Eski Çatal Bıçakları Dönüştürmek İçin Yaratıcı Yollar

Geri dönüşüm evde eşsiz eşyalara sahip olmak için harika bir yöntemdir. Peki, gerçekten de eski çatal bıçakları bile değerlendirmek mümkün müdür? 
Eski Çatal Bıçakları Dönüştürmek İçin Yaratıcı Yollar

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Hepimizin evinde eski çatal bıçaklar ve kullanılmayan diğer eşyalar vardır. Peki, bu eski eşyaları dönüştürüp yaratıcılığınızı kullanarak onlara yeniden hayat verebileceğinizi biliyor muydunuz?

Evinizde gözünüze çarpan eski çatal bıçaklarınız ve biraz da hayal gücünüz var mı?

Cevabınız evetse, evinizi benzersiz eşyalarla dekore etmek için gereken her şeye sahipsiniz demektir. İşte işinize yarayabilecek bazı fikirler.

Eski çatal bıçaklarınızı hayata döndürün

Eski çatal bıçakları yaparken kullanılan muhteşem malzemeden yararlanmaya değer.

Eski çatal, bıçak ve kaşıkları yıllardır dolabın içinde saklıyorsanız, onları açığa çıkarmanın zamanı geldi demektir. İşte hayata geçirebileceğiniz bazı fikirler.

çatal askılık

İlk fikir eski çatallarla basit bir askılık yapmak. İhtiyacınız olan tek şey ahşap bir pano ve artık kullanmadığınız birkaç çatal.

  • Tasarımınıza uyması adına çatalları modifiye etmek için onları bir kaynak üfleci ile ısıtmanız gerekecek (gerektiği şekilde korumalı giyecekleri giymeyi ihmal etmeyin!) Her biri kendine has özellikler taşıyabilir.
  • Daha sonra tek yapmanız gereken onları panoya yapıştırmak ve askılığınız hazır! İstediğiniz her şeyi asabileceğiniz harika bir askılığa kavuşmuş olacaksınız.

Kaşıktan yapılma ahşap oyuncak bebekler

Madem yeni şeyler üretiyorsunuz, neden çocuklar için de bir şeyler yapmayasınız? O hiç kullanmadığınız eski kaşıklarla oyuncak bebekler veya kuklalar yapmaya ne dersiniz?

Saç kısmını elinizde bulunan yün gibi bir malzemeyi kullanarak yapabilirsiniz. Bebekleri giydirmek için ise eski kıyafetlerden yararlanabilirsiniz.

Ayrıca bu kıyafetleri tamamlamak için üzerlerine eski düğmeleri veya kurdeleleri dikebilirsiniz. Gözler, burun ve ağız için ise boya ve fırça kullanabilirsiniz. Çocuklar size bu konuda seve seve yardım ederler!

Peçete halkası

Çekmecede unutulup gitmiş bir çatal, özellikle de gümüş gibi değerli bir malzemeden yapılmışsa güzel bir peçete halkasına dönüşebilir. Profesyonel bir parça yapmak istiyorsanız, bu iş için bir kuyumcu tutabilirsiniz.

  • Metali istediğiniz şekle getirmek için kaynak üfleyici ile dikkatli bir şekilde ısıtmanız gerekecek. Tasarımınıza bağlı olarak, gerekiyorsa çatal dişlerini bükebilirsiniz.

Özel bir arkadaşınız için harika bir hediye olacaktır!

Bir çatalı bükerek harika bir peçete halkası yapabilirsiniz. Her şey sizin sınırsız yaratıcılık gücünüze bağlı.

çataldan peçete halkası

Kaşıktan yapılma anahtarlık

Bu çekici geri dönüşüm fikri için gümüşçülükle ilgili bazı becerilere de sahip olmanız gerekecek.

  1. Öncelikle kaşıkların saplarını kesmeli ve onları düzleştirmelisiniz.
  2. Daha sonra anahtarı geçirmek için bir deliğe ihtiyacınız olacak.
  3. Bunun yanında bir zımba ile biraz doku katabilir, bir isim oyabilir veya başka bir şekilde kişiselleştirebilirsiniz.

Eski alpaka ile yapılmış dolap etiketleri

Alpaka, gümüşe benzer bir malzemedir. Ancak aslında çinko, nikel ve bakırdan oluşan bir alaşımdır. Eski çatal bıçakların çoğu bu alaşımla yapılmıştır. Avantajı oldukça kolay bükülebilmesidir. Bu nedenle metal el işleri için idealdir.

Alpakadan yapılmış kaşıkları dolap etiketleri yapmak için kullanabilirsiniz.

  • Kaşıkları oda sıcaklığında bir çekiç yardımıyla bükün veya düzleştirin. Sizin de fark edeceğiniz gibi zor bir işlem olmayacak.
  • Daha sonra dolapta durmasını istediğiniz şeylerin ismini ekleyebilirsiniz: “ekmek”, “mısır gevreği”, “şeker” gibi ve sonra bu etiketleri çekmecelerin veya dolapların üzerine takabilirsiniz.

Bahçe işaretleyiciler

Bu da dolap etiketlerine benzer bir fikirdir. Aynı şekilde bu fikri gerçekleştirmek için de alpakadan yapılma kaşıkları kullanabilirsiniz. İsterseniz bu fikir için bıçakları da kullanabilirsiniz. Bu metal dış mekan koşullarına karşı oldukça dayanıklıdır.

Bahçenizde neler bulunduğunu kolayca bilmek çok faydalı olmaz mıydı?

Eski çatal bıçakla deniz temalı kapı süsü

Eski çatal bıçaktan yapılmış deniz temalı figürlerle sallanan kapı süsü yapmak elbette biraz emek istiyor. Ancak sonuç inanılmaz olacak!

  • Balık yapmak için saplarını yok ederek kaşıkları kullanabilirsiniz. Sap kısımlarından ise kuyrukları yapmak için faydalanabilirsiniz. Hatta göz için bir delik bile delebilirsiniz.
  • Ayrıca kaynak üfleci yardımıyla bir çatalı soyut bir ahtapota veya mürekkep balığına çevirebilirsiniz.

Sonuç

Kaçımızın evinde anneanemizden kalma gümüş çatal bıçaklar dolapta bekliyor? Onları kullanmıyoruz ve hiçbir zaman da kullanmayacağız!

O halde onları evinizi süsleyecek güzel sanatsal parçalara dönüştürmekten daha iyi ne olabilir?

Hatta onları basit bir şekilde beyaza boyadıktan sonra çerçeveleyip duvara bile asabilirsiniz. Sonuç şaşırtıcı ve orijinal olacak.

Gördüğünüz gibi evinizdeki eski çatal bıçaklarla yapabileceğiniz pek çok şey var. İhtiyacınız olan tek şey biraz yaratıcılık ve hayal gücü!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.