Sabahları Yatak Toplamak Neden İyi Değildir?

Maytları ortadan kaldırmak için yatağınızı yapmayın, odayı havalandırıp içeri temiz hava ve güneş girmesini sağlayın.
Sabahları Yatak Toplamak Neden İyi Değildir?

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Sabahları yatak toplamak, her insanın düzenli olarak yaptığı bir eylemdir. Peki, bu eylemin aslında yararlı olmadığını öğrenseniz şaşırır mıydınız? Gelin, daha fazlasını birlikte öğrenelim!

Yatağı toplamak bir çok insanın her sabah uyanıp veya gün içinde yaptığı  bir aktivitedir.

Bu aktivitenin, evin düzgün görünmesi  ve odamızın derli toplu durması için gerekli olduğuna inanıyoruz.

Ancak, yakın zamanda Londra’daki Kingston Üniversitesi tarafından yayınlanan bir çalışmaya göre, yatağı toplamak göründüğü gibi iyi değildir ve sağlığımıza olumsuz etkileri vardır.

Sabahları Yatak Toplamak Neden İyi Değildir?

dağınık yatak

Araştırmacılar mükemmel şekilde yerleştirilmiş yatak çarşaflarının arasındaki bölgelerin, maytların yuva yapması ve böylece yaşam döngülerinin uzaması için çok uygun olduğunu söylüyorlar.

Özellikle, yatağı topladığımız zaman, aynı çarşaflarda yer alan maytların ve diğer araknitlerin üstünü örterek onların yaşam sürelerini uzattığımıza işaret ediyorlar.

Genelde bunun farkında olmasak da, çarşaflar ve yatak örtüleri içinde nem ve ısı taşır, bu da uyurken ürettiğimiz ter ile olur.

Zayıf havalandırmayla birlikte bu nem maytlar için harika bir yuva oluşturur, burada kolayca yeniden üreyebilir ve biz farkında olmadan orada uzun süre yaşayabilirler.

Ayrıca bakınız: Maytlara Karşı Sprey

Maytlar için mükemmel bir yuva yaparak, astım, egzama veya dermatitis, kronik bahar nezlesi, değişik solunum yolu alerjileri ve hatta uykusuzluk bile çekiyor olabiliriz.

Araştırmalara göre, yapılı bir yatak yaklaşık 1.5 milyon mayta ev sahipliği yapar, dolayısıyla bu hastalıklardan herhangi birini geliştirme riski artar.

Maytlardan Kurtulmak İçin

Bu bilimsel çalışmayı yayınlayan ekibin lideri, maytlardan kaynaklanan hastalıklardan korunmak için en iyisi hemen kalktıktan sonra yatağı toplamaktan kaçınmaktır diyor.

Yatağı toplamadığımız zaman, odamızın hava almasını sağladığımızda maytlardan kolayca kurtulabiliriz.

mayt

Maytlar temiz hava ve güneş ile ortadan kaldırılabilir, bu da onların yatak içinde yeniden üremelerini önler; en iyisi yorganı toplamadan bırakmak ve odamızın penceresini açmak.

Pretlove ayrıca böcek ve pestlerin çeşitli temizlik ürünleri veya elektrikli süpürge makinası kullanılarak da ortadan kaldırılabileceğini belirtiyor.

Ancak, maytların bu şekilde tamamen ortadan kaldırılamayacağını da söylüyor ve odayı sık sık havalandırıp, çarşaf ve yorganları düzenli olarak yıkamayı ve özellikle güneşe maruz bırakmayı öneriyor.

Sonuç olarak, araştırmacılar bu bulguların bazı alerjileri ve benzeri hastalıkları önlemek için anahtar değere sahip olduğuna, ve böylece tedaviye katkı sağlanabileceğine dikkat çekiyorlar.

Dolayısıyla, sabahları yatak toplamaktan hoşlanmayanların bunun için iyi bir nedeni var.

Ama bunu sık sık, özellikle yataktan kalktıktan hemen sonra yapanlarsa, maytların yeniden üremelerini teşvik ederler.

Yukarıda belirtilen hastalıklardan korunmak için, sabahları yatak toplamak veya toplamamak konusunda bu önerileri dikkate almanızı öneririz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.