Ev Yapımı Astrenjanları Nasıl Hazırlarız?

11 Mart, 2019
Yağlı cilde sahip olan insanlar için en iyi astrenjanlardan bir tanesi ayçiçek yağıdır. Ciltteki yağı giderirken, yüzü de tazeler.

Astrenjan cildimizi yeniler ve dinçlik katar, aynı zamanda gözenekleri açarak yorgun görünmeyi engeller. Eğer güzel ve parlak bir yüze sahip olmak istiyorsanız, aşağıdaki ev yapımı astrenjanları denemeyi ihmal etmeyin.

Ev Yapımı Astrenjan Tarifleri

Elma Astrenjanı

İhtiyacımız olan malzemeler: ¼ bardak sıkılmış elma suyu, 2 yemek kaşığı (30 ml) vodka ve 2 yemek kaşığı cadı fındığı. Eger vodka kullanmak istemiyorsanız cadı fındığından 2 yemek kaşığı daha ekleyin. İyice karıştırın ve pamukla cildinize uygulayın.

Adaçayı ile astrenjan

Bir bardak kaynar suya ada çayı yapraklarını ekleyerek demlenmesini sağlayın (bardak yaklaşık 240 ml cıvarında olmalıdır). Üzerini kapatarak soğuyana kadar bekleyin, daha sonra bu karışıma kulak pamuğunu batırarak cildinize küçük daireler çizerek uygulayın. Tamamen emilene kadar yüzünüzü yıkamayın.

ada çayı

Limon Astrenjanı

Limon ciltteki kusurları giderirken aynı zamanda gözenekleri kapatma gibi birçok faydası vardır. Karışımı yarım limonu sıkıp, biraz suyla karıştırarak oluşturun. Kulak pamuğuyla cildinize uygulayıp ardından soğuk suyla yıkayın. Erkeklerin tıraştan sonra uygulayabilecekleri harika bir tariftir çünkü cildi dezenfekte eder ve korur.

Fakat, bu karışımı gün içinde uygulamanızı tavsiye etmiyoruz çünkü ciltteki limon güneş ışığıyla temas ettiğinde, lekeler oluşturma eğilimi gösteriyor. Bu karışımı uygulamak için en iyi zaman ya gece ya da dışarı çıkmayı planlamadığınız bir gündür.

Salatalık Astrenjanı

Salatalık zengin içeriği sebebiyle genellikle kozmetikte ve güzellik ürünlerinde en çok kullanılan maddelerden birisi. Cilt sağlığı için de çok faydalı. Yeterince soğuk (buzdolabından yeni çıkmış) bir salatalıktan bir kaç dilim kesin ve yüzünüze koyun. İki dilim de gözlerinizin üzerine yerleştirin. Yarım saat bekletin. Stresli bir günden sonra rahatlamak için harika bir yöntem!

Ahududu astrenjanı

Ahududunun kadınların hafife almamaları gereken birçok faydası var. Sallama çaylardan ahududulu olanı satın alarak onu demleyebilirsiniz ya da birkaç ahududu veya ahududu yapraklarını kaynar suya atarak kendiniz de karışım oluşturabilirsiniz.

Daha sonra kapalı bir şekilde soğumasını bekleyin, soğuduktan sonra kulak pamuğunu batırarak karışım cildinizde emilene kadar uygulayın.

ahududu meyvesi

Şeftali Astrenjanı

Bu çok lezzetli meyve aynı zamanda cildimizin sağlığına da çok iyi geliyor. Şeftaliden bir dilim kesin ve bu dilimi cildinize sürün. 20 dakika boyunca şeftalinin suyunu cildinizde tutun ve ardından ılık suyla yıkayın. Kısa bir süre sonra cildinizdeki sıkılık ve tazeliğin tadını çıkaracaksınız.

Sirke Astrenjanı

Bu karışım için kullanacağınız malzemeler 1/8 bardak (30 ml) elma sirkesi, 1 adet aspirin ve sıcak su. Hepsini güzelce karıştırın, karışıma batırdığınız kulak pamuğunu cildinize uygulayın ve kurumasını bekleyin.

Papaya ile Astrenjan

Bu karışım için 1 dilim papaya, 1 yemek kaşığı (15 ml) gül suyu ve 1 yemek kaşığı (25 gr) gerçek bala ihtiyacınız olacak. Şeftali astrinjanı gibi, papaya da cildi yenileyen bir maddedir. Bal ise antiseptik özellik taşır ve mükemmel bir nemlendiricidir, son olarak gül suyu da cildin yaşlanmasını geciktirir.

