Temiz Pencereler İçin 6 İpucu

Çok az çaba sarf ederek pencerelerinizi daha temiz bir hale sokabilirsiniz.
Temiz Pencereler İçin 6 İpucu

Tarafından yazılmıştır Jose Popoff

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Pencereler, dışardan gelen birçok farklı maddeye maruz kaldıklarından dolayı kolayca kirlenir. Bu nedenle pencerelerinize bakım yapmanız gerekir. Temizlik eğlenceli bir uğraş olmasa da her şeyin kolay bir çözümü mutlaka bulunmaktadır. Bu yazıda size, temiz pencereler için ihtiyacınız olan 6 ipucundan bahsedeceğiz.

Muhtemelen daha önce pencerelerinizi temizlemeye çalıştınız ancak elde ettiğiniz sonuçlar sizi hayal kırıklığına uğrattı. Bu durumun sonucunda hevesinizi yitirdiniz ve pencereleri temizlemeyi tamamen bıraktınız. Ancak temiz olmayan pencereler yüzünden eviniz olduğundan daha da pismiş gibi görünebilir.

Eğer camlarınız kirli ise yerleri, mobilyaları veya mutfağınızı temiz tutmanızın pek de bir anlamı olmayacaktır. Artık bu pis pencerelere veda edin ve bu yazıdaki ipuçlarını kullanarak daha temiz pencerelere sahip olun.

Temiz pencereler için etkili ve hızlı 6 ipucu

1. Sirke: sizi asla hayal kırıklığına uğratmaz

Benzer etkileri gösteren birçok temizlik ürünü bulunmasına rağmen, sirke bunların arasında en güçlülerinden birisidir. Buna ek olarak, sirke diğer kimyasal ürünler kadar ağır kokmaz. Bu tarz kimyasal ürünler birçok insanda alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır.

cam şişe içinde sirke

Sirke, kirlerin kolayca çıkmasını sağlar. Bu şekilde camlarınızı ovmanıza da gerek kalmayacaktır. Basit bir şekilde bir bez yardımıyla camları silmeniz yeterli olacaktır. Sirke sayesinde camlarınız parlak ve kristal bir görünüme sahip olacak.

Camları temizlemenin en kolay yolu, bir ölçek beyaz sirkeye üç ölçek sıcak su eklemekten geçer. Sirke kokusunu engellemek için karışımın içine bir miktar limon suyu ekleyebilirsiniz. Eğer sirke kokusu sizi rahatsız ederse, üç yerine beş ölçek su ile de bu karışımı hazırlayabilirsiniz.

Hala kimyasal temizleyiciler konusunda ısrarcıysanız şayet, tüm bu önerdiklerimizi tek bir karışımda birleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Bu şekilde daha uzun süre camlarınız temiz kalacaktır. İki bardak suyun içine üç yemek kaşığı beyaz sirke ekleyin ve son olarak da bu karışıma yarım tatlı kaşığı sıvı deterjan ilave edin. Kirlerin nasıl da kolay çıkacağını göreceksiniz!

2. Cam temizleme bezi ile temiz pencereler

Marketlerde satılan temizlik bezlerini kullanabileceğiniz gibi, eğer para harcamak istemiyorsanız başka alternatifleri de deneyebilirsiniz. Gazete kağıdı ile cam silme yöntemini birçok insan kullanmaktadır. Bu yöntem sayesinde geride herhangi bir iz bırakmadan pürüzsüz camlara sahip olabilirsiniz.

Bu yöntemi uygularken pencerelerinizi çizmek konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Gazete, pencerelerinizin çok çabuk kirlenmesini engelleyecek oldukça ince, gözle görünmeyen bir tabaka bırakacaktır.

Evinizde bulunan temizlik süngerleri deterjan kalıntılarını gidermek için etkili olabilir. Yukarıda bahsettiğimiz şeylerin hiçbirine sahip değilseniz eğer, kahve filtrelerini kullanmanız oldukça pratik bir yöntem olabilir. Bu madde, gazeteyle neredeyse aynı özelliklere sahiptir ve hiçbir leke ya da çizik bırakmadan parlak camlara sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

3. Pencerelerinizi bulutlu bir günde temizleyin

Yaşadığınız iklime bağlı olarak pencerelerinizi temizlemek için bulutlu bir günü seçebilirsiniz. Temizlik işlemini güneşli bir günde yaparsanız, güneş nedeniyle yüzeyde bazı lekeler ortaya çıkabilir. Ayrıca güneşin altında temizlik yapmak, sanıyoruz ki sizin için pek de eğlenceli olmayacaktır.

4. Temiz pencereler için

Pencerelerinizi birkaç aydır temizlemiyorsanız, oldukça kirli bir hale gelmişlerdir. Böyle bir durumda, temizlik işlemi için gözenekli bir sünger kullanmak ve suyu damlatmamak için yukarıdan aşağıya doğru temizlemek en iyisi olacaktır. Kuruduktan sonra camları parlatmak için mikrofiber bir bez de kullanabilirsiniz. Ancak bezin camın üzerinde tüy bırakmamasına dikkat edin.

pencereden bakan kız

5. Dikey ve yatay hareketler

Artık pencerelerinizin içini ve dışını temizlemeyi bitirdiniz, ancak yine de elde ettiğiniz sonucu beğenmiyorsunuz. Hala görünen çizgiler ve kirler var. Bu bir kabus gibi görünebilir ancak bu sorunun bir çözümü var.

Pencerelerinizin her iki tarafını da silerken, iç kısımları yanlardan doğru temizleyin ve elinizle dikey hareketler yapın. Bu sayede temizlik sonrasında çok daha az miktarda iz ve leke göreceksiniz.

6. Panjurlar

Son olarak panjurlarınızın da temizlenmesi gerekiyor ama endişelenmenize gerek yok, bu işlem de oldukça kolaydır. Panjurlarınıza antiseptik bir sprey püskürtün ve silmek için bir bez kullanın. Her zaman için, geride herhangi bir iz ya da leke bırakmayacak türde bir bez kullanın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.