Yatak Odasında Olmaması Gereken Şeyler

Yatak odasını köşe bucak düzenleyen insanlardan mısınız, yoksa içinde ne olduğuna dikkat etmeden sadece uyumak için mi kullanıyorsunuz? Nasıl olursanız olun, evinizdeki bu önemli yeri kullanışlı hale getirmek için bu tavsiyeleri uygulayın.
Yatak Odasında Olmaması Gereken Şeyler

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Yatak odasında olmaması gereken şeyler olduğunu biliyor muydunuz? Evet, belli ki dikkat etmediğiniz bazı “yasaklar” var. Peki yatak odasında olmaması gereken şeyler nelerdir? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Bir yatak odasının hatta bir evin içindeki uyum, detaylarla sağlanır. Negatif sonuçlarına maruz kalıyor olsanız da, bunların birçoğu genellikle fark edilmez.

Yatak odanızda rahat hissetmek ve haliyle içinde daha iyi dinlenmek için bazı kurallara uymalısınız. Bunların çoğu enerjiniz ve zihinsel farkındalığınız üzerinde etkileri olan şeylerle ilgilidir.

Yatak Odasında Olmaması Gereken 9 Şey

uyumlu oda

1. Çiçekler

Birçok insan evinin çeşitli yerlerine çiçekler koyar. Ancak yatak odasında çiçek iyi bir fikir değildir. Bunun geceleri çiçeklerin oksijeninizi çaldığı efsanesiyle hiçbir ilgisi yoktur.

Yatak odaları iyi ışık almadığı için çicekler ölebilir. Bunun yanı sıra, bitkiler toz tutar ve alerjisi olanlar için çok zararlı olabilir. Ancak yatak odanıza çicek koymaya karar verirseniz diye pozitif yanlarını da belirtelim. Bitkiler sıcaklığı düzenler, sesi azaltır ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

2. Canlı renkler

Belki sizi şaşırtabilir; fakat yatak odasında olmaması gereken şeyler arasında canlı renkler de vardır. Turuncu, kırmızı ve sarı ateşin enerjisini temsil eder.

İnsanların yatak odasında aradığı en son şey budur. Tutku için pozitif bir şey olsa da kıskançlığa ve güvenmemeye teşvik eder. Biz bu renkler yerine kahverengi ve tonlarını öneriyoruz.

3. Televizyon ya da internet bağlantısı

beyaz yatak odası

Yatarak televizyon izlemek kesinlikle birçok insanın keyif aldığı şeylerden biridir. Ancak elektronik aletler, yatak odasında olmaması gereken şeyler arasında en başta gelebilir.

Televizyon ve  wifi modemi gibi  internet cihazları uykuda zararlı olacak radyasyonlar yayar. Eğer bunları odanızdan çıkaramıyorsanız yanlarına kuvars taşı koyun; ki yaydıkları bu dalgaları absorbe edebilsin.

4. Dağınık dolap

Dağınıklığı görmemek için kapaklarını kapatsanız bile, darmadağın bir dolap yatak odasında olmaması gereken şeyler arasındadır. Yer kaplayan şeyler, yeni enerjilerin girmesini engeller.

5. Ayna

yatak odası ayna

Ayna, dinlendiğimiz mekanla ilgili başlıca Feng şui uyarılarından biridir. Ayna enerjiyi yansıtır, yani enerjiniz ayna ve sizin aranızda gidip gelir.

Aynayı başka bir odaya koymayı tercih edebilirsiniz. Bu kadar kökten bir değişim istemiyorsanız, aynayı odanın farklı bir yerine koyarak uyurken üzerinize yansımasını önleyebilirsiniz.

6. Dağınık bir masa

Dağınık dolaptaki durumla nispeten aynı olsa da, masa her daim görüş alanınızda olan bir eşyadır. Eğer odanızda bir masa varsa, her şeyi masanın üstünde bırakmamaya çalışın. 

Dağınık masa, odayı görsel olarak kirletir. Size düzensizlik ve bitmemiş görevler olduğu hissini verir.Siz odanızın içinde ne olduğunu hatırlamasanız bile, zihniniz bilinçaltı olarak bunu günlük hayatınıza taşır.

7. Tavan vantilatörü

Feng şui uzmanları tavan vantilatörlerinin çi’nin kalıcı olarak yeniden dağıtılmasına sebep olan devamlı bir hareket olduğunu söylüyor. Bu da geceleri iyice dinlenmenizi önler.

8. Yatağın altındaki şeyler

Birçok kişi yatağının altında kutu ve çeşitli eşyalar tutar; fakat bu pek iyi bir fikir değildir. Yatak odasında olmaması gereken şeyler arasında bunlar da vardır.

Yatağın altında eşya tutmak enerjinizi emer, enerji dolaşımını önler ve hayatınızda yeni fırsatlar çıkma şansını yok eder.Ayrıca odanızı partnerinizle paylaşıyorsanız da negatif bir etki yapar.

Yatağınızın altında hiçbir şey bulundurmanın yanı sıra, eşyaları yerden en az 5 cm yukarıya koymalısınız. Böylece o odada dinlenen kişinin güç ve hiyerarşi hissini artırmaya yardımcı olmuş olursunuz.

kız çocuğu odası

9. İş ya da egzersiz öğeleri

Evinizde egzersiz bisikleti ya da eliptik olması iyi bir şeydir. Ancak bunları kesinlikle yatak odanıza tutmamalısınız! Bu gibi aletler dikkatinizi dağıtır, düşüncelerinizi karıştırır ve enerjileri dinlenme ve gevşeme yerine başka amaçlara yöneltir.

Bu tavsiyeleri uygularsanız kişisel alanınızı daha iyi hale getirecek ve daha iyi dinleneceksiniz. Bunun sonuçlarını her gün iş yerindeki performansınızda, ruh halinizde ve başkalarıyla olan ilişkilerinizde göreceksiniz. Eğer yatak odanızda hala bu eşyalar varsa bunlardan bir an önce kurtulun!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.