Evde Doğal Ve Ucuz Yöntemlerle Temizlik

Mikrodalga fırının kokusundan kurtulmak ve onu kolayca temizlemek için, bir bardak suya limon suyu ekleyip ısıtın. Buharı, bütün kalıntıları yumuşatacaktır.
Evde Doğal Ve Ucuz Yöntemlerle Temizlik

Son Güncelleme: 22 Kasım, 2018

Evinizi sadece sirke, karbonat ve limon suyu gibi doğal malzemeler kullanarak temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Bu yazımızda size bunları kullanarak nasıl temizlik yapacağınızı ve her bir doğal yöntemin faydalarını anlatacağız.

Doğal temizlik malzemeleri kullanmanın faydaları

Sirke, karbonat veya limonu evde temizleyici olarak kullanmanın temel avantajları şunlardır:

 • Ekonomiktirler.
 • Çok etkilidirler.
 • Kullanımları kolaydır.
 • Piyasada kolayca bulabilirsiniz.
 • Zehirli kimyasallar içermezler.
 • Çevreye karşı duyarlıdırlar, zarar vermezler.

Elma sirkesi

Sirke, sağlığınıza olan faydalarının ve cildiniz ve saçlarınız için harika bir kozmetik ürün olmasının yanı sıra evinizi temizlemek için de kullanabileceğiniz bir maddedir. Ayrıca doğaldır, asetik, tartarik ve sitrik asit içeriğinden dolayı da çok etkili ve güçlü bir dezenfektandır.

Sirke diğer faydalarının yanı sıra, zorlu lekeleri, kalıntıları çıkarmaya yardımcı olur, kokuları önler ve parlaklık sağlar. Sirkeyi şu alanlarda kullanabilirsiniz:

 • Mutfakta: Sirkeyi ve suyu aynı oranda karıştırarak bir sprey şişeye doldurup tezgah ve ocaklarınızın temizliğinde kullanabilirsiniz.
 • Cam eşyalar için: Camları temizlemek için özel bir ürün almaktansa, 5 ölçü su, 1 ölçü sirke olacak şekilde bir karışım hazırlayabilirsiniz. Boş bir cam temizleyici spreyine koyabilirsiniz.
 • Çamaşırlar için: Sirke aynı zamanda yumuşatıcı yerine kullanılabilir, çamaşır makinenizin içinde de kalıntı oluşturmaz.
 • Pastan kurtulmak için: Pasın sebep olduğu izler ve kirlerden kurtulmak için, bir beze sirke dökerek o bezle paslı kısımları ovabilirsiniz ya da paslanmış nesneyi bir kase sirke içinde birkaç saat bekletebilirsiniz.
 • Mobilyaları ve ahşap zemini temizlemek için: Sirke her çeşit mobilyayı temizlemek ve parlatmak için harika bir çözümdür, ayrıca birazcık suyla karıştırdığınızda da ahşap döşemeleriniz için de aynı faydayı sağlayacaktır.

Eğer sirkenin ağır kokusu sizi rahatsız ediyorsa, karışıma kokusunu sevdiğiniz birkaç damla bitki yağı ekleyebilirsiniz. Genellikle limon, çay ağacı ve nane temizleyici özellikler barındırdığından özellikle bunların yağlarını öneriyoruz.

Bazı kültürlerde sirkenin temizlik malzemesi olmasının yanı sıra, aynı zamanda evdeki negatif enerjiyi de aldığına inanılır.

sprey ve bahçe

Karbonat

Karbonat; sağlığa, güzelliğe ve ev temizliğine olan faydalarından ötürü inanılmaz bir maddedir. Sadece dişlerimizi beyazlatmakla ve saçlarımızı temizlemekle kalmaz, aynı sirke gibi genelde temizlikte ve dezenfekte etmekte kullanılır. Hatta bazı durumlarda sirkeyi ve karbonatı kombine edebilirsiniz bile.

 • Küvet ve fayanslar için: Karbonatı bir parça beze veya süngere dökün, küveti veya fayansları bununla ovun. Ardından, uyguladığınız alanları su ile yıkayın ve kurumaya bırakın.
 • Çamaşırlar için: Karbonat çamaşırlarınız için çok kullanışlıdır çünkü kokuyu, kalıntıları, kiri çıkartırken aynı zamanda yumuşatıcı gibi davranır.
 • Koku-giderici: Karbonat eski ayakkabıların, kirli halıların, çöpün, kilerin, evcil hayvanlarınızın yatakları gibi bir çok alandaki kokuları giderebilir. Bunun için, koku olan alanlara birazcık karbonat serpiştirin, daha sonra fırçalayın veya birkaç saat bekletip silkeleyin.

Limon

Limon suyu vücudun en iyi temizlik maddelerinden biridir, yağ yakmaya yardımcı olur ve kanı temizler. Benzer olarak, ev temizliği için de inanılmaz faydalıdır, ayrıca çok güzel ve taze bir koku bırakır.

 • Banyoda: Limon suyu banyonun her alanında işe yarayan göz ardı edilmemesi gereken bir dezenfektandır, özellikle de tuvalet için. Kirli alanları limonu ikiye bölerek ovabilirsiniz.
 • Mikrodalga fırında: Yarısı sudan, yarısı da limon suyundan oluşan bir bardağı mikrodalga fırının içine koyun. 2 dakika boyunca ısıtın, bunun buharı kalıntıları ve yapışkan kirleri yumuşatmaya yardımcı olacaktır. Daha sonra mikrodalga fırının içerisini silerek temizleyin.
 • Beyazların beyaz kalmasında: Beyaz çamaşırlarınızı yıkamak için birazcık limon suyu ekleyin, kıyafetlerinizin materyaline zarar vermeden doğal beyazlığına kavuşmasını görün.
This might interest you...
Evinizi Düzenli Tutmak İçin 5 Temizlik Alışkanlığı
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Evinizi Düzenli Tutmak İçin 5 Temizlik Alışkanlığı

Size yardımcı olmak için, evinizi düzenli tutmak konusunda işinize yarayacak en iyi beş temizleme alışkanlığını sunacağız.