Evinizde Daha Düzenli Olmanıza Yardımcı Olacak 7 İpucu

Dağınıklığınızla barışık olsanız da, daha düzenli olmanızın birçok faydası bulunmaktadır. Daha düzenli olmanız sizi sakinleştirir, daha iyi düşünmenizi sağlar ve birçok psikolojik faydayı da beraberinde getirir.
Evinizde Daha Düzenli Olmanıza Yardımcı Olacak 7 İpucu

Son Güncelleme: 06 Mart, 2019

Düzensizlik, eşyalarınızı gelişigüzel bir tarafa atmaktan daha derin bir etkiye sahiptir. Bu durum, çoğu zaman karışıklığa ve gerginliğe neden olan bir “hayat tarzına” sahip olmanızdan ileri gelir. Düzenli olmanın ise birçok faydası bulunmaktadır.

Bu nedenle bu yazıda, evinizi düzenlemenize yardımcı olacak bazı ipuçlarını sizinle paylaşmak istiyoruz. Bu tavsiyeleri kullanarak sadece evinizi değil, çalıştığınız ofisi ve içinde bulunduğunuz diğer ortamları da daha düzenli bir hale getirebileceksiniz.

Düzensizlik öğrenilmiş bir davranıştır

Bazı insanlar için dağınık olmak bir sorun değildir, aksine onlar için faydalıdır. Bu şekilde dağınık kalarak saatler boyunca temizlik yapmak ya da etrafı toplamak zahmetinden kurtulmuş olurlar. Ayrıca bazı insanlar kendi karmaşalarının içinde aradıklarını daha çabuk bulabilmektedirler.

Bununla birlikte, düzenli bir eve ve daha iyi bir aile hayatına sahip olmak için, tüm eşyaları ait oldukları yerlerde tutmak her zaman için iyi bir alışkanlıktır. Bu sayede daha verimli bir şekilde evinizi kullanmış olursunuz.

Zihninizin daha iyi düşünmek için düzene ihtiyacı vardır. Bu nedenle, eğer kağıtların, klasörlerin ve kitapların dağınık bir şekilde ortalıkta bulunduğu bir ofisiniz veya bir masanız varsa, dikkatinizin dağılması çok daha kolay hale gelir. Bu yüzden bu konuya gereken önemi vermeniz gerekmektedir.

Evinizde daha düzenli olmanızı sağlayacak bu ipuçlarının birçok faydası bulunmaktadır. Elbette bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz lazım ve bunu yapmak için yeterli zamanı ve çabayı harcamanız gerekmektedir. Ancak bu sürecin sonunda kesinlikle düzenli olmanın faydalarını göreceksiniz.

Günün sonunda eve varmaktan daha iyi bir şey yoktur ve eğer eviniz, tüm eşyalarınızın yerli yerinde olduğu düzenli bir durumdaysa daha da mutlu olursunuz . Bu şekilde, arkadaşlarınız ya da aileniz sizi ziyarete geldiğinde eşyalarınızın yarısını bir dolabta saklamak zorunda kalmamış olursunuz.

Düzenli olmak zaman alır, kimse bunu inkar edemez. Ancak bu duruma alıştıktan sonra herhangi bir ortamda daha organize olabilirsiniz. Bu şekilde hem gerginlikten hem de stresten uzak durmuş olacaksınız.

Daha düzenli olmanız için bazı tavsiyeler

Gelecek hafta sonu, evinizi daha iyi organize etmek ve her şeyi ait olduğu yere koymak için birkaç saatinizi ayırın. Elbette bu alışkanlığı korumanız gerekecek. Bununla birlikte, her şeyin daha düzenli bir halde olduğunda ne kadar güzel göründüğünü fark ettiğinizde bir daha dağınık olmamak için her türlü çabayı göstereceksiniz.

1. Düzenli olmaya tek bir noktadan başlayın

dağınıklığı toplayan kadın

Evinizin kusursuz bir şekilde düzenli olmasını istiyorsanız, tüm odalarınızı aynı anda organize edemezsiniz. Mesela salon gibi belirli bir nokta ile başlayın. Düzenli olmaya, eve vardığınızda ilk girdiğiniz oda ile başlamanızı tavsiye ediyoruz. (Evinizin şekline bağlı olarak bu yer mutfağınız da olabilir)

  • Ortalıkta olan şeylere bakın ve onları ait oldukları yerlere koyun.
  • Eşyalarınızı gelişigüzel durdukları yerlerden alıp, ait oldukları yerlere götürün. Ardından diğer bir odaya gittiğinizde orayı da düzenlemeye başlayabilirsiniz.

