Havlular İçin Ev Yapımı Yumuşatıcı Nasıl Yapılır

Havluların yıpranmasını önlemesinin yanı sıra, eğer ev yapımı bir yumuşatıcı kullanırsanız içindeki doğal bileşenler sayesinde kötü kokulardan da kurtulabilirsiniz.
Havlular İçin Ev Yapımı Yumuşatıcı Nasıl Yapılır

Tarafından yazılmıştır Paula Heidemeyer

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Evinizdeki havlular için doğal bir yumuşatıcı yapmayı öğrenmek ister misiniz?

Sonuçta, dolabınızdaki her kumaşın farklı bir muameleye ihtiyacı var ve giysileri, çarşafları veya havluları yıkamak söz konusu olduğunda bu çeşitlilik sizlere zorluk yaratabilir. Ve çoğu insan farklı yöntemlere kucak açan ve birçok ipucunu ve kolaylığı barındıran ev temizliği konusunda bir derse ihtiyaç duyar.

Bununla birlikte, İnternet ortamında bulabileceğiniz bilgiler sayesinde günlük ev işlerinizi kolaylıkla halletmenizi sağlayacak harika çözümler bulabilirsiniz. Bu yazıda, havlularınızı temizlemek ve yumuşatmak için ev yapımı yumuşatıcı yapmayı size göstereceğiz.

Yeni havlular satın aldığınızda, onları kullandığınız ilk birkaç seferde oldukça yumuşak olmaları dikkatinizi çeker. Bir havluyu ne kadar çok kullanırsanız o kadar kısa sürede yıpranacaktır. Yine de çok kötü olmasalar da ilk zamanlarda sahip oldukları dokuyu kaybederler.

Evinizdeki havluların temiz olmasını istemenin dışında, aşağıda paylaşılan ev yapımı yumuşatıcı reçetesini takip ederek onların nasıl dezenfekte edildiğini ve daha yumuşak hale geldiğini öğrenebilirsiniz.

Havlular için ev yapımı yumuşatıcı nasıl yapılır

Ev yapımı ve çevreye zararı olmayan bir yumuşatıcı hazırlamak istiyorsanız okuma devam edin.

Ev yapımı yumuşatıcılar ekonomik, etkili ve endüstriyel kumaş yumuşatıcılarının sahip olduğu hiçbir şeyden yoksun olmayan doğal bileşenlerle hazırlanır. Ayrıca çevreye zarar vermezler.

Bu yumuşatıcı, kıyafetlerinizi ve havlularınızı herhangi bir ticari veya endüstriyel yumuşatıcı gibi yumuşatacak ve dezenfekte edecektir. Hatta, ev yapımı yumuşatıcıların cildinize zarar verme olasılığı daha da düşüktür.

Malzemeler

 • 2 bardak beyaz sirke (500 ml)
 • 4 bardak maden suyu (1 litre)
 • 2 yemek kaşığı karbonat (18 g)

Talimatlar

Bu karışımı hazırlamak oldukça basit adımlardan oluşur, ihtiyacınız olan tek şey karışım için yeterince büyük bir kaptır.

 • Bir litre maden suyunu yarım litre beyaz sirkeyle karıştırarak işe başlayın. Giysilerinizin renklerinin kaybolmadığından emin olmak için bu adımda kesinlikle beyaz sirke kullanın.
 • Sıvıya yavaş yavaş biraz karbonat ekleyin, ardından köpürdüğünü fark edeceksiniz, bu yüzden karbonatın hepsini bir kerede dökmemelisiniz.
 • İyice karıştırın.
 • Sonrasında karışımı plastik bir şişeye dökün ve tamamdır! Artık ev yapımı yumuşatıcınız kullanıma hazır.

Çevre açısından güvenli, organik, ev yapımı bu yumuşatıcının biriken kirli havlularınızı yıkarken deneyin. Sonucun ne kadar harika olduğunu kendi gözlerinizle göreceksiniz!

İpuçları ve Hileler

havlular için ev yapımı yumuşatıcı

Sirke bazlı yumuşatıcılar, giysilerde özellikle de havlularda kullanmak için en iyi seçenektir, çünkü havlu kumaşları genellikle çok fazla nem emer. Kurumaya bırakılmazlarsa havlular kokar. Bir süre sonra onları yıkasanız bile oluşan kötü kokudan kurtulamayacaksınız.

Sirke sadece bir yumuşatıcı olarak değil, aynı zamanda mutfak ve banyo gibi evinizin zor alanlarında da bir temizlik ürünü olarak kullanılır. Sirke güçlü bir kokuya sahip olmasına rağmen, kuruduktan sonra kokusu kaybolur, bu da onu lekeleri çıkarmak ve kötü kokulardan kurtulmak için oldukça iyi bir bileşen yapar.

Evinizdeki havlulardan birinin üzerinde bir leke olduğunu fark ederseniz, lekenin üzerine direkt olarak biraz sirke dökebilirsiniz. Havluyu 10 dakika sirkeli halde bekletin ve her zamanki gibi yıkayın.

Havluları yıkamak için ipuçları

 • Beyaz sirke, limon ve biraz amonyak ile soğuk suda yıkamak en iyi seçenektir. Bu şekilde, havlularınızın hoş bir kokuya sahip olduğundan emin olabilirsiniz
 • Havlularınızı yıkarken endüstriyel kumaş yumuşatıcılarını veya çamaşır deterjanını fazla miktarlarda kullanmayın. Çamaşır makinesine çok fazla çamaşır deterjanı eklerseniz, kumaşın iyice temizlenmemesi mümkündür.
 • Çamaşır kurutma makineniz yoksa, havlularınızı, iyi havalandırılan ve geniş bir açık alanda asın. Unutmayın, onları katlayıp dolaplara kaldırmadan önce havluların tamamen kuruması önemlidir. Böylece kötü kokmazlar.
 • Aynı anda çok fazla havluyu bir arada yıkamayın ve çamaşır makinenizi aşırı doldurmayın. Bunu yaparak, sadece yıkama işlemini makine için zorlaştırmış olursunuz ve düzgün temizlenmeyen havlularınızı baştan yıkamak zorunda kalırsınız.

Gördüğünüz gibi, havlular için yumuşatıcı hazırlamak çok basittir. Hadi siz de bu alternatife bir şans verin. Bu ev yapımı ürünün gerçekten ne kadar harika olduğunu kendi gözlerinizle göreceksiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.