Genişlemiş Gözenekler İçin Tedaviler

Genişlemiş Gözenekler İçin Tedaviler
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Genişlemiş gözenekler, yağlı cilt yapısına bağlı olabilir ve yaşınız ilerledikçe de genişlemeye devam edebilirler. Genişlemiş gözenekler için çeşitli tedavi yöntemleri vardır ancak doğal yöntemler hem kalite hem fiyat açısından endüstriyel olanlardan iyidir.

Gözenekleri doğal yollarla tedavi etmek için aşağıda bir liste bulacaksınız, cildinizi uzun süre sağlıklı tutmak için sıkça kullanmanızı öneririz. Bu tedaviler cildinizi temiz tutarak genişlemiş gözenekleri, siyah noktaları ve diğer lekeleri temizleyecektir.

Nedenleri

Cildinizdeki gözle görülecek büyüklüktükteki gözenekler daha sık olarak yüzde görülür. Bunlar, yağ üreten salgı bezlerinin dışarıya atım yoludur. Cinsiyete, genetik yapıya ve yaşa bağlı olarak değişiklik gösterirler. Ayrıca bazı kişilerde östrojen ve doğum kontrol hapı kullanımına bağlı da oluşabilirler.

Geniş gözeneklerin en büyük nedeni yağlı cilttir. Gözeneklerde de aşırı yağ bulunması nedeniyle ölü hücreleri de biriktirerek iyice açılırlar.

Bununla beraber yağ bezinin büyüklüğü artar ve bu da daha yüksek yağ oranına yol açar. Bu da cildinize asidite ve kayganlık sağlar. Bununla beraber, ölü hücreler ve ter; bakteri, virüs ve mantarların oluşturduğu enfeksiyonları önlemeyi sağlayan asidik örtü oluşturur.

Ancak sorun, yağ miktarının normal miktarı aşarak gözenek genişletmesiyle başlar. Bu nedenle cildiniz parlak ve yağlı görünür. Ayrıca genişlemiş gözenekler sorunundan muzdarip kişiler yağ bezleri nedeniyle akne oluşumuna da yatkındır.

Gözeneklerin büyüklüğü, etkilenen alana ve ciltteki yağın konsantrasyonuna bağlıdır. Çoğu kişide burun üzerinde ve yüzün orta bölümünde bulunma eğilimindedir.

Genişlemiş Gözenekler İçin Doğal Tedaviler

Genişlemiş gözenekleri yok etmek için çeşitli doğal yöntemler vardır:

Sadece 1 Çorba Kaşığı Mayonez!

Cildinize 1 çorba kaşığı mayonez sürmeniz yeterli olacaktır. 20 dakika bekletin. Mayonezin içindeki sirke ve yumurta gözenekleri küçültecek ve cildinizi sıkılaştıracaktır. Ancak yağlı cildi olanlara tavsiye edilmez.

Eski Bir İlaç: Süt Serumu (Kesilmiş Süt Suyu)

Cildinizi arındırmak için eski bir ürün olmakla birlikte, süt serumu açık gözenekleri küçültmeye de yarar. Bu bakım cildinizi geceleyin yıkamaktan ibarettir. Üzerinde süt serumu olan bir pamuğu yüzünüzde gezdirin ve 20 dakika sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.

Bal, Limon, Elma ve Yoğurt Maskesi

gözenek2

Dilimlenmiş bir elmaya bir çorba kaşığı yoğurt ekleyin. Ardından bir çorba kaşığı bal ve limon da katın. Homojen bir karışım elde edene dek karıştırın ve yüzünüze 15-20 dakika boyunca uygulayın. Bu karışım cildinizi yumuşatacaktır. Yatmadan önce yapmak en iyisidir.

Badem Maskesi

1/3 fincan bademi ezerek toz haline getirin. Hamura dönene kadar su ekleyin. Uygulamaya burnunuzdan başlayın ve geniş gözeneklerin olduğu alanlara doğru yayın. 30 dakika bekletin ve yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bu bakımı haftada en az 2 kez uygulamalısınz.

