Kıyafetleri Beyazlatmak Ve Lekeleri Çıkarmak İçin Aspirin

Kıyafetlerinizi en etkili şekilde beyazlatmak için öncelikle kumaşın cinsine dikkat edin. Kumaş türüne uygun olarak sıcak veya soğuk su uygulayın.
Kıyafetleri Beyazlatmak Ve Lekeleri Çıkarmak İçin Aspirin

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Belki iş yerinde giyilmesi zorunlu olduğu için, belki de her renkle kolay bir şekilde uyum sağlayabildiği için herkesin dolabında en az bir ya da iki parça beyaz kıyafet vardır. Günümüzde çamaşır makinaları oluşan her türlü lekeyi çıkarabilecek güçte olsa da, beyaz kıyafetlerin belli bir yıkamadan sonra eski beyazlığını kaybettiği de ayrı bir gerçektir. Ancak aspirin sayesinde bu durumdan kaçınabilirsiniz.

İyi haber şu ki, beyaz kıyafetlerden kaçınmaya artık son verebilirsiniz ve bunu başarabilmek için kimyasal maddeler kullanmanıza gerek yok! Aspirin, sahip olduğu özellikler sayesinde hassas kumaşları sert bileşenlere maruz bırakmaz. Bu sayede doğal yollarla kıyafetlerinizi beyazlatmış olur.

Bu yazıda, aspirinin neden bu kadar etkili olduğunu ve bu maddeyi düzenli olarak nasıl kullanabileceğinizi size anlatacağız. Bahsedeceğimiz yöntemleri mutlaka deneyin!

Kıyafetlerinizi beyazlatmak ve lekeleri çıkarmak için neden aspirin kullanmalısınız?

toz halde aspirin

Aspirinin etkili bir ağrı kesici ve kan sulandırıcı olarak kullanılmasına ek olarak, son yıllarda birçok başka konuda da faydalı olduğu keşfedildi. Herkesin bildiği gibi bu ilaç, birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak aspirin, günlük ev işleri için oldukça kullanışlı bir yardımcıya da dönüşebilir. 

Tıp dünyasında yaygın olarak kullanılmasını sağlayan şey içinde bulunan salisilik asittir. Bu organik asit, birçok madde ile birden çok defa tepkimeye girebilir. Örneğin, lekeli kumaşların içine nüfuz ederek tüm lekeleri çıkarır. Bu maddeyi özellikle ter lekesi olan tişörtleriniz için tavsiye ediyoruz.

Kıyafetlerinizi beyazlatmak ve lekeleri çıkarmak için aspirini nasıl kullanmanız gerekir?

yıkanmış, ıslak beyaz gömlekler

Yıllarca görmezden gelmiş olabilirsiniz, ancak kirli çamaşırlarınız için en iyi çözüm aslında ecza dolabınızda gizlidir. Bu aspirin içeren yıkama yöntemi, çarşafların parlak renklerini korur ve giysilerde bulunan lekeleri çıkarır. Bu şekilde çamaşırlarınız zarar görmeden eski görünümünü geri kazanır.

Malzemeler

  • 5 adet aspirin (325 mg tablet)
  • 2 litre su

Yapılışı

  • 5 adet aspirini iki litre sıcak suyun içinde çözün ve giysilerinizi bu suyun içine batırın.
  • Aspirini sıcak suya atmadan önce ezmek iyi bir fikir olabilir.
  • Kıyafetlerinizin gece boyunca (en az 8 saat) suyun içinde kaldığından emin olun.
  • Kıyafetlerinizi suyun içine tamamen batırın ve eğer sığmazsa başka bir kabın içinde benzer oranda bir karışım daha hazırlayın.
  • Kıyafetlerinizi beyazlatmak için çamaşır makinanızı çalıştırmadan önce içine aspirin ekleyebilirsiniz; fakat bu hapları öncesinde suda çözmeniz gerekiyor.
  • Belirtilen süre (en az 8 saat) geçtikten sonra, suda beklettiğiniz çamaşırları makinaya atın ve yıkayın.

Kan lekesi

beyaz kumaş üzerinde kan lekeleri

Eğer kıyafetinizde kan lekesi varsa daha dikkatli olun; aspirini önce soğuk suda çözün, sonrasında ise kıyafetlerinizi bu suyun içine batırın. Söz konusu kan lekeleri olduğunda, sıcak su kullanmaktan kaçınmanız gerekir. Çünkü bu durumda kanda bulunan proteinler kumaşa iyice yerleşecektir; bu da lekenin tamamen çıkmasını zorlaştıracaktır.

Giysinizi, hazırladığınız bu soğuk suyla iyice ıslattığınızdan emin olun. Eğer leke kuruysa, ezdiğiniz aspirinle direkt olarak lekenin üstünü ovun. Birkaç saat bu şekilde aspirinin etki etmesini bekleyin. Sonrasında ise kıyafetlerinizi her zamanki gibi çamaşır makinasında yıkayın.

Kırmızı veya kahverengi kan lekelerinin anında kaybolma ihtimali düşüktür. Ancak bu yöntemi birden çok defa uyguladığınız takdirde bu lekeler iyice solacak, nihayetinde ise tamamen çıkacaktır.

Çok sayıda leke çıkarıcı ürünü aynı anda kullanmaktan kaçının; çünkü bu yöntem kumaşı zayıflatabilir ve geri dönüşü olmayan zararlara sebep olabilir. Sabırlı olun, istediğiniz sonucu alana kadar aynı yöntemi birçok kez tekrar edin.

Çamaşırlarınızı aspirin kullanarak temizlemek ister misiniz? Artık en sevdiğiniz kıyafetleri aspirin sayesinde lekesiz bir şekilde muhafaza edebileceksiniz. İhtiyaç duyduğunuz her an bu maddeyi kullanın, böylece kıyafetlerinizi lekelerden arındırmanın ucuz bir yolunu da bulmuş olacaksınız.

 

 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.