Eski Mobilyaları Yenilemek ve Tekrar Kullanmak İçin Fikirler

Eski eşyalarınızı bu basit ve pratik fikirlerle yenileyip tekrar kullanabilir ve onlara kişisel ve orijinal bir dokunuş katabilirsiniz. Bunu yapmak sizin için hem eğlenceli hem de rahatlatıcı bir aktivite olacaktır.
Eski Mobilyaları Yenilemek ve Tekrar Kullanmak İçin Fikirler

Tarafından yazılmıştır Paula Heidemeyer

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yeni bir eve taşınmayı düşünüyor ama eski eşyalarınızı atmak veya birilerine vermek istemiyorsanız, bir kat boya veya vernik uygulayarak onlara yeni bir hava katabilirsiniz. Mobilyalarınıza yeniden hayat verebilirsiniz, sadece bu yeni yaşamı etkili ve orijinal bir şekilde nasıl verebileceğinizi bilmelisiniz.

Söz konusu mobilyaları yenilemek ve tekrar kullanmak olduğunda, ister evinizde kullanmak üzere ister hediye etmek üzere uygulayabileceğiniz pek çok harika seçenek vardır. Eğer eski mobilyalarınızı bir dönüşümden geçirmek istiyorsanız, size ilham vermesi için bu fikirlere bir göz atın.

Eski Mobilyaları Yenilemek İçin Fikirler

eski mobilya ve çiçek

Eski mobilyalarınızı yaratıcı bir şekilde değerlendirmek, evinize yeni bir hava katacaktır.

Birazcık zevk, sabır ve teknik bilgisi ile, eski mobilyalarla yapabileceğiniz çok fazla şey vardır. Ayrıca, eski bir mobilyayı yenilemek size kendinizi çok iyi hissettirecektir. Evinize farklı bir hava ve sıcaklık katacak yeni bir mobilya yaratmaya ek olarak, kendinizi bir şeyler başarmış da hissedeceksiniz.

Haydi bazı fikirlere göz atalım.

Dönüştürün

Eski sandalyeleri evde ufak saksılara dönüştürebileceğinizi biliyor muydunuz?

Ayrıca, eski bir mobilyayı çekmecelerini kullanarak modern ve orijinal bir mobilyaya çevirebilirsiniz. Mesela, her çekmeceyi farklı bir renge boyayabilirsiniz.

Eski bir şifoniyerin çekmecelerini çıkarıp, içine hasır sepetler yerleştirebilirsiniz.

Dekore Edin

Mobilyaları dekore etmek için birkaç fikir:

  • Ufak bir sehpanın üzerini kapitone veya dolgulu kumaşla kaplayın. Böylece, onu ayak taburesi olarak kullanabilirsiniz.
  • Mobilyalarınızı duvar kağıdı ile süsleyebilir veya kaplayabilirsiniz.
  • Ahşam mobilyalarınıza yeni bir kat vernik atarak hem daha parlak hem de daha sıcak görünmelerini sağlayabilirsiniz.
  • Mobilyalarınızın bazı yerlerini zımparalayarak onlara “vintage” bir görüntü verebilirsiniz.

Eserlerinizi Sergileyin

Eski mobilyalarınızın üzerine desenler kazıyabilir veya kakma yapabilirsiniz. Ancak, bunu yapmadan önce mobilyanızın kaliteli malzemeden olduğundan ve kullandığınız aletlerin doğru olduğundan emin olun. Eğer mobilyanız kaliteli ve sağlam değilse veya yanlış aletler kullanırsanız, sonuç biraz kötü ve özensiz görünebilir.

Büyük bir yemek masanız varsa ve ona farklı bir hava katmak istiyorsanız, masanın üzerini zımparalayıp boş bir kanvasa çevirebilirsiniz. Ardından hayal gücünüzü ve becerinizi masanın üstüne yansıtabilirsiniz.

Boyayın

İsterseniz, eski mobilyalarınızı birer sanat eserine dönüştürmek için, onları boyayabilirsiniz.

Eski mobilyalarınızın üzerine, şablon kullanarak tekrarlayabileceğiniz geometrik şekiller veya çeşitli desenler boyayabilirsiniz. Sandalye ayaklarını, modern bir görünüş vermek için ombre boyayabilirsiniz. Hatta, çeşitli mobilyaları parlak ve güçlü renklere boyayarak odak noktası haline getirebilirsiniz.

Mobilyalarınızı boyadıktan sonra, boyanın kalıcılığını arttırmak için cila ve vernik uygulamayı unutmayın.

eski mobilya cilalayan kadın

Eski mobilyalarınızı yenilemek için pek çok farklı teknik kullanabilirsiniz. Hayalgücünüzü serbest bırakın!

İşte eski mobilyalarınıza yeni bir görünüş vermek için birkaç fikir. Bu sayede, eski mobilyalarınızı çöpe atmak ve yenileri için bir sürü para harcamak yerine, onları yeniden kullanabilirsiniz. Unutmayın, mobilyalarınıza en iyi görünüşü verebilmek için, hangi teknikleri ve cilaları kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Bilmediğiniz noktalarda, bir bilene danışın. Ayrıca, eski mobilyaları yenilemek, ailecek yapabileceğiniz keyifli bir aktiviteye bile dönüşebilir. Hatta, zaman içerisinde bunu bir işe bile dönüştürebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.