Küçük Odalar: Dekorasyonda Yapılan 7 Hata

Bazı küçük detayların bir odanın işlevselliğini tamamen değiştirebildiğini görmek inanılmazdır. Size yaşam alanınızı genişletebilmeniz için bazı ipuçları vereceğiz. 
Küçük Odalar: Dekorasyonda Yapılan 7 Hata

Tarafından yazılmıştır Fernando Clementin

Son Güncelleme: 08 Ağustos, 2023

Kimsenin küçük odalar tamamen kullanışsızdır dediği yok. Önemli olan küçük odaları dekore ederken, potansiyellerinden faydalanabilmek için bazı kritik hatalardan kaçınmanız. Bugün size o hatalardan bahsedeceğiz. Böylece gelecekte küçük bir odanın dekorasyonunu yapmanız gerekirse nelerden kaçınmanız gerektiğini biliyor olacaksınız.

Küçük odalar, özellikle de küçük yatak odaları evin sahibi olmayan kişiler tarafından nadiren kullanılan alanlardır. Oldukça kişisel bir alan olabilir ancak onu en iyi şekilde nasıl dekore edebileceğinizi bilmeye ve rahat olmasını sağlamak için özen göstermeye değer.

Oldukça küçük bir odanız varsa onun görünümünü iyileştirmek istiyor olabilirsiniz. Ancak pek çok kişi böyle bir amaçla yola çıktığında belli bazı hatalar yapar.

Bu hatalardan en yaygın olanların neler olduğunu bilmek ister misiniz?

Bugün size o hatalardan bahsedeceğiz.

Küçük odalar: Dekore ederken kaçınılması gereken 7 hata

Bir oda halihazırda zaten küçükse en son yapmanız gereken şey tasarım planınızda gereksiz şekilde alan israfı yapmaktır. Neleri yapmanız ve nelerden kaçınmanız gerektiğini öğrenmek için aşağıdaki tavsiyelere bir göz atın:

1. Rafları kullanmamak

Küçük odalarda alan oldukça dar olduğu için bunun yerine duvarlardan faydalanmalısınız. Duvarlara monte edilebilen raflar ve düzenleyiciler kitaplarınızı, dekoratif eşyalarınızı ve koyacak yer bulamadığınız şeyleri koymak için harika çözümlerdir.

Bir başka iyi çözüm de tavan arasıdır. Artık kullanmadığınız veya odanızda durması gerekmeyen ayakkabı kutularını ve kıyafetleri tavan arasına koyabilirsiniz.

çocuk odası raflar oyuncaklar

2. Aynaları es geçmek

Aynaların avantajı ışığı yansıtmalarıdır. Böylece en azından görsel olarak odayı daha geniş gösterirler. Ayakta duran büyük bir ayna seçmekten veya etrafa pek çok ayna yerleştirmekten çekinmeyin.

Gerçekten faydası olacaktır.

3. Yanlış mobilya seçimleri

Yanlış mobilya seçimi, insanların küçük odaları düzenlerken yaptıkları en yaygın hatalardan biridir. Maalesef çözümü en zor olan sorunlardan biri de olabilir. Her şey dekore edilen alanın özelliklerine ve evde yaşayan kişilerin tercihlerine ve ihtiyaçlarına bağlıdır.

İlk iş en sık kullanacağınız mobilyayı seçmek ve kullanmayacağınız her şeyden kurtulmaktır. Ayrıca gereksiz olduğunu düşündüğünüz tüm mobilyaları yok edin. Kişiye özel mobilya yaptırabiliyorsanız bu kesinlikle çok daha kolay olacaktır.

Genel kural, mobilyaları, alanda hareketin akışını sağlayacak şekilde yerleştirmektir. Belli objeleri odanın ortasına koymaktan çekinmeyin. Böylece bu objeler odayı bölüp odanın içinde daha küçük alanlar elde etmenize yardımcı olabilirler.

4. Doğal ışığı engellemek

Küçük bir oda kötü bir şekilde aydınlatılmışsa olduğundan da küçük görünecektir. Bu alanların biraz doğal güneş ışığı almasını sağlayın. Kalın perdeler veya panjur kullanmayın. İnce kumaştan yapılmış daha hafif perdeleri veya minimalist tasarımları tercih edin.

5. Renklerden korkmak

Bazı insanlar parlak renklerin küçük odalara uygun olmayacağını düşünürler.

Aslında tam tersidir.

Odanın atmosferini öne çıkarmak ve daha fazla dikkat çekmek için parlak renklerden oluşan bir kombinasyon kullanabilirsiniz. Daha iyi görünecektir. Tasarım uzmanları en fazla aynı tonun çeşitleri olan 3 renk kullanılmasını tavsiye ederler.

6. Çok küçük kilimler

Bu da kulağa beklenmedik bir fikir gibi gelebilir ancak odanın ortasına büyük bir halı sermek harika bir seçim olabilir. Üzerine bir kahve masası veya hoş bir kanepe yerleştirirseniz daha da iyi olur.

Küçük bir odaya fazla gelecek bir dekorasyon gibi mi görünüyor?

Hiç de öyle değil!

Küçük odalar tasarlanırken yapılan hatalardan biri de insanların odanın içine yerleştirmeleri gereken doğru elementlerin neler olduğunu bilmemeleridir.

Üzerinde doğru mobilyalar olan daha büyük bir halı sayesinde dikkatinizi odanın belli bir kısmına yoğunlaştırırsınız.

Bu, küçük bir alanda bulunduğunuz algısından uzaklaşmanızı sağlar. Daha büyük elementler odanın içinde daha küçük birimler tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

7. Yatağı yanlış yere koymak

Küçük bir yatak odanız varsa, bir yatak odasının temelde dinlenme amaçlı kullanıldığını unutmayın. Bu nedenle odadaki en önemli öge yatak olmalıdır ve ilk yapmanız gereken şey yatağı koyabileceğiniz en iyi yeri belirlemektir.

Aklınıza gelen her şeyi gözden geçirin: Işıklandırma, havalandırma, sıcaklık, halı ve şifonyerin yeri. Bunların hepsi önemlidir. Feng Şui felsefesine göre yatağın arkasında pencere olmamalıdır, geniş bir yatak başı bulunmalıdır ve yatak kapıyla zıt yönde olmalıdır.

Küçük bir odayı tasarlarken yapılan hatalar içinde bulunduğunuz alan için zararlı olabilir. Burada bahsettiğimiz tuzaklara düşmekten kaçının ve evinizde daha sıcak, huzur veren, hoş bir alan yaratın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Anthes E. (2009). How room designs affect your work and mood.
  shiverarchitects.com/resource/Room_Designs.pdf
 • Eitel EJ. (2013). Feng shui.
  books.google.com/books?id=zbhLCAAAQBAJ&lpg=PP1&dq=inauthor%3A%22Ernest%20J.%20Eitel%22&pg=PP1#v=onepage&q&f=false
 • Bruun, O. (2008). An introduction to feng shui. An Introduction to Feng Shui (pp. 1–210). Cambridge University Press.
  https://doi.org/10.1017/CBO9780511800931

 • What is qi? (And other concepts). (n.d.).
  takingcharge.csh.umn.edu/explore-healing-practices/traditional-chinese-medicine/what-qi-and-other-concepts


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.