2. Evinizde her şeyin belirli bir yeri olsun

Mutfak eşyalarını ve yiyecekleri mutfağınızda, ortalıkta duran kitap ve dergileri kitaplığınızda, giysilerinizi ve ayakkabılarınızı ise dolabınızda tutmalısınız. Her şey için belirli bir nokta belirleyerek aradığınız şeyleri daha kolay bulabileceksiniz.

Mesela ceket giymeniz gerektiğinde, koltuğun üzerine değil de kapının yakınına bakın. Bu durum, acele etmeniz gerektiğinde size çok daha fazla zaman kazandıracak ve aradığınız şeyi bulmanızı kolaylaştıracak.

3. Belirli bir düzen planını takip edin

dağınık masa

Ayrıca, her oda için bir temizlik planına sahip olmalısınız. Mesela kirli kıyafetlerinizi bir sepetin içinde biriktirin ve sonrasında çamaşır makinesine koyun. Çöp kutunuza bir poşet yerleştirin, yatağınızı toplayın, temiz giysilerinizi dolabınıza koyun ve mobilyalarınız her zaman ait olduğu yerde olsun.

Her oda için ayrı bir plan uygularsanız eğer, temizlik işlemi çok daha kolay olacaktır. Daha düzenli olmak için bir stratejiye ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Bu şekilde temizlik için tüm hafta sonunuzu harcamak zorunda kalmayacaksınız.

4. Kullanmadığınız şeyleri atın

Muhtemelen kullanmadığınız bir sürü eşyaya sahipsiniz. Ya bu eşyalar artık eskidir ya da herhangi bir nedenden dolayı artık bu eşyalara ihtiyacınız kalmamıştır. Bu eşyalardan kurtulmanız için tam zamanıdır; onları onarabilir veya bir hayır kuruluşuna bağışlayabilirsiniz.

Biriken eski eşyalar, düzensiz bir hayatın tetikleyici nedenlerinden birisidir. Bu yüzden belirli bir görevi veya yeri olmayan eşyalarınız, bir sandalyenin üzerinde veya evinizin herhangi bir köşesinde durmak zorunda kalır .

5. Eşyalarınızı işiniz bittikten sonra temizleyin

dağınık bir oda

Düzenli bir eve sahip olmanın temel kurallarından biri de, kullandığınız eşyaları işiniz bittikten sonra tekrar ait olduklara yerlere geri koymanızdır. Kirlettiğiniz şeyleri yıkayın, düzensiz haldeki eşyalarınızı toplayın. Ailedeki herkes bunu yapmalıdır.

Eğer eviniz temiz ve düzenli bir haldeyse, evinizi sürekli olarak bu şekilde tutmanız sizin için zor olabilir. Ancak bu tamamen alışkanlıklarınızı değiştirmenizle ilgili bir durumdur. Ayrıca dizenli olmanın faydalarını da iyice anlamanız gerekmektedir.

6. Eşyalarınızı düzenlemek için kutu veya dosyalar kullanın

Çoğu zaman evinizde atmak veya bağışlamak istemediğiniz şeyler de bulunur, çünkü bu eşyalarınızın sizde manevi değeri olabilir. Ya da bazı eşyalarınızı günlük hayatta nadiren kullanırsınız ve bu nedenle her zaman ortalıkta durması gerekmez.

Eşyalarınızı koyabileceğiniz kutular satın almanız veya mevcut kutularınızı bu amaç için kullanmanız (ev teçhizatları veya aletler için) iyi bir fikirdir. Bu sayede karmaşadan uzak durmuş olursunuz.

Kutularda hangi eşyaların bulunduğunu anlayabilmeniz için onları etiketlemeniz gerektiğini unutmayın. Bu kutuları yatağınızın altında ve dolabınızda saklayabilir; bir garajınız veya kileriniz varsa şayet oraya da koyabilirsiniz.

7. Eşyalarınızı yerleştirmek için bazı mobilyalar satın alın

koltuk taşıyan çift

Belki de düzensiz olmanıza neden olan şey, eşyalarınızı koyacak yeterli yere sahip olmamanızdan kaynaklanıyordur. Tabii bu durum, evinizi mobilyalarla doldurmanız anlamına gelmiyor. Bu sorunu bahane ederek sürekli olarak ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almayı bırakmalısınız.

Bununla birlikte daha fazla mobilyaya sahip olmanız (ihtiyacınız kadar) her şeyi tek bir dolaba koyma probleminizi çözebilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.