Evinizde Çevreyi Korumak İçin 10 İpucu

Gezegenimizi kurtarmak ile ilgileniyor musunuz? Çevreyi korumak için evinizdeki alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.
Evinizde Çevreyi Korumak İçin 10 İpucu

Tarafından yazılmıştır Antonella Grandinetti

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Evinizde çevreyi korumak zor değildir. Çevreyi korumak için alışkanlıklarınızı; azaltmak, yeniden kullanmak ve geri dönüştürmek üzere adapte edebilirsiniz.

Son zamanlarda, “yeşile dönmek” son derece sağlıklı bir trende dönüşmüştür çünkü giderek daha da fazla insan (haklı olarak) çevre ile endişelenmektedir. Bunu iyi sebeplerden dolayı yaparlar! Sonuçta, gezegenimize biz bakmazsak, kim bakacak?

Burada, sizinle evinizde çevreyi korumak için bazı kolay ipuçları paylaşacağız. Bunun çok basit olduğunu göreceksiniz. Sadece bunun farkında olmanız gerekiyor.

Evinizde Çevreyi Korumak

1. Suyu İsraf Etmeyin

Duş başlığı ve başlıktan akan su.

Su az bulunur bir maddedir, ve suyumuzu korumamız gerekiyor! Aslında, bunu yapmanın en iyi yolu kullanımınızı azaltmaktır. Bunun için şu tipteki basit eylemler gerçekleştirebilirsiniz:

 • Banyo yapmak yerine 10 dakikada ya da daha kısa sürede duş alın.
 • Yağmur suyunu geri dönüştürün. Örneğin suyu kovalarda biriktirebilir, sonrasında da bahçenizi sulamak için kullanabilirsiniz.
 • Dişlerinizi fırçalarken ve bulaşıklarınızı yıkarken musluğu kapatın.
 • Daha da iyisi, bulaşıklarınızdaki kalıntıları atın ve sonrasında bunları nemli bir sünger ve bir damla deterjan ile temizleyin. Sonrasında bulaşıkları lavaboya yerleştirin. Bu şekilde daha az su israf edeceksiniz. Diğer bir seçenek ise lavaboyu su ile doldurmak ve bulaşıkları direkt olarak burada yıkamaktır. Her iki durumda da akan muslukta olduğundan daha az su kullanacaksınız.
 • Musluk ve tuvaletlerdeki sızıntıları giderin.
 • A ya da A+ sınıfı bulaşık makineleri satın alın.

2. Çevreyi Korumak İçin Kullanmadığınız Işıkları Kapatın

Enerjinin maliyetinin farkına varmak önemlidir. Sadece paradan değil, aynı zamanda bunun neden olduğu kirlilikten de söz ediyoruz. Bundan dolayı, bir odadan çıkarken ışıkları kapatmanızı öneriyoruz.

Bir diğer yaygın seçenek de, evinizdeki tüm ampulleri enerji tasarruflu ampuller ile değiştirmektir. Hatta, bu şekilde aynı anda hem paradan tasarruf edersiniz, hem de çevreyi korursunuz!

3. Bölgesel ve Mevsimlik Yiyecekleri Tercih Edin

Bir sepet taze meyve ve sebze.

Bölgenizde mevsiminde olan yiyecekleri satın almak aslında çevreyi korumanıza da yardımcı olur.

Nasıl mı?

Bu aslında son derece basit. Eğer bölgenizden yiyecek alırsanız, bu yiyecekler çevreyi kirleten büyük kamyonlarda uzun yollar katetmezler.

Buna ek olarak, yerel meyve ve sebzeleri tercih etmek daha sağlıklı ve ucuz yemenize de yardımcı olacaktır.. Ayrıca, böylece bölgenizdeki yerel işletmelere de yardımcı olursunuz.

4. Atıklarınızı Ayırın

Geri dönüştürmek, çevreyi korumak için en iyi yollardan bir tanesidir. Dürüstçe, bunu yapmak çok dazla efor ya da zaman gerektirmez. Çocuklarınıza da öğretebilmeniz ve onların da yardım edebilmesi için bir aile olarak geri dönüşüm yapmak en iyisidir.

Özel geri dönüşüm kutuları alabilirsiniz, ya da atıklarınızı kutulara ya da poşetlere ayırabilirsiniz. Önemli olan şey geri dönüşüm malzemelerini sınıflandırmanızdır, böylece her şey yeniden kullanılabilir!

5. Evinizde Çevreyi Korumak İçin Kendi Kompostunuzu Oluşturun

Kompost yapan bir kişi.

