Doğal Yöntemlerle Saç Biti Sorunundan Nasıl Kurtulunur

Saç bitinden kurtulmak için bazı yöntemleri dönüşümlü olarak uygulayabileceğinizi ve en iyi sonucu almak için gerekirse birden çok yönteme başvurabileceğinizi unutmayın. 
Doğal Yöntemlerle Saç Biti Sorunundan Nasıl Kurtulunur

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bitler rahatsızlık veren canlılardır. Kimse onların etrafta bulunmalarından hoşlanmaz. Fakat ne yazık ki, saç biti sizin olduğunuz bölgeye geldiğinde, size veya çocuklarınıza bulaştığında, ondan kurtulmak çok zor olabilir. Ne de olsa küçük böcekler kolaylıkla üreyip sayılarını artırırlar.

Bu tip saç bitleri yalnızca insanları etkilerler. Son derece can sıkıcı olmalarına (çok zarar vermelerine ve bizi utandırmalarına) rağmen ciddi bir sağlık sorununa yol açmazlar.

Bununla birlikte, tehlikeli olmasalar da, kimsenin öylece durup bu küçük böceklerin kendilerine gidecek başka bir yer bulmasını bekleyeceğini sanmıyoruz.

Bitler sihirli bir şekilde ortadan kaybolmazlar. Aslında onlardan anında kurtulmanın tek yolu saçlarınızın tamamını kesmek olabilir.

Fakat saçlarınızı sevdiğinizi ve böylesine radikal bir şey yapmak istemeyeceğiniz biliyoruz. Bu nedenle size saç bitinden kurtulmanıza yardımcı olacak bazı doğal yöntemlerden bahsedeceğiz. 

Mayonez

cam kasede mayonez

Mayonez bitlerin tamamını öldürmese bile ilk uygulamada hayatta kalanlar sersemlemiş ve sosun altında kapana kısılmış olacaklar. Hayatta kalan bitlerden ince bir tarak kullanarak kolayca kurtulabilirsiniz!

Sonrasında saçınızı iyice yıkayın. En iyi sonucu almak için bu yöntemi günde bir kez bir hafta boyunca uygulamanızı öneririz.

Ayrıca, mayonezin özellikleri sayesinde bu yöntem sizi parlak ve sağlıklı buklelere kavuşturacaktır.

Zeytinyağı

Zeytinyağı da mayonez gibi akışkan olmayan bir yoğunluğa sahiptir, bitleri boğarak yok olmalarına yardımcı olur.

 • Bu yöntemi kullanmak için, özetle bol miktarda zeytinyağı alıp onu doğrudan saçınıza uygulamanız yeterlidir.
 • Eğer saçlarınız çok uzunsa, bölümlere ayırın ve azar azar uygulayarak başınızı ve saçlarınızı tamamen yağ ile kaplayın.
 • Sonrasında, saçlarınızı duş başlığı veya havluyla örtün, bütün bir gece boyunca bekletin ki zeytinyağı sihrini konuşturabilsin. 
 • Sabah saçlarınızı açın ve ince bir tarak kullanarak bitleri uzaklaştırın. Sonrasında, saçlarınızı normal şekilde yıkayın.

Sarımsak

Bu yöntem diğerlerinden farklıdır. Saçtaki bitleri yok etmek için yağlı veya yapışkan bir madde kullanarak boğmaya dayanmaz. Kokusuna dayanabiliyorsanız saç biti için sarımsak kullanmak çok etkili bir yöntemdir.

Saçınızın uzunluğuna bağlı olarak, 10 – 20 diş arası sarımsağa ihtiyacınız olacak.

 • Dişlerin kabuklarını soyun ve pürüzsüz, yumuşak bir macun elde edene kadar ezin.
 • Ardından, bu macunu doğrudan saçınıza uygulayın.
 • 40 dakika ile bir saat arasında bir süre bekletin.
 • Sonra, her zaman kullandığınız şampuanınızı kullanarak saçınızı yıkayın.

