5 Adımda Ev Yapımı Çamaşır Yumuşatıcısı Tarifi

Bu ev yapımı çamaşır yumuşatıcısı sadece doğa dostu olmakla kalmıyor, makinenizdeki aşırı kireçten de kurtulmanızı sağlıyor.
5 Adımda Ev Yapımı Çamaşır Yumuşatıcısı Tarifi

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Çamaşır yumuşatıcısı, kıyafetlerimizi yıkarken en çok kullandığımız ürünlerden biri haline geldi. En sevdiğimiz kıyafetlerin dokusunu koruyor, kötü kokularını yok ediyor ve onları yumuşacık yapıyor.

Günümüzde piyasada birçok ürün var. Farklı boy, koku ve fiyat alternatifleriyle farklı yumuşatıcılar bulmak mümkün.  Fakat daha organik ve sağlıklı seçenekleri tercih edenler doğal malzemelerle evde çamaşır yumuşatıcılarını kendileri yapabilirler. Gereken malzemeler hem ucuzdur, hem de bulması kolaydır.

Aşağıda doğal çamaşır yumuşatıcısı kullanmanın faydalarından ve nasıl yapıldığından bahsedeceğiz. Haydi bir göz atalım!

Neden doğal çamaşır yumuşatıcısı kullanmalısınız?

beyaz çamaşır makine

Bazı insanlar markette rahatça yumuşatıcı bulabiliyorken neden evde yapma zahmetine gireyim ki diye düşünebilirler. Fakat doğal çamaşır yumuşatıcısı hem kolayca yapılır, hem de göz ardı edemeyeceğimiz birçok faydası vardır. 

Bugün sizinle paylaşacağımız bu tarif kıyafetlerinizi yumuşacık yapacak ve lekelerden arındıracak. Ayrıca çamaşırlarınızın renklerini de koruyacak.

Çamaşır yumuşatıcısı genelde koyu renkli kıyafetler için önerilir ancak aynı zamanda beyaz kıyafetlerde leke bırakan ter kalıntılarından kurtulmak için de etkilidir.

Diğer yumuşatıcılardan farklı olarak, bu organik ürün çamaşır makineniz için de çok uygundur. Kireci, sabun kalıntısını ve küfü sudan ayırmaya yardımcı olur. Cildinize ve çevreye zararlı olabilecek hiçbir kimyasal içermediği için alerjik ve hassas bir cilt yapısına sahip olanlar için harika bir alternatiftir.

Ayrıca bebek kıyafetleri için de kullanılabilir. Onları korur ve yumuşatır.

Koku katkısı veya zararlı maddeler içermez

Çoğumuz bunu göz ardı etsek de, kimyasal yumuşatıcılara koku vermek için eklenen zararlı maddeler sağlık için riskli olabilir. Koku çok güzel olsa bile bu kimyasalların bazı insanlarda burun iltihaplanmasını ve ciltteki iritasyonu kötüleştirdiği kanıtlanmıştır.

Diğer ev temizleme ürünlerinde de olduğu gibi olumsuz reaksiyonlar hemen ortaya çıkmaz. Bu maddelerle etkileşimde bulunduğunuz andan günlerce ve hatta haftalarca sonra ortaya çıkabilir.

Bu ürünlerde ftalat diye bir madde bulunur. Bu madde kokunun daha uzun süreli olmasını sağlayan kimyasal bir bileşendir. Çalışmalar, bu maddenin zaman içinde hormonlarda dengesizliğe bile sebep olabileceğini gösteriyor.

Bu yüzden organik alternatiflere yönelmenizde fayda var. Sizi ikna edebildik mi? O halde aşağıdaki tarife bir göz atmaya ne dersiniz?

Adım adım doğal çamaşır yumuşatıcısı yapımı

ev yapım çamaşır yumuşatıcısı

Bu doğal çamaşır yumuşatıcısı çok basit malzemeler ile yapılabilir. Mesela doğal temizlik malzemeleri denince akla gelen karbonat ve beyaz sirke dünyanın her yerinde kullanılıyor.

Malzemeler

  • 2 bardak su (500 mL)
  • 1 bardak beyaz sirke (250 mL)
  • 1/3 bardak karbonat (66 gram)
  • Koku tercihinize göre, 6 damla bitki özü yağı

1. Adım

2 bardak suyun içerisinde 1 bardak sirkeyi çözdürün ve bir kaba koyun.

2. Adım

Dikkatlice karbonatı ekleyin. Hiçbir şeyi dökmemeye çalışın. Bu efervesan bir etki yaratacak. Bütün karbonatı tek seferde koyarsanız bu etki artacaktır.

3. Adım

Bir kaşıkla karıştırın ve hepsinin çözüldüğünden emin olun. Beğendiğiniz bir bitki özü yağını ekleyin. Karışımın güzel kokmasını sağlayın.

4. Adım

Bu yumuşatıcıyı normal ürünleri nasıl kullanıyorsanız o şekilde makinenizin gözüne koyun.

5. Adım

Her zamanki gibi çamaşırlarını yıkayın, ardından asın. Kuruduklarında farkı göreceksiniz. 

Aklınızda tutmanız gereken birkaç tavsiye

sepette renkli çamaşırlar
  • Yumuşatıcınızın biraz daha katı bir dokuya sahip olmasını istiyorsanız, karışıma bir miktar saç kremi ekleyebilirsiniz.
  • Kıyafetlerinizin boyun veya koltuk altı kısımlarında lekeler varsa, kıyafeti yıkamadan önce 30 dakika boyunca yumuşatıcılı suyun içinde bekletin. Bu işlemden sonra makineye atın. Ayrıca lekeli bölgelere beyaz sirke de uygulayabilirsiniz.
  • Renkli kıyafetlerinizin renklerinin canlı kalmasını istiyorsanız son döngüye bir bardak beyaz sirke ekleyin.

Gördüğünüz gibi, kıyafetlerinizi temizlemek ve yumuşatmak için çok para harcamanıza veya sağlığınızı tehlikeye atmanıza gerek yok. Bu tarife bir şans verin, değişimin farkına varacaksınız.
İlginizi çekebilir ...

Hijyenik Kalmanızı Sağlayacak 5 İç Çamaşırı
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Hijyenik Kalmanızı Sağlayacak 5 İç Çamaşırı

İç çamaşırı uzun bir geçmişe sahiptir. Aslında, bazı eski kültürlerin bile iç çamaşırlarını kullandığını kanıtlayan bulgular vardır.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.