5 Adımda Ev Yapımı Çamaşır Yumuşatıcısı

Bu ev yapımı çamaşır yumuşatıcısı sadece doğa dostu olmakla kalmaz; aynı zamanda makinenizdeki aşırı kireçten de kurtulmanızı sağlar.

Yumuşatıcı, kıyafetlerimizi yıkarken en çok kullanılan ürünlerden biri haline geldi.

En sevdiğiniz kıyafetlerinizin dokusunu korur, kötü kokuları yok eder ve yumuşacık yapar.

Günümüzde piyasada birçok ürün var, bunları çeşitli boyutlarda, kokularda ve fiyatlarda bulabilirsiniz.

Fakat daha organik ve sağlıklı seçenekleri tercih edenler için, doğal içeriklerle yapabileceğiniz ev yapımı tarifler de vardır. Bunlar hem ucuzdur, hem de bulması kolaydır.

Aşağıda bunu uygulamanın faydalarını ve ev yapımı yumuşatıcının nasıl yapıldığını anlatan adımları bulabilirsiniz.

Hadi bir göz atalım!

Neden kıyafetleriniz için ev yapımı yumuşatıcı kullanasınız?

temiz-kiyafet

Bazı insanlar markette rahatça bulabileceğiniz yumuşatıcılar varken, neden evde yapma zahmetine giresiniz ki diye düşünebilirler. Fakat bu çamaşır yumuşatıcısı hem kolayca yapılır, hem de göz ardı edemeyeceğimiz birçok ekstra faydası vardır.

Bugün sizinle paylaşacağımız bu tarif kıyafetlerinizi yumuşacık yapacak, lekelerden arındıracak ve renklerini koruyacak.

Bu genelde koyu renkli kıyafetler için önerilir, fakat aynı zamanda beyaz kıyafetleri daha çok etkileyen ter kalıntılarından kurtulmak için de çok etkilidir.

Diğer yumuşatıcılardan farklı olarak, bu organik ürün çamaşır makineniz için harikadır çünkü kireci, sabun kalıntısını ve küfü sudan ayırmaya yardımcı olur.

Cildinize ve çevreye zararlı olabilecek hiçbir kimyasal içermediği için, alerjik ve hassas bir cilt yapısına sahip olanlar için harika bir alternatiftir.

Bu da yetmezmiş gibi, bebek kıyafetleri için de harika bir seçenektir, onları mükemmel bir duruma getirir, korur ve yumuşatır.

Koku katkısı veya zararlı maddeler içermez

Çoğumuz bunu her zaman göz ardı etsek de, kimyasal yumuşatıcılarda bulunan çok fazla koku ve kimyasal, sağlık problemlerine sebep olur.

Koku çok çekici olsa bile, bu kimyasalların bazı insanlardaki burun iltihaplanmasını ve ciltteki iritasyonu kötüleştirdiği kanıtlanmıştır.

Diğer ev temizleme ürünlerinde de olduğu gibi, negatif etkiler hemen ortaya çıkmaz. Reaksiyonlar, bu maddelerle etkileşimde bulunduğunuz andan günlerce ve hatta haftalarca sonra ortaya çıkabilir.

Bu ürünler ftalat diye bir madde içerir, bu da kokunun daha uzun süre kalmasını sağlayan kimyasal bir maddedir. Çalışmalar da bu maddenin zaman içinde hormon dengesizliğine sebep olabildiğini gösteriyor.

Bu yüzden de organik alternatifler çok daha yararlı.

Eğer ikna olduysanız, aşağıdaki tarifi istediğiniz zaman yapmayı es geçmeyin.

Doğal çamaşır yumuşatıcısı yapmak için adımlar

yumusatici-ev-yapimi

Bu doğal yumuşatıcı çok basit malzemeler ile yapılır. Mesela karbonat ve beyaz sirke, doğal temizlik yöntemleri açısından dünyanın her yerinde bilinmektedir.

Aktif içeriklerini kıyafetleri temiz ve parlak yapmak için kullanır.

Malzemeler

  • 2 bardak su (500 mL)
  • 1 bardak beyaz sirke (250 mL)
  • 1/3 bardak karbonat (66 gram)
  • Koku tercihinize göre, 6 damla bitki özü yağı

1. Adım

2 bardak suyun içerisinde 1 bardak sirkeyi çözdürün ve bir kaba koyun.

2. Adım

Dikkatlice karbonatı ekleyin. Hiçbir şeyi dökmemeye çalışın.

Bu efervesan bir etki yaratacak, eğer bütün karbonatı tek seferde koyarsanız artacaktır.

3. Adım

Kaşıkla karıştırın ve hepsinin çözüldüğünden emin olun. Beğendiğiniz bir bitki özü yağından ekleyin, güzel kokmasını sağlayın.

4. Adım

Bu yumuşatıcıyı normal ürünleri nasıl kullanıyorsanız o şekilde, makinenizin gözüne koyun.

5. Adım

Normal yıkama döngünüzü uygulayın, ardından asın ve farkı görün.

Aklınızda tutmanız gereken bir tavsiye

renkli

  • Eğer ürününüzün biraz daha kalın bir dokuya sahip olmasını istiyorsanız, karışıma bir miktar saç kremi ekleyebilirsiniz.
  • Eğer boyun veya koltuk altı kısımlarında lekeler varsa, kıyafeti yıkamadan önce 30 dakika boyunca yumuşatıcıya bastırın, ardından yıkayın. Ayrıca lekeli bölgelere beyaz sirke de uygulayabilirsiniz.
  • Boyalı kıyafetlerinizin renklerinin canlı kalmasını istiyorsanız, son döngüye bir bardak beyaz sirke ekleyin.

Gördüğünüz gibi, kıyafetlerinizi temizlemek ve yumuşatmak için çok para dökmenize veya sağlığınızı tehlikeye atmanıza hiç gerek yok. Bu tüyoyu deneyin ve değişimi hemen görün.