Genişlemiş Gözenekler İçin Doğal Tedaviler

17 Şubat, 2015

Genişlemiş gözenekler, yağlı cilt yapısına bağlı olabilir ve yaşınız ilerledikçe de genişlemeye devam edebilirler. Genişlemiş gözenekler için çeşitli tedavi yöntemleri vardır, ancak doğal yöntemler hem kalite hem fiyat açısından endüstriyel olanlardan iyidir.

Gözenekleri doğal yollarla tedavi etmek için aşağıda bir liste bulacaksınız, cildinizi uzun süre sağlıklı tutmak için sıkça kullanmanızı öneririz. Bu tedaviler cildinizi temiz tutarak genişlemiş ve tıkanmış gözenekleri, siyah noktaları ve diğer lekeleri temizleyecektir.

Nedenleri

Cildinizdeki gözle görülür gözenekler daha sık olarak yüzde görülür. Bunlar, yağ üreten salgı bezlerinin dışarıya atım yoludur. Cinsiyete, genetik yapıya ve yaşa bağlı olarak değişiklik gösterirler. Ayrıca bazı kişilerde östrojen ve doğum kontrol hapı kullanımına bağlı da oluşabilirler.

Geniş gözeneklerin en büyük nedeni yağlı cilttir. Gözeneklerde de aşırı yağ bulunması nedeniyle ölü hücreleri de biriktirerek iyice açılırlar. Yağ bezinin büyüklüğü artar ve bu da daha yüksek yağ oranına yol açar. Bu da cildinize asidite ve kayganlık sağlar. Bununla beraber, ölü hücreler ve ter; bakteri, virüs ve mantarların oluşturduğu enfeksiyonları önlemeyi sağlayan asidik örtü oluşturur.

Ancak sorun, yağ miktarının normal miktarı aşarak genişlemiş gözenek oluşturmasıyla başlar. Bu nedenle cildiniz parlak ve yağlı görünür. Ayrıca bu cilt sorunundan muzdarip kişiler yağ bezleri nedeniyle akne oluşumuna da yatkındır.

Büyüklüğü, etkilenen alana ve ciltteki yağın konsantrasyonuna bağlıdır. Çoğu kişide burun üzerinde ve yüz orta bölümünde bulunma eğilimindedir.

Doğal Tedaviler

Genişlemiş gözenekleri ortadan yoketmek için değişik ve doğal yöntemler bulunur:

Sadece 1 Çorba Kaşığı Mayonez!

Cildinize uygulayacağınız sadece 1 çorba kaşığı mayonez yeterlidir. 20 dakika bekletin. Mayonezin içindeki sirke ve yumurta gözenekleri küçültecek ve cildinizi sıkılaştıracaktır. Ancak yağlı cildi olanlara tavsiye edilmez.

Eski Bir İlaç: Süt Serumu (Kesilmiş Süt Suyu)

Cildinizi arındırmak için eski bir ürün olmakla birlikte, süt serumu açık gözenekleri küçültmeye de yarar. Bu bakım cildinizi geceleyin yıkamaktan ibarettir. Üzerinde süt serumu olan bir pamuğu yüzünüzde gezdirin ve 20 dakika sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.

Bal, Limon, Elma ve Yoğurt Maskesi

gözenek2
Dilimlenmiş bir elmaya bir çorba kaşığı yoğurt ekleyin. Ardından bir çorba kaşığı bal ve limon da katın. Homojen bir karışım elde edene dek karıştırın ve yüzünüze 15-20 dakika boyunca uygulayın. Bu karışım cildinizi yumuşatacaktır. Yatmadan önce yapmak en iyisidir.

Badem Maskesi

1/3 fincan bademi toz haline gelene dek ezin. Hamur haline gelene dek su ekleyin. Uygulamaya burnunuzdan başlayın ve geniş gözeneklerin olduğu alanlara doğru yayın. 30 dakika bekletin ve yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bu bakımı haftada en az 2 kez uygulamalısınz.

Limon Maskesi

gözenek3

Bu limon maskesi limon suyuna biraz su katarak hazırlanır. Pamukla uygulanır. Gözlerinizle temas etmemesine özen göstererek yarım saat bekletin. Soğuk suyla temizleyin.