Papayayı püre haline gelinceye kadar ezin ve diğer malzemelerle karıştırın. Buzdolabına koyun ve iyice soğumasını bekleyin. Daha sonra 2 parmağınızla cildinize sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere uygulayın ve maksimum 5 dakika bekletin. Ardından ılık suyla yıkayın.

Meyve Astrenjanı

Yağlı cilde iyi gelecek bu karışım için ihtiyacınız olan malzemeler: bir parça ananas, yarım kırmızı elma, 5 adet yeşil üzüm, 4 yemek kaşığı papatya çayı ve 4 yemek kaşığı gül suyu. Bütün meyveleri blendıra koyun (sadece ananas soyulmalı), gül suyunu ekleyin, iyice karıştırın ve sonra papatya çayını ekleyin.

Daha sonra bir parça pamuğu bu karışıma batırıp yüzünüze minik dairesel hareketlerle uygulayın. 5 dakika beklettikten sonra ılık su ile yikayın.

çeşitli meyveler

Meyve Astrenjanı (başka bir tarif)

Bu karışım için ihtiyacınız olan malzemeler: 4 adet limon, 2 adet portakal, bir adet salatalık, 2 adet elma, 4 yemek kaşığı saf alkol (64 ml) ve 4 yemek kaşığı (60 ml) gül suyu. Limonun suyunu sıkın, salatalığı ve elmaları soyun.

Bütün meyveleri bir blendıra koyun ve üzerine alkol ile gül suyunu ekleyin. Homojen bir karışım haline geldiğinde, sterilize edilmiş bir cam şişeye koyun. Ardından, bu şişeyi buzdolabında 2 saat boyunca bekletin. 2 saatin sonunda, karışımı iyice çalkalayıp, yüzünüze uygulayın. 15 dakika cildinizde bekletin ve son olarak ılık suyla yıkayın.

Ayçiçeği Yağı Astrenjanı

Bu karışımı yağlı cilde sahip olanlar için tavsiye ediyoruz. Yarım bardak (125 ml) su, yarım bardak sirke ve bir yemek kaşığı (15 ml) ayçiçek yağına ihtiyacınız olacak. Suyu kaynatın ve ardından sirke ile yağı ekleyin.

Malzemeler güzelce karışana kadar çalkalayın. Yüzünüzü temizledikten sonra uygulamak için harika bir karışım. Yüzün yenilenmesine ve ciltteki yağın temizlenmesine yardımcı olacaktır.

kaşıkta zeytinyağı

Nane Astrenjanı

Bir yemek kaşığı dolusu nane yaprağını havanda dövün. Bir kaseye koyun ve üzerine bir bardak (250 ml) kaynar su ekleyin, 10 dakika bekletin ve ardından süzün. Soğuduğunda bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayın.

Civan Perçemi Astrenjanı

25 gram civan perçemi otunu ve yapraklarını bir kaseye doldurun. Üzerine yarım litre kaynar su dökün. Üzerini kapatın ve birkaç saat bekletin. Daha sonra suyu süzün ve bir kulak pamuğu yardımıyla cildinize uygulayın. Civan perçeminin içindekiler naneye benzer, hepsi de cilde çok iyi geliyor.

Domates ile Astrenjan

bir adet domates

150 gram soyulmuş domatesi 30 gram gliserin ile birlikte bir cam kavanoza koyun ve kapağını sıkıca kapatın. Daha sonra bu karışımı yüzünüze maske gibi uygulayın. Hazırladığınız karışımı buzdolabında saklayabilirsiniz ve hatta arkadaşlarınızı davet edip bu karışım ile güzellik partisi bile verebilirsiniz!

  • Radulescu V, Chiliment S, Oprea E. Capillary gas chromatography-mass spectrometry of volatile and semi-volatile compounds of Salvia officinalis. J Chromatogr. 2004;1027:121–6
  • Dhanavade, M. et al. Study antimicrobial activity of lemon (Citrus lemon L.) peel extract. British Journal of pharmacology and Toxicology 2.3, 119-122 (2011)
  • Raaz K. Mahesshwari, Et Al. Internation Journal of Chemistry and Pharmaceutical Sciences. Invigirating Efficacy of Cucumis Sativas for Healthcare and Radiance. (2014).

pharmaresearchlibrary.com/wp-content/uploads/2014/04/IJCPS2001.pdf

  • Aravind. G, Et Al. Journal of Medicinal Plants Studies Vol. 1 No. 1 (2013). Traditional and Medicinal Uses of Carica papaya.

plantsjournal.com/vol1Issue1/Issue_jan_2013/2.pdf