Bir Kaşık Elma Sirkesinin Şaşırtıcı Özellikleri

Bir Kaşık Elma Sirkesinin Şaşırtıcı Özellikleri

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Evinizde her zaman elma sirkesi bulunduruyor musunuz? Elma sirkesi, sadece salatalarla yakışmakla  kalmaz. Aynı zamanda, tıbbi açıdan kullanılabilen birçok şaşırtıcı özelliği bulunur. Sizce de inanılmaz değil mi?

Elma sirkesinin faydaları, içinde bulunan vücudu toksinlerden arındıran ve sindirimi kolaylaştıran bir çeşit bakteriye dayanmaktadır. Buna ek olarak, kalsiyum, potasyum, magnezyum, bakır ve demir açısından çok zengindir.

Elma sirkesi, çok eski zamanlardan beri çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan mükemmel bir kaynaktır. Bu yazımızda, bir kaşık elma sirkesini bir bardak suya ekleyip içmenin faydalardan bahsedeceğiz.

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesini herhangi bir markette veya manavda bulmak çok kolaydır, fakat sağlıklı sonuçlar elde etmek istiyorsanız, her zaman için en kaliteli ve organik olanı satın almaya özen göstermelisiniz.

En çok salata sosu olarak kullanılan elma sirkesi, aynı zamanda çoğu rahatsızlık için de doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Bu nedenle, en iyi çeşidini almanız sizin için en iyisi olacaktır.

1 yemek kaşığı (20 ml) elma sirkesinin 1 bardak (200 ml) suyla karıştırılmasının nelere yaradığını bilmek ister misiniz?

1. Aç Karnına Tüketilen Elma Sirkesinin Faydaları

elma sirkesi

En son yenilen yemeğin üzerinden 6-8 saat arası bir zaman geçtiyse, vücut tekrar güç kazanmak için gerekli olan besinleri bekler. Bu da vücut fonksiyonlarınızın düzgün çalışmasına yardım ederek, gün içinde sağlığınızı korur.

Aç karnına 1 bardak su ile içilen elma sirkesinin şu faydaları olabilir:

 • Kalın ve ince bağırsağı toksinlerden arındırarak sindirimi kolaylaştırır. Elma sirkesi vücudun besinlerden aldığı içerikleri gaz veya şişkinlik oluşturmadan sindirilmesini kolaylaştıran doğal bir toniktir.
 • Toksinlerin vücuttan atılımını destekler.
 • Lenf sistemi ve kan dolaşımını daha sağlıklı bir hale getirerek vücuttaki zararlı atıkları ve fazla yağı atmaya yardımcı olur.
 • Yüksek kan basıncını ve trigliserit seviyesini düşürür.
 • Limon suyunun özelliğine benzer olarak, vücut pHını dengeler.

2. Her Öğünden Önce Tüketilen Elma Sirkesinin Faydaları

karın

Elma sirkesinin en iyi bilinen faydalarından birisi de kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Fakat bu, istenmeyen kilolardan kurtulmak için tek başına işe yaramaz. Elma sirkesini bir “tamamlayıcı” olarak görmelisiniz. Kilo vermek için dengeli ve sağlıklı bir beslenmeye ve düzenli spor yapmaya ihtiyacınız olacaktır.

 • Diyetisyen size elma sirkesinin metabolizmayı hızlandırdığını söyleyecektir. Bunun sebebi de B6 vitamini ve lesitin bakımından zengin olmasına dayanır, bunlar da vücudun bazı temel özelliklerini korurken aynı zamanda da yağ yakar.
 • Elma sirkesinin kilo verdirici faydasını görmek için, 1 çay kaşığı (20 ml) elma sirkesinin 1 bardak (200 ml) suda çözünmesini sağlayın ve bunu öğle ve akşam yemeğinden önce için. 10 gün aralıksız bu yöntemi uygulayın ve sonra 1 haftalık bir mola verin, daha sonra bir 10 gün daha bu doğal yöntemi uygulayın. Fakat önerdiğimiz miktarları aşmayın çünkü aşırı elma sirkesi tüketimi faydadan çok zarar getirir. Günde sadece 2 yemek kaşığı elma sirkesi tüketin!

3. Kötü Ağız Kokusuna Karşı Elma Sirkesi

dudağını ısıran kadın

Hiç ağzınızda kötü bir tatla uyandınız mı? Peki, daha önce nefesinizin o kadar da güzel kokmadığı fark ettiğiniz oldu mu? Endişelenmeyin, çünkü elma sirkesiyle bu sorundan kurtulabilirsiniz. Kötü ağız kokusundan kurtulmak için dikkat etmeniz gerekenler:

İhtiyacınız olan şeyler

 • ½ tatlı kaşığı elma sirkesi (10 ml)
 • ½ bardak su (100 ml)

Hazırlanışı

 • Elma sirkesini suyun içine katın ve karıştırın. Daha sonra bu karışımla gargara yapın. Yutmadan ağzınızda 10 saniye bekletin, tükürün ve başka bir yudum alın. Anında sonuçların farkına varacaksınız!

4. Sivilceler için Elma Sirkesi

sivilceleri olan kadın ve pürüzsüz bir cilde sahip olan ikizi

Arık sivilcelerinizden kurtulmak mı istiyorsunuz? Özellikle de adet öncesi dönemlerde çok mu artıyorlar? O zaman, elma sirkesi ile hazırlanan bu basit ve doğal tedaviyi uygulamaktan çekinmeyin.

Bu harika uygulama cildinizdeki bakteri, ölü deri ve gözenekleri kapatan toksinleri yok ederken aynı zamanda cildinizi temizlemenize de yardımcı olabilir.

İhtiyacınız olan şeyler

 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi (20 ml)
 • 2 yemek kaşığı su (40 ml)

Hazırlanışı

Elma sirkesini ve suyu karıştırdıktan sonra bir pamuğu bu karışıma batırın. Bu pamukla sabahları ve yatmadan önce yüzünüzü silin, 10 dakika bekletin ve normal nemlendiricinizi uygulamadan önce yüzünüzü soğuk su ile yıkayın.

 

 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.