Papaya Tedavisi

Yüzünüzü yıkadıktan sonra soyulmuş bir papayayı yüzünüze sürtün. Bunu kabuğun içindeki tarafla yapmalısınız. 15 dakika sonra biraz sıcak suyla yüzünüzü yıkayın. Bu bakım sivilceler için de faydalıdır.

Salatalık, Elma, Yumurta ve Süt Maskesi

gözenek4

Bir yumurtayı bir çorba kaşığı süt tozuyla karıştırın. Köpürtmeden karıştırın ve dilimlenmiş elma ve salatalığı ekleyin. Pürüzsüz bir macun elde edene dek karıştırın ve yüzünüze 15 dakika boyunca uygulayın. Ilık suyla maskeyi çıkarın.

Kil Maskesi

Bu kil maskesi haftada bir uygulanır ve bir gün öncesinden hazırlanmalıdır. Kil, gözeneklerden kiri ve yağı uzaklaştırarak onların daha iyi nefes almasını sağlar. Ayrıca aşırı yağı da emecektir. Gözenekleri küçültür, çünkü onları temizler.

Limon Damlaları

İhtiyacınız olan tek şey yüz kreminize başka bir kapta birkaç damla limon eklemek. Ardından bir maskeymiş gibi yüzünüze 15-20 dakika boyunca uygulayın, sonra ılık suyla temizleyin.

Diğer Seçenekler

  • Peeling: Peeling, yani soyma, gözenekler için birebirdir. Peeling kremlerindeki glikolik asit cildin üst tabakasını yumuşatır. Böylece gözenekler açılır ve küçülür.
    Eğer cildiniz çok hassas ise veya akneliyse, içinde alfa hidroksi asit  (AHA) bulunan kremleri öneririz. Diğer yandan bakteri üretimi veya cildinizin yaralanma olasılığı artabilir. Bununla beraber, retinol içeren kremleri öneririz, böylece hücre üretimi daha etkin olur ve dışarıdan da peeling uygulayabilirsiniz. Hamile kadınlarda retinol kullanımından kesinlikle kaçınılmalıdır.
  • Temizleme ve nemlendirme: Genişlemiş gözeneklere bir son vermek için, cildinize zarar vermeyecek bir temizleyici kullanabilirsiniz. Cildinizi kurutarak gözeneklerin daha belirgin ve görünür hale gelmesine yol açan ürünlerden de kaçınmalısınız. Bununla birlikte, güneş maruziyetinden kaçınmalı ve sigarayı bırakmalısınız.
    Yüzünüzü hafif bir sabunla yıkamalı ve eğer makyaj yapıyorsanız yatmadan önce temizlemelisiniz ki gözenekler de temizlensin. Ayrıca yağ içermeyen nemlendirici bir kremle de günlük temizlik yapmalısınız.
  • Günlük bakım: Gözenek bakımları alkol içermemelidir. Kullandığınız kremin makyajın altına kullanılabileceğinden ve ciltteki yağı emecek salisilik asit ve matlaştırıcı ajanlar içerdiğinden emin olmalısınız. Diğer faydaları cildinize yumuşaklık ve pürüzsüzlük kazandırmalarıdır.
  • Mikrodermabrazyon: Genişlemiş gözenek sorunu olanlar için ileri bir peeling yöntemidir. Böylece cilt yumuşar, geniş gözenekler kapanır, kırışıklıklar ve kuru bölgeler yokolur. Bu nedenle, gözenekli ve olgun ciltler için oldukça iyi bir seçenektir.
  • Lazer: Lazer tedavileri pahalı olmaları nedeniyle  son seçenek olarak önerilir. Ancak etkileri daha uzun sürelidir. Medikal spalar ve özel kliniklerde kullanılır. Lazer tedavisi doğrudan cilde uygulanan ışık uyarıları içerir.  Lazer kullandığınızda ciltle temasından kaçınmalısınız ki cildiniz zarar görmesin.
Bunlar da ilginizi çekebilir