Limon Maskesi

gözenek3

Bu limon maskesi limon suyuna biraz su katarak hazırlanır. Pamukla uygulanır. Gözlerinizle temas etmemesine özen göstererek yarım saat bekletin. Soğuk suyla temizleyin.

Papaya Tedavisi

Yüzünüzü yıkadıktan sonra soyulmuş bir papayayı yüzünüze sürtün. Bunu kabuğun içindeki tarafla yapmalısınız. 15 dakika sonra biraz sıcak suyla yüzünüzü yıkayın. Bu bakım genişlemiş gözenekler kadar sivilceler için de faydalıdır.

Salatalık, Elma, Yumurta ve Süt Maskesi

genişlemiş gözenekler

Bir yumurtayı bir çorba kaşığı süt tozuyla karıştırın. Köpürtmeden karıştırın ve dilimlenmiş elma ve salatalık ekleyin. Pürüzsüz bir macun elde edene dek karıştırın ve yüzünüze sürüp 15 dakika bekletin. Ilık suyla maskeyi çıkarın.

Kil Maskesi

Bu kil maskesi haftada bir uygulanır ve bir gün öncesinden hazırlanmalıdır. Kil, gözeneklerden kiri ve yağı uzaklaştırarak cildin daha iyi nefes almasını sağlar. Ayrıca aşırı yağı da emecektir. Gözenekleri temizleyerek küçülmesini sağlar.

Limon Damlaları

İhtiyacınız olan tek şey yüz kreminize başka bir kapta birkaç damla limon eklemek. Ardından bir maskeymiş gibi yüzünüze 15-20 dakika boyunca uygulayın, sonra ılık suyla temizleyin.

Diğer Seçenekler

  • Peeling: Peeling, yani soyma, gözenekler için birebirdir. Peeling kremlerindeki glikolik asit cildin üst tabakasını yumuşatır. Böylece gözenekler açılır ve küçülür.
    • Eğer cildiniz çok hassas veya akneliyse peeling bakteri üretimi veya cildinizin yaralanma olasılığı arttırabilir. Bu nedenle içinde alfa hidroksi asit  (AHA) bulunan kremleri öneririz.
    • Beraberinde retinol içeren kremler de kullanabilirsiniz, böylece hücre üretimi daha etkin olur ve dışarıdan da peeling uygulayabilirsiniz. Hamile kadınlarda retinol kullanımından kesinlikle kaçınılmalıdır.
  • Temizleme ve nemlendirme: Genişlemiş gözenekler için, cildinize zarar vermeyecek bir temizleyici kullanabilirsiniz. Yüzünüzü hafif bir sabunla yıkamalı ve eğer makyaj yapıyorsanız yatmadan önce temizlemelisiniz ki gözenekler de temizlensin. Ayrıca yağ içermeyen nemlendirici bir kremle de günlük temizlik yapmalısınız.
  • Cildinizi kurutarak gözeneklerin daha belirgin ve görünür hale gelmesine yol açan ürünlerden de kaçınmalısınız. Bununla birlikte, güneşe maruz kalmaktan kaçınmalı ve sigarayı bırakmalısınız.
  • Günlük bakım: Gözenek bakımları alkol içermemelidir. Kullandığınız kremin makyajın altına kullanılabileceğinden ve ciltteki yağı emecek salisilik asit ve matlaştırıcı ajanlar içerdiğinden emin olmalısınız. Diğer faydaları cildinize yumuşaklık ve pürüzsüzlük kazandırmalarıdır.
  • Mikrodermabrazyon: Genişlemiş gözenek sorunu olanlar için ileri bir peeling yöntemidir. Böylece cilt yumuşar, geniş gözenekler kapanır, kırışıklıklar ve kuru bölgeler yokolur. Bu nedenle, gözenekli ve olgun ciltler için oldukça iyi bir seçenektir.
  • Lazer: Lazer tedavileri pahalı olmaları nedeniyle son seçenek olarak önerilir. Ancak etkileri daha uzun sürelidir. Medikal spalar ve özel kliniklerde kullanılır. Lazer tedavisi doğrudan cilde uygulanan ışık uyarıları içerir.  Lazer kullandığınızda ciltle temasından kaçınmalısınız ki cildiniz zarar görmesin.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.