Eklem Ağrısına İyi Gelen Meyveler

Ananas çürüklerin iyileşmesine yardımcı olur ve enflamasyonu azaltır. Ayrıca ameliyat veya sakatlanma nedenli eklem ağrısının dindirilmesinde de çok etkilidir.
Eklem Ağrısına İyi Gelen Meyveler
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Siz de eklem ağrısından şikayet eden milyonlarca kişiden biri misiniz? Peki, bu sorunu doğal yollarla çözmek ister misiniz? Cevabınız evet ise, eklem ağrısına iyi gelen meyveler başlıklı bu makalemizi okumaya devam edin.

 Eklem Ağrısına İyi Gelen Meyveler

Eklem ağrısı sandığınızdan çok daha yaygın bir rahatsızlıktır. Anti-enflamasyon ve ağrı kesici ilaçlara milyonlarca dolar harcanmaktadır. Ancak bu ilaçların araştırmalarla kanıtlanmış çeşitli yan etkileri vardır.

Bu yüzden doğal çözümleri de göz önünde bulundurmalısınız. Çeşitli meyveler, ağrı ve rahatsızlığa neden olan eklem enflamasyonunu tedavi etmenize ve oluşmasını önlemenize yardımcı olacaktır.

1. Kiraz

kirazlar

Kiraz çok sağlıklıdır! Mevsiminde yiyeceğiniz kirazlar, hem besin değerleri sayesinde hem de eklem ağrısı, enflamasyon ve tutulmalara iyi geldiği için, beslenme düzeninize harika bir takviye olacaktır. Sırları ne mi? Kiraz antioksidan dolu bir meyvedir.

Bilimsel çalışmalar 20 gün boyunca günde 10-15 kiraz yemenin ağrı kesici bir etkisi olduğunu göstermektedir. Eğer bu meyveyi beslenme düzeninize eklemeyi düşünmüyorsanız, yerine vişne de tüketebilirsiniz.

2. Sağlık İçin Ananas

ananas

Ananasın zengin bir C vitamini ve antioksidan kaynağı olduğunu biliyoruz. Ayrıca kabızlığa da iyi gelir ve detoks için etkilidir. Bunlara ek olarak, eklem ağrılarını tedavi etmek için hazırlanan bir beslenme düzenine ananası da ekleyebilirsiniz.

Ananas, içerdiği bromelain sayesinde enflamasyona karşı en etkili meyvelerden birisidir. Bromelain, kan çıbanı ve şişliklerin yanı sıra travma veya ameliyat sonrası eklem şişliklerinin tedavisinde de etkilidir. Ananası kahvaltılarınızı lezzetlendirmede kullanabilirsiniz!

3. Narın İçindeki Gizli Hazine

narın içi

Her mevsim nar bulmak için yerel pazarları veya organik manavları gezmeniz gerekebilir ama eğer bulmayı başarırsanız, sağlığınız için çok iyi bir şey yapmış olursunuz.

Bu güzel renkli, tane tane meyvenin içerisinde gerçekten çok güçlü antioksidanlar bulunmaktadır. İster tane tane yiyin ister suyunu için, günlük beslenme düzeninize nar eklediğinizde etkisini kısa sürede göreceksiniz!

Ayrıca çeşitli çalışmalar bu meyvenin kıkırdak doku ve kemik hasarını önlemeye yardım ettiğini ve enflamasyon ağrısını da azalttığını kanıtlamıştır.

4. Çarkıfelek

çarkıfelek
şişmiş veya hasar görmüş eklemlerin

Çeşitli çalışmalar 30 günlük bir süreç boyunca bu meyveyi tüketmenin hem eklem ağrısı ve rahatsızlıklarını azalttığını, hem de eklemlerin daha iyi çalışmasını sağladığını göstermektedir.

Çarkıfelek meyvesi egzotik bir meyve olduğu için tüm yıl boyunca bulamayabilirsiniz; ancak manavınızda görürseniz, kaçırmayın! Bu meyveyi ister suyunu sıkarak isterseniz de salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz.

5. Hurma

hurma

Hurma hem büyüleyici tadı hem de dokusu nedeniyle çok sevilen bir meyvedir. Eklem ağrısına iyi gelen hurma, vitaminler, mineraller ve özellikle polifenoller açısından çok zengindir. Bu sayede kemik dokusunun yenilenmesini sağlar, enflamasyonu azaltır.

Günlük beslenme düzeninize 6 adet hurma eklemelisiniz. Güzel bir kahvaltı için, çeşitli yemişlerle karıştırıp sıcak yulaf ezmenize ekleyebilirsiniz. Hem genel sağlığınız için iyi bir şey yapmış olursunuz, hem de bedeninize güne başlamak için ihtiyacı olan yakıtı verirsiniz.

6. Her Zaman Faydalı Olan İncir

incirler

Hem kabızlık tedavisi için kullanılan hem de eklem ağrısına iyi  gelen incir, her zaman iyi bir seçenektir.

Taze incir çok besleyici olmasına rağmen uzmanlar meyvenin içindeki polifenollerden tam anlamıyla yararlanabilmek için kuru incir tüketilmesini öneriyor. Bu tatlı atıştırmalık hem enflamasyonu azaltıyor hem de kıkırdakları güçlendiriyor.

Günde sadece 4 kuru incir yemeye başlayarak etkisini kısa sürede görebilirsiniz. Eğer incir sizin için çok tatlıysa, yanında ceviz veya fındık gibi yemişlerle tüketebilirsiniz.

7. Şifalı üzüm

üzüm

İster siyah, ister kırmızı, ister yeşil olsun… Üzümün her hali çok lezzetlidir. Meyve olarak veya meyve suyu olarak tüketilen üzüm, sağlıklı ve aktif bir yaşam için tam bir hazine değerindedir.

Ayrıca üzüm çekirdeklerini atmamalısınız! Üzüm çekirdekleri de çok şifalıdır. Üzüm çekirdeği yağı, eski uygarlıklardan günümüze kadar eklem ağrılarının tedavisinde kullanılmıştır.

Hiç uzun bir ömrün sırrını merak ettiniz mi? O sır üzümde saklıdır. Enerji dolu uzun bir ömür için üzümleri günlük beslenme düzeninize ekleyin. Ayrıca üzümler artrit kaynaklı eklem ağrısı, kemik zedelenmesi, gut ve kalp damar sorunlarına da iyi gelir. O minik tanelerin içinde boyundan büyük bir şifa gizlidir.

Üzümler potasyum, antioksidan ve B vitamini açısından zengindir. Ayrıca marketlerde ve manavlarda rahatça bulabileceğiniz bir meyvedir.

İlginizi çekebilir ...
Kahvaltıda Turunçgil Meyveleri Tüketmenin Faydaları
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kahvaltıda Turunçgil Meyveleri Tüketmenin Faydaları

Bu yazımızda, günün ilk öğünü olan kahvaltıda turunçgil meyveleri tüketmenin yararlarından bahsedeceğiz ve bir meyve suyu tarifi paylaşacağız.
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.