Kateterizasyonun Tanımı ve Özellikleri

Kateterizasyon, sıvıların verilmesi veya boşaltılması için yararlı bir tekniktir, ancak risksiz değildir. Bu makalede daha fazlasını öğrenin.
Kateterizasyonun Tanımı ve Özellikleri

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2021

Kateterizasyon tıpta yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. Birden fazla uygulaması vardır. Kateter, uzun ve dar olan ve ne için kullanılacağına bağlı olarak farklı boyutlarda gelen tüp şeklinde bir cihazdır.

Bu teknik 18. yüzyılda ABD’de icat edildi. En sık kullanımlarından biri, normal olarak yapamayan hastaların mesanesini boşaltmaktır. Bununla birlikte, sağlık uzmanları aynı zamanda ilaçları uygulamak, diğer sıvıları boşaltmak veya diğer araçları içeri sokmak için bir rehber olarak da kullanır.

Tıptaki gelişmeler sayesinde kateterizasyonu daha fazla sağlık sorununun tedavisinde kullanabiliyoruz. Örneğin, kalp kateterizasyonu son yıllarda popüler hale geldi. Bu makalemizde bu tekniği ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Kateterizasyon nelerden oluşur?

Yukarıda bahsedildiği gibi, bu prosedür, ince, yumuşak, esnek bir plastik tüp olan bir kateterin yerleştirilmesinden oluşur. Atardamarlar veya idrar yolu gibi vücut dokularına veya yollarına sokulabilir.

Birçok kateter türü vardır ve hepsi farklı amaçlar içindir. Örneğin damardan kateterizasyon vardır. Bu tip esas olarak anestezi gibi ilaçları uygulamak için kullanılır.

Sağlık uzmanları ayrıca diyaliz yapmak, kan basıncını ölçmek ve diğer sıvıları vermek için kullanır. Sık kullanılan bir diğer kateterizasyon türü ise üriner tiptir. Düzgün idrar yapamayan kişilerin idrarını boşaltmaya yardımcı olur.

Ameliyathanede bir doktor

Kateterizasyon türleri

Hemen hemen her kullanım için farklı tipte kateterler vardır. Kalp, idrar ve damar içi gibi en sık kullanılanlardan bazılarına göz atalım.

Kalp kateterizasyonu

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kalp kateterizasyonu günümüzde tıpta çok ağırlığı olan bir müdahaledir. Ayrıca, genellikle bacak veya koldaki bir damar veya arter yoluyla bir kateterin yerleştirilmesinden oluşur.

Teknisyen, kateteri kalbe yönlendirir ve bunu yaparak çok sayıda sağlık sorununu teşhis etmeyi mümkün kılar. Örneğin, bir kan damarındaki tıkanıklıkları bulmak için kullanabilirler. Ayrıca kalpte yapısal bir sorun olup olmadığını görmek ve hatta doku biyopsisi yapmak için de kullanabilirler.

İdrar kateterizasyonu

Bu durumda, üç tür vardır:

  • İlk olarak, aralıklı kateterizasyon mesaneyi üretra yoluyla boşaltmak içindir, geçicidir.
  • Kalıcı kateterler, uzun süreli drenaj durumları içindir ve bunları durmadan yerleştirmek gerekli değildir, ancak enfeksiyon riski artar.
  • Üçüncüsü, suprapubik kateterizasyon üretrada hasar olduğu ve teknisyenlerin göbek deliğinin altına ve doğrudan mesaneye yerleştirdiği durumlar içindir.

İntravenöz kateterizasyon

Bu, çevresel veya merkezi olabilir:

  • Periferik kollara veya ayaklara yerleştirilendir.
  • Merkezi kateterizasyon boyuna veya göğse gider ve daha karmaşıktır ve daha uzun süre kullanması gereken kişilerde uygulanır.
Kateterli bir el.

Olası riskler

Diğer herhangi bir invaziv teknik gibi, vücuda kateter yerleştirmenin de riskleri vardır. Bununla birlikte, çoğu durumda faydalar risklerden daha ağır basmaktadır. Genel olarak, ortaya çıkabilecek komplikasyonlardan bazıları şunlardır:

  • Kateter malzemesine alerjik reaksiyon
  • Ekleme veya ağrı yerinde bir enfeksiyon
  • Kan damarlarında yaralanma
  • Kan pıhtıları veya kanama oluşumu

Son olarak, bir doktor bu tür bir tedaviden sorumlu olmalıdır. Ayrıca kateteri olan herkes uygun bakım talimatlarına uymalıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.