Evinizde ya da balkonunuzda bitkileriniz var mı? Bunları gübrelemek için kendi kompostunuzu yapmaya ne dersiniz? Kompost yapmak karmaşık değildir. Aslında, ihtiyacınız olan şeyler sabır ve kompostu koymak için bir yerdir.

Aşağıda, küçük bir alanda nasıl kompost hazırlayabileceğinizi kısaca açıklayacağız:

Materyaller:

 • Yarısına kadar toprak ile dolu büyük bir saksı
 • Ekstra toprak
 • Saksının üstünün büyüklüğünde bir parça karton
 • Yemek artıkları

Nasıl Kompost Yapılır:

 1. Saksıyı balkona yerleştirin.
 2. Atık yiyeceklerinizi ekleyin. Örneğin sebze ve meyve kabuklarınızı, salatanızdan kalanları, elma koçanlarını, ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz. Ancak, et ve süt ürünleri eklemekten kaçının.
 3. Artıkların üstünü biraz toprak ve karton parçası ile kapatın.
 4. Sonrasında, her 3 ya da 4 günde bir bir bahçe küreği ile karıştırın.
 5. Haftada birkaç kez, karışımı çok fazla ıslatmadan su ekleyin.
 6. Bekleyin ve artıklarınızın nasıl kaliteli bir komposta dönüştüğünü izleyin. Bunu bitkilerinizi gübrelemek için kullanabileceksiniz!

6. Bir Şehir Bahçesi Yapın

Kendi kendine yetmek, gezegen için iyidir. Hiç evde kendi bitkilerinizi yetiştirmeyi düşündünüz mü? Bu sadece paradan tasarruf etmenizi sağlamakla kalmaz, üstelik ülkenin diğer ucundan bir kamyonla (ya da başka bir kıtadan uçakla) taşınan yiyecekleri satın almanıza da gerek kalmamasına yardım eder.

Bu çok fazla bir şey gibi görünmeyebilir, ancak herkesin küçük bir ev bahçesi olsaydı bu çevre üzerinde büyük bir etki yaratırdı. Ayrıca, meyve ve sebzeler dalından alındığında ve taze olduğunda çok daha iyi tatlara sahip olurlar!

Bu yazımıza da bir göz atın: Bahçenizde Kolayca Yetiştirebileceğiniz 10 Bitki

7. Çevreyi Korumak İçin Evinizin Sıcaklığını Düzenleyin

Evinde klima kullanan bir kişi.

Evinizi kışın çok sıcak, yazın çok soğuk tutmayın. Daha önce de bahsettiğimiz üzere, ne kadar enerji kullandığınıza dikkat edin. Hem gezegenimiz, hem de cüzdanınız bunun için size teşekkür edecektir.

8. Yeniden Kullanılabilir Ürünler Tercih Edin

Tek kullanımlık ürünler satın almaktan kaçının. Yıkayıp yeniden kullanabileceğiniz kumaş peçeteler varken neden kağıt peçeteler kullanasınız ki? Kullandığınız her kağıt peçetenin kesilmiş bir ağaçtan geldiğinin farkında olun.

Aynı şey genellikle satın aldığımız diğer tek kullanımlık ürünlerin yanı sıra plastik tabak ve bardaklarla da olur. Örneğin, bir çocuğun doğum gününü kutlamak için alınan kağıt ürünleri. Bu kadar fazla kağıt ürünü kullanmak çevre için iyi değildir.

9. Yeniden Kullanın ve Geri Dönüştürün

Geri dönüştürülmüş kavanozlar.

Evde olan ve ne yapacağınızı bilmediğiniz kavanozlarınız mı var? Bunlarla küçük lambalar yaratabilirsiniz. Çok fazla metal kutu mu topladınız? Bunları çocuklarınızla el işleri yapıp kalemliklere dönüştürmek için kullanabilirsiniz.

Eski materyalleri tekrar kullanmak ve onlara yeni bir hayat vermek için sonsuz seçenek vardır. Biraz araştırma yapın!

10. Bilinçli Bir Tüketici Olun

Organik ve çevre dostu ürünleri tercih edin.

Örneğin, gezegen dostu temizlik ürünleri olduğunu biliyor muydunuz?

Toksik kimyasallar kullanmak yerine sirke ve diğer biyolojik olarak parçalanabilen ürünleri seçin. Ayrıca, doğal malzemeler kullanarak evde kendi temizlik ürünlerinizi dahi yapabilirsiniz.

Çevreyi korumak herkesi işidir. Sorumluluklarımızdan kaçmak için hiçbir bahane yok. Alışkanlıklarınızı değiştirin, her gün yaptığınız şeylere dikkat edin ve yeşile dönmeye başlayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.