Pencerelerinizi Nasıl Daha İyi Temizleyebilirsiniz?

Pencerelerinizi Nasıl Daha İyi Temizleyebilirsiniz?

Tarafından yazılmıştır Paula Heidemeyer

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bütün evler birbirinden farklıdır ve her insan farklı kişiliğe ve özel zevklere sahiptir. Bu nedenle birçok evin birçok farklı dekorasyonu ve tarzı vardır.

Bazı evlerin cam duvarları, cam tuğlaları ya da temiz tutması kolay olmayan büyük pencereleri olabilir. Fark etmemiş olsanız bile çoğu zaman bu yüzeylerde bakteri ya da küf birikir. Evi temiz tutmak çok önemlidir; bu nedenle her köşenin ve her kuytunun özenle temizlenmesi gerekir.

Pencerelerinizi nasıl temizleyeceğinizi bilmiyorsanız, endişelenmeyin. Çünkü bu yazıda evinizi pırıl pırıl yapmak için çok faydalı ipuçları bulabilirsiniz.

Pencerelerinizi nasıl temizleyebilirsiniz?

Mükemmel temizliğe ulaşmak için, sizin için en uygun olan yöntemleri ve teknikleri bilmeniz gerekir.

Başlamadan önce, pencere temizliği için kendi kitinizi oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için ihtiyacınız olacak şeyler şunlardır:

 • Mikrofiber bez
 • Bir sprey şişesi
 • Herhangi bir bulaşık deterjanı

Yukarıdaki malzemelere sahipseniz, temizliğe hazırsınız.

pencere temizliği

Temiz cam duvarlar

Evinizin ışık alması için seçtiğiniz yarı saydam cam duvarlarınız ya da cam tuğlalarınız olabilir. Bu tür dekorasyonlar oldukça zariftir ve evinizin içine ve dışına eşsiz bir görünüm kazandırır. Fakat bu yüzeylerde çok fazla miktarda toz ve kir birikir ve bu yüzeyleri temizlemeden duramayabilirsiniz. Bu nedenle, pencereleriniz için gereken temizliğin aynısını gerektirirler.

Bu yüzeyleri mükemmel bir şekilde temizlemek için aşağıdaki ipuçlarını uygulayın:

 • Her yüzeyi ayrı ayrı temizleyin.
 • Su ve birazcık amonyak ile ıslattığınız bir bezi kullanın.
 • Amonyak, yağı ve kiri tek seferde yok etmeye yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, pencereye hoş bir parlaklık verir.
 • Eğer duvarlarınızda temizlemesi zor dekorasyonlar bulunuyorsa, köşeleri temizlemek için bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Parlaklık için bezi önce su ve amonyak ile ıslatmalısınız.
 • Cam bloklar arasındaki derzleri temizlemek ve beyaz görünmelerini sağlamak istiyorsanız, orijinal rengini geri kazanmaları için sabunlu bir diş fırçası ile ovalayın.
 • Koyulaşmaya başladıysa, gerekli bölgelerde biraz çamaşır suyu uygulayabilirsiniz.
 • Daha iyi bir bitiş için öncelikle derzleri ardından cam yüzeyleri temizleyin. Bu fazla zamanınızı almayacak ve mükemmel bir görünüm sağlayacaktır.

Bu yazıyı da okuyun: Temiz Pencereler İçin 6 İpucu

Cam yüzeylerin temizlenmesi için ipuçları

Evinizin mükemmel görünmesini sağlayacak birçok temizlik ürünü bulunmaktadır. Birçok insanın bu ürünlere alerjisi vardır ve bazıları cildinize zarar verebilir.

Bu nedenle su, limon suyu, sirke, bulaşık deterjanı ve amonyak ile kendi temizlik solüsyonlarınızı yaratabilirsiniz. Bunların yanında, şu ipuçlarına bir göz atmanızı tavsiye ederiz:

 • Herhangi bir cam yüzeyi temizlemek için toz sabun kullanmayın çünkü aşındırıcı olabilirler.
 • Hassas ve kolayca çizilebilir olduğundan dolayı camı dikkatlice temizlemek gerekir.
 • Yüzeyi temizlendikten sonra temiz ve tiftiksiz bez ile durulamalısınız.
 • Banyonuzdaki fayansları temizlemek için su, sirke ve limon suyundan oluşan bir karışımı kullanabilirsiniz. Evdeki nemli bölgeler küf ve mantar oluşumu için daha uygundur.
 • Tüm yüzeyin temizlendiğinden emin olmak için dairesel hareketler uygulamak en iyisidir.
temiz çamaşırlar

Cam yüzeylerinizi temizlemeyi bitirdiğinizde, kullandığınız bezleri düzgün bir şekilde yıkamanız önemlidir. Birçok kişi bezleri, günlük çamaşırlar ile çamaşır makinesinde yıkar fakat bu oldukça yanlış bir yöntemdir.

Temizlik bezlerini günlük çamaşırlarınızdan ayrı bir şekilde yıkamalısınız. Ayrıca, temizlik bezlerini yıkarken yumuşatıcı kullanmaktan kaçınmanız gerekir. Yumuşatıcılar, bezlerin bir sonraki kullanışa uygun olmayan bir şekilde iyi kurumamasına neden olur. Bezlerinizi ya nötr bir deterjan ve yumuşatıcı kullanmadan yıkamalısınız, ya da ılık su ve sirke kullanarak elde yıkamalısınız.

Gördüğünüz gibi, evinizdeki her bir yer için farklı temizlik hileleri ve ipuçları kullanmalısınız. Artık, herhangi bir cam yüzeyini nasıl mükemmel ve yeni gibi görünecek hale getirebileceğinizi biliyorsunuz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.