Emzirme ve İlaç Tedavisi: Uyumlu İlaçlar

Doktorunuz çoğu ilacın emzirme ile uyumlu olduğunu doğrulayacaktır. Kesinlikle gerekmedikçe bebeğinizi emzirmenizi engellemesine izin vermeyin ve emzirmenin faydalarından yararlanmaya devam edin.
Emzirme ve İlaç Tedavisi: Uyumlu İlaçlar

Tarafından yazılmıştır Virginia Martínez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Hamilelik sırasında, hamile kadınlar ilaç alımını mümkün olduğu kadar sınırlamalı ve kesinlikle sadece doktorları tarafından reçete edilenleri almalıdır. Ancak emzirme döneminde aynı sınırlamaları uygulamalarının gerekip gerekmediği sorusu ortaya çıkmaktadır. Emzirmeye uygun herhangi bir ilaç olup olmadığını biliyor musunuz? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Emzirme ve ilaç tedavisi

Çocukları, yaşamlarının ilk aylarında beslemenin daha iyi bir yolu yoktur. Emzirmenin birçok faydası çoğu kişi tarafından iyi bilinmektedir:

 • Bebeğin doğru gelişimi için gerekli tüm besinleri içerir
 • Enfeksiyonlara, ishale, alerjilere ve diğer durumlara karşı koruma sağlayan antikorlar sağlar
 • Sindirmesi kolaydır
 • Kabızlığı azaltırsınız
 • Yaşam boyu sağlığı destekler

Ayrıca emzirmek anneye de fayda sağlar. Birkaçını saymak gerekirse, aşağıdakilerin gelişme riskini azaltabilir:

Emziren anne ve bebeği
Çoğu durumda, sağlık uzmanları, bebeğe ve anneye faydaları nedeniyle emzirmeyi şiddetle tavsiye etmektedir.

Tüm bu nedenlerden dolayı annelerin emzirmenin en iyi seçenek olduğunu bilmeleri önemlidir. Yeni anneler, ciddi bir endişe olmadıkça emzirmeyi bırakmamaları gerektiğini de anlamalıdır.

Bu nedenle, belirli ilaçları almak emzirmeyi bırakmak için geçerli bir sebep değildir. Pek çok kadının emzirirken yediklerinin tıpkı hamileyken olduğu gibi bebeğe geçebileceğini düşündüğünden eminiz. Bu nedenle, ilaç alırken en iyi seçeneğin emzirmeyi bırakmak olduğunu düşünürler.

Ancak bu bir hatadır. Çok az ilaç emzirmeyi engellemektedir, bu nedenle çocuğunuzu emzirirken ilaç kullanmak güvenlidir. Her durumda, ilacın emzirmeyle uyumlu olup olmadığını belirlemek her zaman doktora kalmıştır. Bu yüzden doktorunuza neyin en iyi olduğunu düşündüğünü sormaktan çekinmeyin.

Ayrıca, ilaç almaya gerek kalmadan üstesinden gelinebilecek rahatsızlığı tedavi etmek için sıklıkla ilaç kullanmaya başvurduğumuzu unutmayın. Bu nedenle emzirirken gerekli olmadıkça ilaç almaktan kaçınmak en iyisidir.

Okumanızı öneririz: Anne Sütü Nasıl Muhafaza Edilir?

Hangi ilaçlar emzirmeyle uyumludur?

Aldığınız ilacın emzirmeye uygun olup olmadığını belirlemek için doktorunuzu ziyaret etmenizi ve ona sormanızı öneririz. Bununla birlikte, daha önce de söylediğimiz gibi, çoğu ilacı emzirme sırasında almak mümkündür:

 • Parasetamol herhangi bir soruna neden olmaz. Ancak bildiğiniz gibi aşırı ilaç alımı önerilmez. Bu nedenle, kesinlikle gerekli olmadıkça almamak daha iyidir.
 • Bazı antibiyotik grupları da emzirme ile uyumludur. Bu durumda doktorunuz, emzirmeyi engellememesini sağlamak için hangi antibiyotiği alacağınızı söyleyecektir.
 • İnsülin de herhangi bir soruna neden olmaz. Aslında bu aylarda anne sütü üretimini azaltabilecek östrojen dışında hemen hemen tüm hormonlar verilebilir. Bu nedenle, almaya başlamak istiyorsanız doktorunuza hormonal doğum kontrol hakkında danışın.
 • Belirtilen dozlarda, hemen hemen tüm antitiroid, antiepileptik, anti-romatizmal, inflamatuar bağırsak hastalığı ilaçları ve çeşitli immünosüpresif ilaçlar da uyumludur.
 • Diş hekimine gitmeniz gerekiyorsa, lokal anestezinin ve reçete ettikleri antibiyotik ve antiinflamatuvar ilaçların da emzirmeyi etkilemeyeceğini bilmelisiniz.

Hangi ilacı alamam?

İspanyol Pediatri Derneği, emzirme sırasında aşağıdakilerin alınmaması gerektiğini belirtmektedir:

 • Bazı antikoagülanlar
 • Prolaktini inhibe ettikleri için migren tedavisinde kullanılan ergotamin türevleri
 • Antineoplastikler
 • Psikofarmasötikler
 • Uyuşturucular (amfetaminler, kokain, alkol vb.)
 • İyot içeriği yüksek ilaçlar
 • Anti-kanser ilaçları

Emzirme ile uyumlu ilaçların kullanılması

Emzirme konusunda doktoruna danışan kadın
Herhangi bir şüpheniz varsa, doktorunuza emzirme sırasında ilaç kullanma konusunda danışın.

Çoğu ilaç kontrendike olmasa da, anne veya bebek için herhangi bir sorun veya risk olmadığından emin olmak için her zaman doktorunuzun tavsiyelerine güvenin.

Aşağıdakiler dikkate alınmalıdır:

 • Herhangi bir ilaç alırken her zaman dikkatli olmalıyız. Bu nedenle, küçük rahatsızlıklardan ve ilaç tedavisine başvurulmadan üstesinden gelinebilecek durumlardan muzdaripken, en iyisi herhangi bir şey almaktan kaçınmaktır.
 • Bebeğin veya annenin belirli sağlık sorunları varsa (örneğin, böbrek sorunları, glikoz-6-fosfat-DH eksikliği), emzirmeyle uyumlu ilaçların listesi çok daha kısa olabilir. Bu nedenle doktorunuza danışmalısınız.
 • Emzirirken veya hayatınızın başka herhangi bir döneminde kendi başınıza ilaç almamalısınız. Doktor tarafından reçete edilmemiş ilaçları kullanmaktan kaçının.
 • Bunun için iyi bir neden olmadıkça emzirmeyi bırakmayın.

Kısacası, emzirme anne ve çocuk için çok sayıda fayda sağlar. Emzirirken alabileceğiniz ilaçların bir listesi vardır, bu nedenle güvenli olduklarından emin olmak için doktorunuza danışın ve mümkün olan en doğal beslenmeden, yani emzirmeden yararlanmayı bırakmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.