Ertesi Gün Hapı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Daha önce ertesi gün hapını duymuş muydunuz? Bu yazımızı okuyarak ertesi gün hapı hakkındaki efsaneler ve gerçekler hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olun.
Ertesi Gün Hapı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Isbelia Esther Farías López

Yazan ve doğrulayan filozof Isbelia Esther Farías López.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Ertesi gün hapı günden güne daha da popüler hale gelmeye başlamıştır. Binlerce kişinin güvendiği bu hapın kullanım amacı doğum kontrol yöntemlerinde bir sorun meydana geldiğinde istenmeyen hamileliği önlemektir.

Ertesi gün hapı, kullananlar tarafından “kurtarıcı” olarak tanımlanan bir doğum kontrolü yöntemidir. Hapı kullandıktan sonra pek çok kadın rahat bir nefes alır ve hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam eder.

Vakaların çoğunda, kadınların ertesi gün hapı konusunda sahip olduğu tek bilgi istenmeyen hamileliği önlemesidir. Aslında, sadece hapın işlevinden haberdardırlar.

Bazıları, bu hapı cinsel ilişki sırasında korunmak istemediği için kullanmaktadır. Bu hapı doğru şekilde kullandığınızdan emin olmak için, ertesi gün hapının işlevlerini doğru bilmelisiniz.

Ayrıca bakınız: 35 Yaş Sonrası Hamilelik

Doğum Kontrol Hapının Kilit Noktaları

mutsuz bir ilişkisi olan çift
  • Acil durumlarda kullanılan bir doğum kontrol yöntemidir. Sadece, kullandığınız doğum kontrol yönteminde bir sorun olduğunda, örneğin doğum kontrol hapınızı almayı unuttuğunuzda ya da ilişki sırasında prezervatifin yırtılması durumda kullanmalısınız.
  • Sürekli bir koruma sağlamaz ve uzun vadede kullanılamaz. Ertesi gün hapını diğer doğum kontrol yöntemleri yerine kullanamazsınız. Düzenli kullanımı kadınlarda sağlık sorunlarına neden olabilir.
  • Etkisi zamanla azalır. İlişkiden sonraki 24 saat içinde alırsanız, ertesi gün hapının hamileliği önleme oranı % 95’dir. 72 saat sonra bu oran % 60’a düşer.
  • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları (CYBE) önlemez. Tek işlevi, istenmeyen gebeliği önlemektir.
  • Cinsel ilişkiden sonra kullanılmalıdır. Sadece hamilelik riskinin olduğunu fark ettikten sonra, ilişkinin ardından kullanılır. Cinsel ilişkilerden önce alırsanız etkili olmaz.
  • Normal doğum kontrol yönteminizi kullanmaya devam edin. Bir sonraki regl döneminden sonra, önceden kullanılan doğum kontrol yöntemine devam edilmelidir. Ertesi gün hapı, doğum kontrol hapınızı kullanmayı bırakmanız gerektiği anlamına gelmez.

Ertesi Gün Hapının İşlevi

Ertesi gün hapı, korunulmamış cinsel temastan sonra, 72 saatlik (3 gün) bir süreyi aşmaksızın,
mümkün olduğunca erken, tercihen ilk 12 saat içinde alınmalıdır.

Hapın işlevi döllenmeyi önlemektir. Eğer kadın, hapı kullandığı sırada adet döneminin ilk döngüsünde ise, ertesi gün hapı ovulasyonu engeller. Eğer yumurtlama süreci geçmişse ve hazırda bir yumurta varsa, ertesi gün hapı yumurta ve spermin birleşmesini önler.

Düşük Yaptırıcı Etkisi Var Mıdır?

doğum kontrol hapı kullanan kadın

ertesi gün hapını kullanmak düşük yapmaya neden olmaz. fetüs bu haptan etkilenmeyecektir.

Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri

hamilelikte midesi bulanan kadın

bulantı ve kusmaya neden olabilir.

Öte yandan, ciddi karaciğer hastalığı olan kadınlar için ertesi gün hapı kullanımı önerilmez. Ayrıca, kardiyovasküler hastalığı olanların veya kanser hastalarının, bu hap ile hormonlarını değiştirmeleri önerilmemektedir. Acil bir doğum kontrol yöntemi olarak ertesi gün hapının önerilmediği pek az durum vardır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bu doğum kontrol yöntemini onaylar ve teşvik eder. Reçetesiz ve doktora danışmadan eczanelerden satın alabilirsiniz. Bu ilacın düzenli kullanımının kalpte hasara neden olabileceğini unutmayın.

Bütün kadınlar hayatlarının herhangi bir noktasında ertesi gün hapına ihtiyaç duyabilir. Tecavüz mağdurları, doğum kontrol yönteminde bir aksaklık yaşayan veya doğum kontrol yöntemi kullanmayan kadınlar ertesi gün hapını kullanabilirler. Ancak sonrasında normal doğum kontrol yöntemine devam etmek oldukça önemlidir.

İlginizi çekebilir ...
Doğum Kontrol Yöntemleri: Hakkındaki Mitleri ve Gerçekleri Öğrenin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Doğum Kontrol Yöntemleri: Hakkındaki Mitleri ve Gerçekleri Öğrenin

Doğum kontrol yöntemleri ile ilgili bazı mitler, birtakım kuşkular doğurur ve zaman zaman hatalar yapılmasına neden olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.