Sararan Kıyafetleri Beyazlatmak İçin 5 İpucu

Bazı kimyasallar, beyazlatıcı etkiye sahip olmalarına rağmen giysilerimize zarar verebilir. Bununla birlikte, kıyafete hasar vermeden, orijinal rengin korunması ya da yeniden kazandırılması hakkında yardımcı olabilecek bazı doğal alternatifler vardır.
Sararan Kıyafetleri Beyazlatmak İçin 5 İpucu

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Beyaz kıyafetlerle alakalı başlıca sorunlardan biri, zaman geçtikçe, eski görünmelerine neden olan sarımtırak bir renge dönüşürler. Çoğu kişi onları diğer renkteki kıyafetlerle ve neredeyse her tarzla iyi gitmeleri nedeniyle tercih eder. Kıyafetleri beyazlatmak önemlidir, böylece iyi durumda kalmalarını sağlarsınız.

Çoğu zaman bunun farkında olmasak bile, ter, toz ve deterjanlar hasara uğramış ve yıpranmış görününceye kadar ipliklere zarar verir.

Bu nedenle, agresif kimyasallara ya da çevreye dost olmayan herhangi bir ürüne ihtiyaç duymadan, kıyafetleri beyazlatmak konusunda yardımcı olan, doğal malzemelerle evde yapılan belirli hileleri bilmek güzeldir.

Bu yazıda onları keşfedin!

1. Karbonat

kıyafetleri beyazlatmak

Karbonat, uzun yıllar temizlik maddesi olarak kullanılan doğal bir üründür. Beyazlatıcı, anti-bakteriyel ve astrenjan özellikleri, kir ve olası ter ya da gıda lekelerini ortadan kaldırmayı kolaylaştırır.

Temizlemenin yanı sıra size yumuşak giysiler bırakır ve onları kirden arındırır bu nedenle birçok kişi onu mükemmel bir doğal deterjan olarak görür.

Nasıl kullanılır?

 • Su ile dolu bir kovaya bol miktarda kabartma tozu ilave edip beyaz giysilerinizi içine yerleştirin.
 • 30 ila 40 dakika arasında bir süre bırakın ve sonrasında normal sabun ile yıkayıp durulayın.
 • Güneş altında kurutması için bırakın ve ileride oluşabilecek lekeleri önlemek için aynı işlemi tekrarlayın.
 • Ter lekeleri olması durumunda, etkilenen alanları nemlendirin, bu bölgelere bir miktar karbonat uygulayın ve daha sonra fırça ile fırçalayın.

2. Limon

Taze limon suyu, beyaz giysilerin bakımı için sık sık önerilen bir beyazlatıcı üründür. Doğal asitleri kumaşın ipliklerine nüfuz eder ve artık yiyecekleri, terleri ve leke bırakabilecek diğer maddeleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Aynı zamanda, limonun narenciye kokusu genellikle bakterilerin ve nemin sebep olduğu hoş olmayan kokuları etkisiz hale getirir.

Nasıl kullanılır?

 • Birkaç taze limonun suyunu sıkın ve bir kova içerisinde ılık su ile karıştırın.
 • Ardından, beyazlatmak istediğiniz kıyafet parçasını ekleyin ve 40 dakika beklemesi için kovada bırakın.
 • Normal olarak yıkayın ve doğrudan güneş ışığı altında kurutun.

3. Tuz

kıyafetleri beyazlatmak

Mutfakta kullandığınız tuz, beyazlarınızı donuklaştıran kiri temizlemek için harika bir araç olabilir. Emici gücü kumaşta bulunan ter lekelerini ve diğer maddeleri ortadan kaldırmasına izin verir.

Nasıl kullanılır?

 • Bir kova sıcak suya 3 ya da 4 yemek kaşığı tuz ekleyin ve beyaz giysilerinizi 2 ila 3 saat bu suya batırın.
 • Bu süreden sonra, onları deterjanla yıkayıp durulayın ve güneş altında kurumaya bırakın.
 • Koltuk altı ya da boyun bölgelerinde meydana gelen ter lekeleri için tuzu doğrudan kumaşın üzerinde ovun ve 30 dakika bekletin.

4. Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit, oksijenli su olarak da bilinir, beyaz giysilerin renk tonunu iyileştirmek konusunda yardımcı olan doğal bir üründür. Bileşikleri kiri giderir ve geriye daha parlak bir beyaz bırakır.

Nasıl kullanılır?

 • Eklediğiniz suyun üçte biri kadar hidrojen peroksit ekleyin ve giysileri iki saat boyunca bu suya batırın.
 • Ardından, çamaşır makinesinde tercih ettiğiniz deterjanla birlikte yıkayıp durulayın.
 • Lekeler çok inatçı ise, etkilenen alanları ıslatın ve doğrudan bu bölgelere hidrojen peroksit uygulayın.

5. Beyaz Sirke

beyaz sirke

Elde edebileceğiniz en ekolojik temizlik maddelerinden biri olduğu için beyaz sirkenin evde olması bir zorunluluktur. Asidik bileşenleri beyaz kumaşları temizler ve sarı lekeleri ve kiri önlemeye yardımcı olur. Bu arada, aynı zamanda doğal bir kumaş yumuşatıcı gibi davranır ve kumaşlarınızı teniniz üzerinde çok daha hoş hissetmenizi sağlar.

Nasıl kullanılır?

 • Beyaz sirke ile her zamanki deterjanınızı karıştırıp çamaşır makinesinin ilgili bölmesine ekleyin.
 • Elbiselerinizi her zamanki gibi yıkayın ve güneş altında kurutun.
 • Bir seçenek olarak, sirkeyi lekeli giysilerinizin üzerine uygulayabilir ve durulamadan önce 30 dakika bekletebilirsiniz.

Bu ipuçlarını henüz denediniz mi? Artık kıyafetleri beyazlatmak için bu yöntemleri deneyin ve sert kimyasallar kullanmadan sanki yeniymiş gibi iyi bir bir halde muhafaza edebildiğinizi görün.

İlginizi çekebilir ...
Ağır Kimyasallar Kullanmadan Havluları Beyazlatma
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ağır Kimyasallar Kullanmadan Havluları Beyazlatma

Havluları beyazlatma ve temizlemede en iyi sonucu almak için evde uygulayabileceğiniz yöntemlerin yanı sıra güneşten de faydalanabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Budak NH, Aykin E, Seydim AC, Greene AK, Guzel-Seydim ZB. Functional properties of vinegar. J Food Sci. 2014 May;79(5):R757-64.
 • Tavčer PF, Brenčič K, Fink R, Tomšič B. Influence of Hydrogen Peroxide on Disinfection and Soil Removal during Low-Temperature Household Laundry. Molecules. 2021 Dec 29;27(1):195.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.