Eski Eşyaları Yeni Gösterecek 10 Temizlik Yöntemi

Mikrodalga fırınınızı temizlemenin ve her türlü bakteriyi yok etmenin en iyi yolunun bir fincan su ve sirkeyi ısıtmak olduğunu biliyor muydunuz? Karışımın buharı, yağ lekelerini söker ve mikroorganizmaları öldürür.
Eski Eşyaları Yeni Gösterecek 10 Temizlik Yöntemi

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Temizlik, her zaman keyifli bir iş değildir, ama hem sağlığınız, hem de genel hijyen açısından yapmak zorunda olduğumuz eylemlerden biridir. Aynı zamanda bazı yöntemlerle eski eşyalar yeni gibi olabilir.

Evinizdeki eşyaları dikkatli bir şekilde inceliyorsanız, üstlerinde gün geçtikçe daha fazla toz ve kirin biriktiğini göreceksiniz, ayrıca evin havası da bu biriken toz ve kirden etkilenecektir.İyi haber ise, bazı hızlı ve etkili yöntemlerle temizliği daha basit ve pratik bir hale getirebilmek mümkündür.

Evi temizlemenin zamanı geldi mi? Başlamadan önce, bugünkü yazımızda, size yardımcı olabilecek bazı temizlik ipuçlarını okumak isteyebilirsiniz. Sakın kaçırmayın!

1. Izgara Temizliği

kirli ızgara

Eski eşyalar arasından ızgaranızı kullanmanız gerekiyorsa fakat temiz olup olmadığından emin değilseniz, dikkat edin! Sakın temizlemek için su ve sabun kullanmayın. Çünkü ızgara sabunu emebilir ve üzerinde yaptığınız yemeklerde sabun kokusu ve tadı oluşabilir.

Izgaranızı iyi bir şekilde nasıl temizleyebilirsiniz? Tek yapmanız gereken ızgarayı kullanmadan önce bir soğanı ortadan keserek ızgarayı bununla ovmak. Soğan, antiseptik ve antiviral özellikler taşıdığı için ızgara üzerinde biriken bütün organizmaların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur ve yiyeceklerinize çok hoş bir tat verir.

2. Mikser Temizliği

Muhtemelen mikserinizi temizlemek ve yeni bir görünüm sağlamak için su ve sabun ile fırçalayıp duruyorsunuzdur.

İşleri çok fazla karıştırmanıza gerek yok! Bir bardak sıcak suya az bir miktarda bulaşık makinesi deterjanı ekleyin ve mikserinizi bir süre çalıştırın. Ardından tek yapmanız gereken şey durulamak olacaktır.

3. Mikrodalga fırın

Mikrodalga fırınınızı çok fazla kullandığınızda, içerisinde yağ birikecek ve bakteri oluşumunu teşvik eden bir gıda atığı tabakası oluşacaktır.

İyice temizlendiğinden emin olmak, ve daha da önemlisi bütün mikroorganizmaları ortadan kaldırmak için eşit miktarda su ve sirkeyi bir bardağa döküp mikrodalga fırınınız içerisinde yaklaşık 5 dakika boyunca ısıtın. 

Daha sonra, birkaç dakika bekleyip fırının içini kağıt havlu yardımı ile temizleyin.

4. Duş başlığı

duş başlığı

Bu nemli aksesuar genelde temizlik sırasında göz ardı edildiği için, duş başlığınızda pas ve mineral birikmektedir.

Lütfen, bir kontrol edin! Aslında ne kadar pis olduğunun farkına varacaksınız. Neyse ki duş başlıklarını temizlemek için sökmenize gerek yoktur; yalnızca etrafını içi sirke ile dolu bir plastik torba ile sarın ve bir saat boyunca bekletin.  

5. Yatağınızın bakımı

Eski eşyalar arasında en çok bulunabilecek olan, yatağınızda oluşan mayt ve kötü kokulara neden olan bakterileri ortadan kaldırmak için havalandırmak gerçekten iyi bir fikirdir. Fakat temizlendiğinden emin olmak isterseniz bir sprey şişesinin içine bir miktar votka dökün ve bütün döşeğinize hafifçe sıkın.

6. Panjurlarınızın temizliği

Panjurlar ve jaluzilerde genellikle çok toz birikir ve hızla bozulmalarını önlemek için düzenli olarak temizlenmeleri gerekir. Bu bölgeleri yeni ve temiz tutmanın en basit yolu bir çorapla ovmaktır, zorlu alanlara ulaşıp temizlemeyi de ihmal etmeyin.

7. Tavalarda biriken gıda atıklarını temizleme

Tavanızı temizlerken çok kuvvetli temizlik ürünleri ya da yağ çözücü kullanmayın. Hem kendi sağlığınız hem de çevreniz için, biraz tuz ve biraz suyu karıştırın. Ardından biriken yağları ortadan kaldırmak için bir sünger yardımı ile tavanızı ovun.

8. Peynir rendesinin temizliği

peynir rendesi

Ne zaman peynir rendelemeye kalksanız bu işlemin ardından muhakkak rendede peynir kalıntıları olacak ve bu yüzden rendeniz zaman içinde kokmaya başlayacaktır.

Bu problemi ortadan kaldırmak için, bir parça patates rendeleyin ve ardından su ile durulayın. Patates, peynir kalıntılarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olan oksalik asit adlı bir madde içermektedir.

9. Kesme tahtalarının dezenfeksiyonu

İnanmanız güç olabilir, fakat mutfakta kullandığınız ahşap kesme tahtaları, tuvaletinizin herhangi bir bölümünden daha pis olabilmektedir. Çünkü bu gereçler, sürekli nem ve yemek kalıntılarına maruz kaldıklarından, bakterilerin gelişip çoğalması için mükemmel bir ortam oluştururlar. Bu durum bazı hastalıklara bile neden olabilir.

Kesme tahtanızı çok iyi temizlediğinizden emin olun; bunun için biraz limon suyu ve tuz ya da az bir miktarda hidrojen peroksit ile silmeniz yeterlidir.

10. Küvet temizliği

Küvetiniz donuk ve paslı mı görünmeye başladı? Greyfurt suyu ile tuzu karıştırarak mükemmel bir temizlik çözeltisi hazırlayabilirsiniz. Ya da greyfurtu yüzeye doğrudan ovarak uygulayıp, suyunu sıkmaktan da kurtulmuş olursunuz.

Eski eşyalar hakkında verdiğimiz bu bilgileri kullanın ve eşyalarınız yeni gibi tertemiz olsun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ahmed, M., Kabrah, M., Faidah, H., Ashshi, A., Safaa, M., & Turkistani, A. (2016). Antibacterial Effect of Onion. Scholars Journal of Applied Medical Sciences (SJAMS) (Vol. 4). https://doi.org/10.21276/sjams.2016.4.11.53
  • Darshna Yagnik, Vlad Serafin, Ajit J. Shah. (2018). Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5788933/
  • Swain, M. (2013, November 18). Oxalic acid. https://www.researchgate.net/publication/258534421_oxalic_acid
  • Dhanavade, D. M., Jalkute, D. C., Ghosh, J., & Sonawane, K. (2011). Study Antimicrobial Activity of Lemon (Citrus lemon L.) Peel Extract. British J. of Pharmacology and Toxicology (Vol. 2).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.