Sarımsağın güçlü aroması sizi korkutmasın. Bu koku şampuan yardımıyla ortadan kalkacaktır.

Tuz

bir çuval tuz

Sirke ile birleştiği zaman, sinir bozucu saç bitlerini tamamen ortadan kaldırmanıza ve bu belalı problemi geride bırakmanıza yardımcı olacak bir karışım ortaya çıkar.

Malzemeler

 • ½ su bardağı tuz (100 g)
 • ½ su bardağı sirke (125 ml)

Yapılışı

 • Tuzu iyice çözülene kadar sirke ile karıştırın.
 • Ardından bu karışımla saçınızı tamamen kaplayın.
 • Duş başlığı takın ve karışımın işe yaraması için bütün gece bekletin.
 • Ertesi gün, saçlarınızı her zamanki gibi yıkayın. Bitlerin kaybolduğunu göreceksiniz.

Bu yöntemi kullanırken karışımı gözlerinizden uzak tutmaya özen gösterin. Sonuçta bu iki madde bir araya geldiğinde ciddi görme sorunlarına neden olabilir.

Vazelin

bir kutu vazelin
 • Saçınıza bol miktarda vazelin uygulayın.
 • Ardından, bir duş başlığı takın ve bütün gece o şekilde bekleyin. 
 • Ertesi sabah, biraz bebe yağı yardımıyla vazelini çıkarın. Saçınızı ince bir tarak ve su kullanarak iyice durulayın.

Vazelinin son derece yoğun bir madde olduğunu unutmayın. Cildinizin gözeneklerinin tıkanmasına neden olabilir. Bu nedenle, büyük miktarda vazelinin cildinizle doğrudan temasa geçmesine izin vermeyin. Bunun yerine saçınızın üzerine uygulamaya odaklanın.

Ayrıca, bu yöntemi üst üste üç günden fazla uygulamayın. 

Çay Ağacı Yağı

çay ağacı yağı

Saç bitinden kurtulmak için iyi sonuç veren, doğal ama etkisi biraz daha düşük bir yönteme ihtiyacınız varsa bu yağı deneyin. Bu yağın böcek öldürücü etkisi oldukça güçlüdür.  Dahası, tuz, vazelin veya sarımsağa göre uygulaması biraz daha kolay bir seçenektir. 

 • İhtiyaç duyduğunuzu düşündüğünüz kadar çay ağacı yağı kullanın. Aşırıya kaçmayın. Yine de saçlarınızın tamamının yağ ile kaplanmış olduğundan emin olun.
 • Başınıza bir duş başlığı geçirin veya bir havlu ile örtün. Gece boyunca öyle bekletin.
 • Ertesi gün, saçlarınızı iyice tarayın ve su ile iyice durulayın.

Bu işlemi bir hafta boyunca her gece tekrarlayabilirsiniz. 

Saç Biti Sorununu Doğal Yöntemlerle Çözmek Mümkün

Saç biti ile savaşan pek çok ürünün satıldığını biliyoruz. Burada sorun, kullandıkları bazı kimyasalların potansiyel olarak çok zararlı olmasıdır.

 • Yukarıdaki yöntemlerden birini seçmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Tuz ve sirke karışımı bile size sunulan ticari seçeneklerden daha az zararlıdır.
 • Ayrıca, bu çözümlere, bit sorunundan kurtulana kadar istediğiniz sıklıkta başvurabilirsiniz. 
 • Çevrenizdeki insanlarda hala saç biti varsa seçtiğiniz yöntemi birkaç gün üst üste uygulamanızı öneririz.
 • Son olarak, bazı yöntemleri dönüşümlü olarak uygulayabileceğinizi ve en iyi sonucu almak birden çok yönteme başvurabileceğinizi de unutmayın.
İlginizi çekebilir ...
Çocuklar İçin Doğal Bit İlaçları
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Çocuklar İçin Doğal Bit İlaçları

Okula giden çocukları bitlerden korumak için önlemler almak gerekir. Ancak çocuğunuz halihazırda bit kapmışsa, evde bit ilaçları hazırlayabilirsini...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.