Her Şeyden Vazgeçmek Emeklerinizi Boşa Çıkarır

Yeni bir başlangıç yapmak için her şeyden vazgeçmek iyi olabilir. Ancak sizi motive edecek ve önünüze bakmanızı sağlayacak hiçbir şey bulamıyorsanız bu bir problem olabilir.
Her Şeyden Vazgeçmek Emeklerinizi Boşa Çıkarır

Son Güncelleme: 10 Nisan, 2019

Her şeyden vazgeçmek, umudunuzu kaybetmişsiniz demektir. Artık devam edemeyeceğinizi düşünüyorsanız, şimdiye kadar verdiğiniz emeklerin yenilgiyle sonuçlanmasına izin veriyorsanız, hiçbir şey size bir anlam ifade etmiyorsa ve her çabanızın hayal kırıklığıyla sonuçlanmışsa kendinizi kötü hissedebilirsiniz.

Aslında, hepimiz sırtımızda herkesten gizlediğimiz pek çok yük taşırız. Bunu bazen ailemiz, çocuklarımız için yaparız. Her gün, zihninizi kurcalayan, hiçkimsenin anlamadığı bir dizi problemle uğraşırsınız.

Peki, neden her şeyden vazgeçmek bizim için kolay olandır? Bize destek olan kimsenin olmaması, hayal kırıklığı ve duygusal yorgunluk bazen dizlerimizin üstüne yıkılıp yenilgiyi kabul etmemize sebebi olabilir.

Etrafınızdaki insanlar sizi her şeyin üstesinden gelebilen, asla pes etmeyen güçlü bir aslana benzetebilir. Ancak bu aslan, aslında gün geçtikçe sadece bir köşeye kıvrılıp uyumak isteyen yorgun bir kediye dönüşür.

Eğer böyle bir durum yaşamışsanız, sizi ruhunuzdaki yaraları onarmaya davet ediyoruz. Asla vazgeçmemeli ve hayal kırıklıklarınızın üstesinden gelmeye çalışmalısınız. Nasıl mı?

Her şeyden vazgeçmek hiçbir şeyi değiştirmez

Vazgeçmek kulağa çok kötü gelen bir kelimedir, çünkü yenilgiyi kabul edip teslim olduğunuz anlamına gelir ve çoğunlukla korkaklıkla özdeşleştirilir. Ancak biz, bu şekilde düşünmüyoruz.

Bir süreliğine yenilgiye teslim olmak normal; hatta beklenen bir şeydir. Ancak çoğunlukla, vazgeçen kişi artık yapabilecek hiçbir şeyi kalmadığı için bu yolu seçmiştir.

Artık vazgeçiyorum, biliyorum o beni sevmiyor ve artık buna harcayacak zamanım yok,” “Her şey ortada, artık vazgeçmek zorundayım, ben bu işte başarılı olamayacağım. Kendime yapacak başka bir şeyler bulmalıyım.

burnunda kelebek duran aslan

Eğer bir şeyin gerçekten bize göre olmadığını anlayıp, yaşam kalitemizi yükseltmek adına gerçeği kabul edip bir şeylerden vazgeçiyorsak, bu her zaman kabul edilebilecek bir davranıştır.

Ancak madalyonun diğer tarafındaki vageçiş, genellikle kırık bir kalp ve gerçeklerle yüzleşememe, hayattan bir beklentinin kalmaması gibi durumların sonucudur.

Vazgeçersek ve kendimizi iç savaşımızı kazanamayan kişiler olarak görürsek, hiçbir şeyin değişmeyeceğinin de bilincinde olmalıyız. Aksi takdirde iyi olmamızı sağlayan ya da bizim için çok şey ifade eden amaçlarımıza yönelik hiçbir ilerleme kaydedemeyiz, sürekli yerimizde sayarız.

Güç toplamak için geçici bir süreliğine her şeyden vazgeçmek

Diyelim ki her şeyden vazgeçtiniz. İşinizin sizi çok yorduğunu fark ettiniz ve kendinize “Artık terfi etmek için çalışmayacağım,” dediniz. Bazen, kısa süreliğine teslim olan bir kişi bize farklı bir bakış açısı kazandırır. Bu süreçte kişinin daha sakin olduğunu ve üzerinde daha az baskı olduğunu görürüz.

Bir şeylerden vazgeçtiğinizde, nasıl olduğunu bilmeden, gücünüzü yeniden kazanabileceğiniz bir sükunet dönemine girersiniz. Yeni fikirler, planlar ve yeni arzular ortaya çıkar. Bir hedefe ulaşmak için, kendimize ihtiyacımız olduğunu unutmayın. Stres ve endişe gibi faktörler bizim gerçek düşmanlarımızdır.

her şeyden vazgeçmek

Savaş günlük zaferlerle kazanılır

Asla pes etmeden hayallerinin peşinden gidenler sonunda kazananlar olur. Bunu yapabilmek için hayal kurun, planlar yapın ve her şeyden önemlisi istekleriniz motivasyon kaynağınız olsun.

Zafer elde etmek için her gün bir şeyler başarmanız gerektiğini unutmayın. Bu noktayı genellikle atlıyoruz, çünkü planlarımıza uzun vadede odaklanıyoruz. Günlük değişimlerin hedefe ulaşmada önemli olduğunu unutuyoruz.

Pes etmek yerine, pozitif bir tutumu, güveni ve öz saygıyı benimsemeliyiz. Her şeyden önemlisi, kendimizle olan mücadelemizde zamanımızı ve duygularımızı bir amaç uğruna kullanmayı öğrenmeliyiz.

Eğer şu an kendinizle bir mücadele içindeyseniz, şunu unutmayın ki; bazen etrafınızdaki insanlar size yardım etmede yetersiz kalır. Ya da tam aksine, bu kişiler sizi yeni problemlere de sürükleyebilir. İçinizi kime döktüğünüzden emin olun ve en önemlisi her zaman sezgilerinizi ve kalbinizin sesini dinleyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Salamone, J. D., Yohn, S. E., López-Cruz, L., San Miguel, N., & Correa, M. (2016). Activational and effort-related aspects of motivation: neural mechanisms and implications for psychopathology. Brain, 139(5), 1325-1347.
  • Weiner, B. (2013). Human motivation. Psychology Press.
  • Niermeyer, R., & Seyffert, M. (2011). Motivation (Vol. 227). Haufe-Lexware.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.