduğunda yeterince sıvı tüketmek, belirtileri iyileştirmek için çok önemli bir yöntemdir.

Çocuğunuzun gün boyunca yeteri kadar sıvı tükettiğinden emin olun. Bu sayede membranları nemli kalacaktır. Kuru öksürüğü etkili bir şekilde azaltmak için içeceklerini oda sıcaklığında tüketmelidirler.

Buhar Banyosu Yaptırın

Buhar banyosu çocuklarınızı iyileştirmenin bir diğer yoludur.

En iyi sonuçları almak için, çocuklarınız mümkünse 20 dakika kadar boyunca buharın içinde nefes almalıdır. Bu tahrişin azalıp solunum yollarının nemlenmesini sağlayacaktır.

Eğer çok sıcaksa yanmamaları için banyonun sıcaklığını önce kendiniz kontrol ediniz.

Narenciye Olmayan Meyve Suları

sağlıklı içecekler

Çocuğunuzun kuru öksürüğü varsa, onlara verdiğiniz herhangi bir meyve suyunun narenciye olmaması ve sıcak olmaması gerçekten önemlidir. Bunun nedeni, narenciyenin ve sıcak içeceklerin mukus üretecek olmalarıdır.

Unutmayın ki solunum yolları da cildin bir parçasıdır. Bu nedenle, cildinizin geri kalanında olduğu gibi mukoza da oda sıcaklığına ihtiyaç duyar.

Nem Aygıtı

Çocuğunuzun yatak odasına bir nemlendirici aygıt yerleştirin ve çocuğunuz odada değilken birkaç dakika boyunca çalıştırın. Önemli olan, odanın nemli ve sıcak olmasıdır.

Ayrıca nemlendiriciye bir miktar defne ya da okaliptüs ekleyebilirsiniz. Koku, solunum yollarının temizlenmesine ve uyurken rahatlamaya yardımcı olur.

Bal Limon Karışımı İçsinler

Çocuğunuza yatmadan önce birkaç damla limonla bir çorba kaşığı bal vermek, kuru öksürüğü hafifletmek için harika bir yöntemdir.

Çocuklar uzandıklarından dolayı kuru öksürüğün gece boyunca kötüleşmesi oldukça muhtemeldir. Bu da, rahatsızlığı ve mukozanın tahrişini arttırır.

Doğal Öksürük Şurubu Yapmak İçin Bir Tarif

Bu tarif kuru öksürüğü rahatlatmak için harikadır ve yalnızca limon ve balla yapılır.

Limon narenciye olsa da, vücudun asiditesini hızlı bir şekilde düşürebilir. Bal bakterileri uzaklaştırarak boğazı nemlendirir.

İçindekiler

 • 1 kase bal (336 ml)
 • Yarım bardak su (125 ml)
 • 1 limon

Yapılışı

 • Balı bir tencerede kısık ateşte ısıtın (kaynamasına izin vermeyin, yoksa besleyici özelliklerini kaybeder).
 • Suyu bir tencereye dökün ve bütün limonu ekleyin.
 • Limonu yumuşayana kadar 3 dakika pişirin.
 • Limonu ateşten alın, suyu süzün ve soğumaya bırakın. Sonra limonu dilimler halinde kesin ve çekirdeklerini çıkarın.
 • Limon dilimlerini sıcak ateşte balın içine batırın ve düşük bir sıcaklıkta bir saat kadar pişirin.
 • Daha sonra karışımı ocaktan alın ve limon dilimlerini çıkarın.
 • Son olarak, soğumaya bırakın ve kapağı olan steril bir kaba dökün.

Kuru öksürüğü rahatlatmak için harika olan bu şurubu ebeveynler de çocuklar da kullanabilir. Çocuklar günde üç kez yarım çay kaşığı içebilirler. Ebeveynler de gerekli gördükçe bir çay kaşığı içebilirler.

Çocuklarınızda kuru öksürüğü takip etmek oldukça önemlidir. Eğer bu yöntemleri denemenize rağmen yine de öksürük devam ediyorsa bir doktora başvurduğunuzdan emin olun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Hine, C., Gilchrist, F., & Carroll, W. (2017). Chronic cough in children. Paediatrics and Child Health (United Kingdom). https://doi.org/10.1016/j.paed.2017.02.001
 • Oduwole, O., Meremikwu, M. M., Oyo-Ita, A., & Udoh, E. E. (2014). Honey for acute cough in children. Evidence-Based Child Health. https://doi.org/10.1002/ebch.1970
 • Sultana, S., Khan, A., Safhi, M. M., & Alhazmi, H. A. (2016). Cough Suppressant Herbal Drugs: A Review. International Journal of Pharmaceutical Science Invention ISSN (Online.
 • Wang, K., Bettiol, S., Thompson, M. J., Roberts, N. W., Perera, R., Heneghan, C. J., & Harnden, A. (2014). Symptomatic treatment of the cough in whooping cough. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD003257.pub5

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.