Yatak Bakımı ve Temizliği İçin 5 İpucu

Sadece mevsim geçişlerinde yatağınızı temizlemek yetmez. Yatak bakımı ve temizliği günlük bir görevdir.
Yatak Bakımı ve Temizliği İçin 5 İpucu

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yatak bakımı ve temizliği asla ihmal etmememiz gereken günlük bir görevdir. Bu yazıda işinizi kolaylaştıracak ipuçları paylaşmak istiyoruz. Hayatımızın büyük bir kısmını yataklarımızın üzerinde geçiriyoruz.

Genellikle çok fazla dikkat etmememize karşın, yatak evimizdeki en önemli unsurlardan biridir. Sorun şu ki; zaman geçtikçe yataklarımız çok fazla kir biriktirir. Her zaman onları göremememize rağmen, minik böcekler de şiltede toplanabilir ve sağlığımız üzerinde etkili olabilir.

Vücudumuzdan akan ter, derimizden düşen toz ve ölü hücreler bu mikroorganizmalar için dostane bir ortam yaratır. Biriktikleri zaman, herhangi bir alerjinin veya hastalığın başlıca nedeni olabilirler.

Bütün bunlara rağmen, çoğumuz yataklarımızın bakımı ve onları dezenfekte etmek için zaman ayırmıyoruz. Aslında, birçok insan bunu nasıl yapacağına dair en ufak bir fikre bile sahip değildir!

Ayrıca bakınız: Sağlıklı Bir Yatak Odası

Neyse ki,  düzenli olarak uygulanması gereken yatak bakımı ve temizliği kolay bir görevdir. Karmaşık değildir ve pahalı ürünlere ihtiyacınız yoktur. Bu yazıda, bu önemli görevin üstesinden kolaylıkla gelmenizi sağlayacak 5 ipucunu paylaşmak istiyoruz. Mutlaka not alın!

Yatak bakımı ve temizliği için ipuçları

1. Yatak bakımı ve temizliği için düzenli olarak yatağınızı ters çevirin

yatağın döşeğini kaldırmak

Yatağınızı düzenli olarak çevirmek böceklerden uzak tutmanızı ve temiz kalmasını garanti etmez. Bununla birlikte, yatağınızı havalandırmak şeklinin bozulmasını önlemek adına harika bir yoldur.

Bunu haftada en az bir kez yapmanız önerilir. Her iki yönde de döndürün: Ters çevirin ve baş tarafına gelen bölüm yatağın tabanında olacak şekilde döndürün. Yatağınızı uzun süre boyunca aynı konumda bırakmak çok iyi bir fikir değildir. Çünkü zaman geçtikçe rahatsızlık verebilecek hasar ve deformasyonlar oluşabilir.

2. Havalandırılmış Olduğundan Emin Olun

Her sabah yatağınızı düzeltmenin sağlığınız için çok iyi bir fikir olmadığını duymuşsunuzdur. Her ne kadar sabah yatak yapmak pek çok insan için günlük adetlerden biri olsa da, bu tuhaf iddiada bir doğruluk payı vardır.

Açıkçası, yatak odanızın bütün gün dağınık görünmesini istemeyebilirsiniz. Bununla birlikte, yatağınızı yapmak için kalktıktan sonra bir iki saat beklemek iyi bir fikirdir.

Bunun nedeni, maytların nemli ve sıcak bir ortamda daha kolay çoğalmalarıdır. Dolayısıyla, henüz sıcakken yatağınızı yaptığınızda bu küçük böceklere davetiye çıkarırsınız.

Yapmanız gereken en iyi şey yatağın gerekli olan havalandırmayı elde edebilmesi için sabahları çarşafınızı ve örtünüzü kaldırmanızdır. Buna ek olarak, nem oluşumunu ortadan kaldırmak için yatak odanızın bol miktarda temiz hava aldığından emin olmak çok önemlidir.

3. Karbonat Kullanın

yatak bakımı ve temizliği için karbonat

Yatak bakımı ve temizliği için müthiş bir yöntem de hidrojen peroksit ile karıştırılmış karbonattır. Bu iki unsur kombine edildiğinde, birçok farklı mikroorganizmanın ortadan kaldırılmasına yardımcı olan antiseptik, antibakteriyel ve anti-fungal özellikleri öne çıkar.

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı karbonat (30 g)
 •  1 bardak %3 hidrojen peroksit(250 ml)
 • 2 damla sıvı sabun
 • Sprey şişesi
 • 1 temiz bez parçası

Hazırlık

 • İlk önce, toz tamamen çözülene kadar karbonatı hidrojen peroksit ile karıştırın.
 • Ardından sıvı sabunu ekleyin ve her şey iyice birleşene kadar karıştırmaya devam edin.
 • Karışımı hazırlanan şişeye boşaltın ve uygulayın.
 • Şilte üzerine bolca püskürtün, koyu lekeler ya da benekler olan alanlara odaklanın.
 • Karışımı birkaç dakika kurumaya bırakın ve daha sonra kuru ve temiz bir bez ile sıkıca ovun.
 • Sonrasında, fazla olan karışımı bir elektrikli süpürge kullanarak uzaklaştırın.
 • Bu işlemi en az ayda bir kez tekrarlayın

4. Çay Ağacı Yağı Kullanın

Çay ağacı özü yağı, yatağınızda oluşabilecek kötü kokuları ortadan kaldıran güçlü bir bakteri önleyici maddedir. Doğal özellikleri, yatağınızı maytlar için rahat bir ev haline getiren faktörleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ayrıca biriken bakterilerden de kurtulmanızı sağlar.

Malzemeler

 • ½ bardak karbonat (100 gr)
 • 8 damla çay ağacı özü yağı
 • ¼ su bardağı beyaz sirke (62 ml)

Hazırlık

 • Öncelikle, karbonatı çay ağacı yağı ile karıştırın.
 • Ardından yatağınızın üzerine dikkatle serpiştirin.
 • Sonra bir fırça ile ovun ve karışımı etkinleştirmek için az miktarda beyaz sirke uygulayın.
 • Etki etmesi için bir saat bırakın.
 • Daha sonra, bir elektrikli süpürge kullanarak karışımı uzaklaştırın.

5. Çarşaf ve Yorganları Düzenli Olarak Değiştirin

yatak bakımı ve temizliği

Çarşaflarınızı ve yorganlarınızı zekice kullanmak, yatağınıza bakmanın ve zamanından önce bozulmamasını sağlamanın harika bir yoludur. Bununla birlikte ter, toz ve kir çarşaf ve yorganlarınız günlük olarak emer. Dolayısıyla, şaşırtıcı derecede hızlı ve kolay bir şekilde kirlenirler.

Nevresimlerinizi haftada bir kez değiştirmeniz ve bir dezenfektan yardımıyla iyice yıkamanız önerilir. Ayrıca yeni çarşaf almadan önce bunların hava alabilir, su geçirmez ve yıkanması kolay bir kumaştan yapılmış olduğundan emin olmak önemlidir.

Yatak bakımı ve temizliği, zor bir iş değildir. Haftalık veya aylık rutine kolayca dahil edilebilen, basit, sağlıklı ve zorunlu bir görevdir. Kir ve zararlı mikroorganizmaların birikmesini önlemek için bu ipuçlarını düzenli olarak kullandığınızdan emin olun.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.