Sabah Yatak Toplamak Neden İyi Değildir?

· 20 Ocak, 2016
Maytları ortadan kaldırmak için yatağınızı yapmayın, odayı havalandırıp içeri temiz hava ve güneş girmesini sağlayın.

Yatağı toplamak bir çok insanın her sabah uyanıp yaptığı bir aktivitedir, veya gün içinde yapılır. Bu aktivitenin evin düzgün görünmesi  ve odamıza her girdiğimizde derli toplu durması için gerekli olduğuna inanıyoruz. Ancak, bir çok insan her gün yatağını topluyor olmasına rağmen, yakın zamanda İngiltere, Londra’daki Kingston Üniversitesi tarafından yayınlanan bir çalışmaya göre yatağı toplamak göründüğü gibi iyi değildir ve sağlığımıza olumsuz etkileri vardır.

Bunu nasıl açıklıyorlar?

Yatak toplamanın sağlığa zararlı olduğunu kanıtlamak için, araştırmacılar mükemmel şekilde yerleştirilmiş yatak çarşaflarının arasındaki bölgelerin maytların yuva yapması ve böylece yaşam döngülerinin uzaması için çok uygun olduğunu söylüyorlar. Özellikle, yatağı topladığımız zaman, aynı çarşaflarda yer alan maytların ve diğer araknitlerin üstünü örterek onların yaşam beklentilerini uzattığımıza işaret ediyorlar.

Genelde bunun farkında olmasak da, çarşaflar ve yatak örtüleri içinde nem ve ısı taşır, bu da uyurken ürettiğimiz ter ile olur. Zayıf havalandırmayla birlikte bu nem maytlar için harika bir yuva oluşturur, burada kolayca yeniden üreyebilir, biz farkında olmadan orada uzun süre yaşayabilirler.

Maytlar için mükemmel bir yuva yaparak, astım, egzama veya dermatitis, kronik bahar nezlesi, değişik solunum yolu alerjileri ve hatta uykusuzluk bile çekiyor olabiliriz. Araştırmalar gösterdi ki yapılı bir yatak yaklaşık 1.5 milyon mayta ev sahipliği yapar, dolayısıyla bu hastalıklardan herhangi birini geliştirme riski artar.

mayt

Stephen Pretlove, bu bilimsel çalışmayı yayınlayan ekibin lideri, maytlardan kaynaklanan hastalıklardan korunmak için en iyisi hemen kalktıktan sonra yatağı toplamaktan kaçınmaktır diyor. Yatağı toplamadığımız zaman, maytlar kolayca ortadan kaldırılabilir, özellikle odamızın hava almasını sağlarsak. Maytlar temiz hava ve güneş ile ortadan kaldırılabilir, bu da onların yatak içinde yeniden üremelerini önler; en iyisi yorganı toplamadan bırakmak ve odamızın penceresini açmak.

Pretlove ayrıca böcek ve pestlerin çeşitli temizlik ürünleri veya elektrikli süpürge makinası kullanılarak da ortadan kaldırılabileceğini belirtiyor. Ancak, maytların bu şekilde tamamen ortadan kaldırılamayacağını da söylüyor ve odayı sık sık havalandırıp, çarşaf ve yorganları düzenli olarak yıkamayı ve özellikle güneşe maruz bırakmayı öneriyor.

Sonuç olarak, araştırmacılar bu bulguların bazı alerjileri ve benzeri hastalıkları önlemek için anahtar değere sahip olduğuna, ve böylece tedaviye katkı sağlanabileceğine dikkat çekiyorlar. Dolayısıyla, sabahları yatak toplamaktan hoşlanmayanların bunun için iyi bir nedeni var. Ve bunu sık sık, özellikle yataktan kalktıktan hemen sonra yapanlarsa, maytların yeniden üremelerini önleyerek ve yaşam beklentilerini azaltarak yukarıda belirtilen hastalıklardan korunmak için yatağı toplamak veya toplamamak konusunda bu önerileri dikkate almalıdır.