Eski Kıyafetleriniz için 8 Yeni Kullanım Önerisi

Dikiş dikmekten zevk alıyorsanız ve elinizin altında artık giymediğiniz kıyafetleriniz varsa atmayın. Kişisel şeyler yapabilirsiniz, satabilirsiniz veya ihtiyaç sahiplerine verebilirsiniz.
Eski Kıyafetleriniz için 8 Yeni Kullanım Önerisi

Son Güncelleme: 26 Şubat, 2019

Eğer artık giymediğiniz çok fazla kıyafetiniz varsa ve onlarla ne yapacağınızı bilmiyorsanız, eski kıyafetleriniz için farklı kullanım şekilleri deneyebilirsiniz. Şimdiye kadar bunları hiç duymamış olabilirsiniz, ancak ne kadar işe yarar ipuçları olduğunu göreceksiniz. Bir göz atın!

Eski Kıyafetleriniz için 8 Yeni Kullanım Önerisi

1. Kullanılmış kıyafetlerinizi bağışlayabilirsiniz

kıyafetler ve küflü duvar

Yardım kuruluşları ve insani yardım organizasyonları sık sık kullanmadığınız kıyafetlerinizi bağışlayabileceğiniz kampanyalar düzenler. Yaşadığınız bölgelere kutular koyar ve siz de kıyafetlerinizi bu şekilde onlara ulaştırabilirsiniz.

Dahası, bağışlar sayesinde toplumsal ötekileştirilme riskiyle karşı karşıya kalan bireylere iş imkanı da sağlanıyor. Bağışlayacağınız ikinci el kıyafetlerinizin değerini küçümsemeyin. Bu anlamlı davranışınızla, bu bireyleri iş sahibi yapabilirsiniz ve ikinci el kıyafetleriniz de en çok ihtiyacı olan insanlara ulaşmış olur.

2. Sığınma Evleri

Kıyafetlerinizi doğrudan evsiz barınaklarına da bağışlayabilirsiniz. Onlar bağışlarınızı ihtiyacı olanlara ya da kar amacı gütmeyen kuruluşlara ulaştıracaklardır.

Ayrıca bu sığınma evleri, bağışlanan ürünlerin ihtiyacı olanlara dağıtılmasından ve kullanılmış giysiler için bağış toplama havuzları gibi sosyal projeleri finanse edebilmek için bu ürünlerin satışını yapmaktan sorumludurlar.

3. Takas Edin

Bu özellikle çocuk kıyafetleri için çok mantıklı olacaktır. Çoğu zaman, sorun kıyafetlerin eskimesi değil küçük gelmesidir. Bu durumda da bu kıyafetleri satmak iyi bir çözüm olacaktır.

Kullanılabilecek durumdaki kıyafetleri, takas yoluyla da değiştirebilirsiniz. Böyle fırsatları özel pazarlarda veya size sabit bir fiyatla sınırsız kıyafet değişimi yapma hakkı sağlayan yenilikçi mağazalarda bulabilirsiniz. Bu tür işlerde uzmanlaşmış internet siteleri de bulunmaktadır. İnternette küçük bir gezintiye çıkarsanız, bu iş için sınırsız fırsat bulabilirsiniz.

4. El Becerinize Güveniyor Musunuz?

Belki de eskidiğini düşündüğünüz kıyafetlerin daha iyi görünmesi için birkaç küçük dokunuş yeterli olacaktır. Kıyafetlerde değişiklik yapmak veya küçük tadilatlar ve değişimler yapabileceğiniz bir iş bulmak, para biriktirmenizi, bilinçli bir tüketici olmanızı ve bunun gibi bir çok şeyi yapmanızı sağlayabilir.

5. Gardırobunuzu Yenileyin

kıyafetler

Eğer bir kıyafeti modası geçtiği için artık kullanmak istemiyorsanız, ona yeni bir görünüm kazandıracak bir dokunuş yapmayı deneyin.

Gardırobunuzu modaya uydurmak için yapabileceğiniz birkaç farklı şey:

  • Eski pantolonlarınızı kesip yeni şortlar haline getirin.
  • Eski giysilerinizin üzerine yama yapın.
  • Düğmeler ve başka aksesuarlar ekleyin.
  • Yeni trendleri ve kıyafetlerinizi nasıl değiştireceğinize dair bilgiler için interneti kurcalayın.

6. Oyuncak veya Kitap Kaplama Kağıdı Yapın

peluş oyuncaklar

Eski kıyafetlerinizi her türlü zanaat için kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey hayal gücünüzü kullanmak. Çocuklarınızın seveceği kuklalar ve hoşlarına gidecek başka eğlenceli karakterler yapmak için çorap ve düğme kullanın.

Eski kıyafetleriniz için bir diğer kullanım alanı, kitap kaplamadır. Renkli kumaşlar günlüğünüzü, en sevdiğiniz kitabı veya fotoğraf albümünüzü kaplamak için idealdir. Bu şekilde eşyalara eşsiz dokunuşlar katabilirsiniz.

7. Ev Eşyaları

Kullanılmayan bir lambayı işe yarar hale getirmek için eski kıyafetlerinizi kullanın:

  • Lambanın üst kısmını kaplamak için kumaş ve tutkal kullanın.
  • Kumaşı boyuna göre kesin ve lambayı kaplayın.
  • Düğmeler, farklı desenler ve renkler de ekleyebilirsiniz.

Eski kıyafetlerinizin kumaşlarından bir resim çerçevesi de yapabilirsiniz:

  • Çerçeve oluşturmak için karton veya ahşap kullanın ve en sevdiğiniz bir fotoğrafınızı kumaşla sarın.
  • Yeni bir görünüm kazandırmak istediğiniz nesne için eski kıyafetlerinizi kullanın.

8. Yorgan Yapın

çiçekli kumaş

Eski kıyafetlerinizden yatağınız için güzel bir yorgan yapmak isterseniz, kareleri karıştırıp eşleştirebilirsiniz. Kumaş ne kadar iyi olursa yorganın da o kadar iyi olacağını unutmayın. Daha yumuşak kumaş her zaman daha iyidir. Bazı tişörtlerin kumaşı oldukça yumuşaktır ve bu yüzden de mükemmel bir yorgan oluşturmuşlardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.