Kadınlar İçin En İyi 5 Doğal İçecek

Bazı doğal içecekler vardır ki biz kadınlara çok iyi gelir. Bazen enerjimiz düşük olduğunda ya da başımız ağrıdığında, bize kendimizi daha iyi hissettirecek ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu elementleri sağlayacak doğal içeceklere başvurabiliriz. Hadi bu doğal içeceklerin neler olduğuna göz atarak kendimize daha iyi bakmaya başlayalım.
Kadınlar İçin En İyi 5 Doğal İçecek

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

1. Yulaf ve Badem Sütü

Çoğumuzun bildiği gibi süt, özellikle de inek sütü çok da sağlıklı değil. İçerdiği hayvansal proteinler ve enzimler sindirime yardımcı olmuyor. Süt, içerdiği kalsiyuma rağmen uzun vadede çok da faydalı bir içecek değildir.

İşte bu nedenle, son yıllarda piyasadaki bitkisel içeceklerde bir artış yaşandı. Bunlardan özellikle iki tanesini tavsiye ediyoruz:yulaf ve badem sütü.

Yulaf sütünün faydaları:

  • Sindirimi kolay ve bol miktarda çözülebilir lif içermekte. Çözülebilir lifler, kabızlığı önler ve bağırsak florası için faydalıdır.
  • Doygunluk hissi yaratır, kilo vermek isteyenler için uygundur.

Badem sütünün faydaları:

  • Kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürmek için idealdir ve güne başlarken ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi en doğal şekilde sağlar. Sindirimi kolaydır ve vücudumuza uygun sağlıklı yağlar içerir.

Şu da ilginizi çekebilir: Yeşil Çay İçmenin 6 Önemli Yararı

2. Kıvırcık Lahana ve Ananaslı İçecek

Kıvırcık lahananın faydalarını duymuşsunuzdur. Bu, kadınlar için en iyi doğal içeceklerden birisi. Kıvırcık lahana, antioksidanlar ve C vitamini yönünden oldukça zengin Asya’ya özgü bir lahana türüdür. Son yıllarda Amerika’da tüketimi yaygınlaşmıştır.

Ayrıca çok az kaloriye sahiptir ve içeriğindeki sülforafan adlı hücrelerimizi zararlı etkilerden koruyan bir madde sayesinde kanser önleyici özelliği olduğu bilinmektedir. Kıvırcık lahananın faydalarını daha önce duymadıysanız bile, şimdi öğrenmiş oldunuz.

Kıvırcık lahanayı ananasla birleştirdiğinizde, güne başlamak için idealden de öte bir içecek elde etmiş olursunuz. Bu içeceği hazırlamak için tek ihtiyacınız olan bir dilim taze ananas, dört yaprak kıvırcık lahana, bir bardak soğuk badem sütü ve bir çorba kaşığı bal. Tüm malzemeleri blendırdan geçirin ve bu lezzetli içeceğin keyfini çıkarın.

3. Yeşil Çay

Yoksa siz daha her gün yeşil çay içmeye başlamadınız mı? Eğer öyleyse, bu harika doğal içeceğin inanılmaz özelliklerinden yararlanma fırsatını kaçırıyorsunuz. Yeşil çayın içinde mineraller, vitaminler ve antioksidanlar bulunur.

Kalp hastalılarını ve kalp krizini önlemekteki etkisi kanıtlanmıştır. Unutmayın, öğleden sonra içeceğiniz bir bardak yeşil çaydan iyisi yok.

4. Keten Tohumlu İçecek

Şu sıralar keten tohumu çok revaçta. Büyük ihtimalle adını duymuşsunuzdur. Aktarlarda ve doğal ürünler satan dükkanlarda keten tohumu bulmanız hiç de zor değil.

Keten tohumu, beslenme düzeninize rahatlıkla dahil edebileceğiniz, vitamin ve mineral yönünden zengin bir gıda takviyesidir. Yemeklerinize ilave edebilir, salata soslarında kullanabilir ya da fotoğrafta görüldüğü gibi meyve-sebze içeceklerine ekleyebilirsiniz.

Cardiovascular Pharmacology Dergisi’nde yer alan bir araştırmaya göre keten tohumu kalp damar sağlığını iyileştirerek kalp hastalıklarını ve sinir ve damar hasarlarını önlemeye yardımcı olmaktadır. Tereddüt etmeyin ve her gün kendinize içinde keten tohumu bulunan bir içecek hazırlayın.

Bu yazımıza da bir göz atın: Domatesin Güzellik için 5 Kullanımı

5. Taze Domates Suyu

Lezzetli, ferahlatıcı ve besleyici, domates suyundan iyisi var mı? Kadınların günlük beslenmelerine dahil etmeleri gereken en iyi doğal içeceklerden birisi de domates suyudur.

Domates, kanser hücrelerinin oluşumunu önleyen likopen yönünden zengindir. Aynı zamanda harika bir antioksidandır ve vücutta ödem oluşumunu önler. Tek kelimeyle mükemmel.

6. Günde Bir Küçük Kadeh Şarap

Eminim biliyordunuz, günde bir kadeh şarap içmek kalp sağlığınız açısından oldukça faydalıdır, ama uygun ve kaliteli bir şarap seçmeniz gerekir. İdeal miktar günde bir kadehtir, eğer arzu ederseniz yarım kadehini öğlen yemeğiyle, kalan yarım kadehi de akşam yemeğiyle içebilirsiniz.

Böylece, kalp damar hastalıklarını önlemek ve erken yaşlanmanın önüne geçmek için yeterli miktarda antioksidan almış olursunuz. Fazla düşünmeyin ve tarihsel ve gastronomik öneme sahip bu kan rengi içeceğin keyfini çıkarın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.