Güzel Kirpikler İçin 6 Bitkisel Yağ

Bu bitkisel yağların sık bir biçimde uygulanması; size daha kuvvetli, daha kalın kirpikler verecek ve hatta kirpiklerinizin büyümelerini artırmaya ve düşmelerini önlemeye yardımcı olacaktır.
Güzel Kirpikler İçin 6 Bitkisel Yağ

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kirpikleriniz yüzünüzde koruyucu bir rol oynar. Bunu bugüne kadar fark etmemiş olabilirsiniz, ama aslında tozların ve dış dünyaya ait diğer kirleticilerin gözlerinden uzak tutulmasından sorumludurlar. Buna ek olarak, onlar da görünüşünüzün büyük bir parçasıdır. Güzel kirpikler, güzel bir yüz anlamına gelir.

Sorun şu ki, çevresel faktörler onları zayıflatabilir, büyümelerini önleyebilir ve onları inceltebilir. Bu problemleri ortadan kaldırmak için ortada çok sayıda kozmetik ürün var olsa da, bu ürünler genellikle çok pahalıdır.

Neyse ki, güzel kirpikler elde etmek, çok fazla para ödemeyi gerektirmez. Bilinen tedavilere benzer şekilde onları besleyen ve güçlendiren doğal çözümler vardır. Aşağıda, güzellik rutininizde yer almayı hak eden 6 bitkisel yağı sizle paylaşmak istiyoruz. Onları deneyin!

1. Jojoba yağı

jojoba yağı

Jojoba yağı, doğal kirpik büyümesini artırmanın en iyi yollarından biri olarak diğer ürünlerin önündedir.  Aşırı saç dökülmesini önleyen ve saç tellerini güçlendiren temel yağ asidi olan seramidler bakımından zengindir.

Bunu nasıl kullanabilirim?

 • Jojoba yağı içine bir pamuk topunu ya da maskara fırçasını batırın ve kirpiklerinize kökten uçlara uygulayın.
 • En iyi sonuç için bunu yatmadan önce her gece tekrarlayın.
 • İsterseniz jojoba yağını, zeytinyağı veya hindistancevizi yağı ile eşit miktarda bir araya getirebilirsiniz.

2. Kuşburnu yağı

Kuşburnu yağı nemlendirme ve iyileştirme özellikleri nedeniyle kozmetik endüstrisinde popüler hale geldi. Bununla birlikte, kirpiklerinizi güçlendirmek ve saç dökülmesini önlemek için de harika olduğunu duymaktan mutluluk duymalısınız.

Bunu nasıl kullanabilirim?

 • Makyajınızı çıkardıktan sonra her gece biraz kuşburnu yağı ile kirpiklerinizi nemlendirin.
 • Parmak uçlarınızla ya da bir maskara fırçasıyla uygulayabilirsiniz.

3. Badem yağı

badem yağı

Badem yağı, kirpiklerinizin güneşten ve çevresel toksinlerden korunmasına yardımcı olan, yüksek antioksidan etkisi olan A, B ve E vitaminlerini yüksek miktarda içerdiği için öne çıkar. Bundan dolayı, badem yağı kirpiklerini besler ve sağlıklı büyümeyi teşvik etmeye yardımcı olur ve onları kalın ve güzel tutar.

Bunu nasıl kullanabilirim?

 • Pamuk topunu badem yağıyla nemlendirin ve kirpiklerinize uygulayın.
 • Durulamadan gece boyunca bekletin.
 • Yatmadan önce her gece kullanın.

4. Hint yağı

Ricinus communis bitkisinin ürünü olan bu bitkisel yağ, yüzlerce yıldır alternatif kozmetik olarak kullanılmaktadır. İyiliği, topikal olarak uygulandığında saç ve cildin görünümünü iyileştiren yağ asitleri ve vitaminleri ile ilgilidir.

Burada kirpiklerinizi nemlendirmek ve uzatmak için kullanacağız. Hint yağı içerisindeki besinler bu bölgeye uygulandığında kolaylıkla emilir.

Bunu nasıl kullanabilirim?

 • Hint yağını biraz kirpik üzerinde pürüzsüz hale getirin ve gece boyunca bekletin.
 • Nasıl hissettirdiğinden hoşlanmıyorsanız, biraz zeytin yağı ile karıştırın.

5. Hindistan cevizi yağı

hindistan cevizi yağı

Organik Hindistan cevizi yağı, güzellik rutininizde her türlü yolla kullanabileceğiniz bitkisel bir üründür. Orta zincirli yağ asitleri, antioksidanlar ve gerekli minerallerle birlikte kirpiklerinizi güçlendirir ve kirpiklerinizin hacmini artırır.

Bunu nasıl kullanabilirim?

 • Biraz Hindistan cevizi yağı alın ve kirpiklerinize uygulayın.
 • Durulamadan bırakın ve her gece kullanın.
 • İsterseniz, onu makyaj temizleyicisi olarak da kullanabilirsiniz.

6. Zeytinyağı

Daha kalın, daha iyi su elde etmiş ve daha güçlü ve güzel kirpikler istiyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey, ekstra natürel zeytinyağı ile düzenli temizlemedir.

Bunu nasıl kullanabilirim?

 • Az miktarda zeytinyağı ısıtın. Güvenli bir sıcaklığa sahip olduğundan emin olmak için kontrol ederek kirpiklerinize uygulayın.
 • Gece bırakın ve haftada en az üç kez tekrar edin.

Son zamanlarda kirpiklerinizin kolayca kırıldığını fark ettiniz mi? Onları nemlendirmek ve güzelleştirmek ister misiniz? Yukarıdaki yağlardan herhangi birini seçin ve kendiniz için ne kadar etkili olduklarını görün, güzel kirpikler elde edin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Gentry, H. S. (1958). The natural history of Jojoba (Simmondsia chinensis) and its cultural aspects. Economic Botany. https://doi.org/10.1007/BF02859772
 • Battermann, M., Boesel, T., Zuedel Fernandes, N., & Fuhr, D. (2011). Hair treatment agent having at least four selected oils. PCT Int. Appl.
 • Berdick, M. (1972). The role of fats and oils in cosmetics. Journal of the American Oil Chemists’ Society. https://doi.org/10.1007/BF02582522
 • Gopala, K. A. G., Raj, G., Bhatnagar, A. S., Kumar, P., & Chandrashekar, P. (2010). Coconut oil: chemistry, production and its applications – A Review. Indian Coconut Journal. https://doi.org/10.1111/j.1751-908X.2004.tb00761.x
 • Amador, G. J., Mao, W., DeMercurio, P., Montero, C., Clewis, J., Alexeev, A., & Hu, D. L. (2015). Eyelashes divert airflow to protect the eye. Journal of the Royal Society Interface. https://doi.org/10.1098/rsif.2014.1294

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.