Kuru Ciltten Kurtulabilmek için Kullanabileceğiniz 5 Doğal Yöntem

Bal ve aloe vera C vitamini ve antioksidan açısından zengin olmanın yanı sıra, kuru cilt tipleri için harika birer temizleyici ve nemlendirici görevi görürler.
Kuru Ciltten Kurtulabilmek için Kullanabileceğiniz 5 Doğal Yöntem

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Bazıları kuru cildin farkına varmazlar. Cildin sıkılığına ve soluk rengine o kadar alışmışlardır ki bunun onların doğal halleri olduğunu düşünürler. Fakat, kuru ciltten kurtulunmaya başlandığında ise değişim muhteşem olur. Muhtemelen kendinize sağlıklı bir cildin neden bu kadar önemli olduğunu soruyorsunuzdur. Bu 5 doğal yöntem cevabınız olacak!

Nemlendirilmiş cilt yumuşak, parlak ve pürüzsüzdür. Bu tarz bir cilt bizi genç, güçlü ve göz alıcı gösterir. Dış görünüş olarak iyi hissetmek özgüvenimizin artmasına yardımcı olur. Dahası, kuru cilt daha zayıf olduğu için cildinizde yaralar oluşma ihtimalini artırır. Doğal yöntem kullanmak bu sorunu çözmek için birebirdir.

Bu yüzden, bu durum sizi özel olarak rahatsız etmiyorsa bile, rutin olarak cilt bakımı yapmanızı öneririz. Yalnızca birkaç gün içinde, bu rutine alışacak ve inanılmaz bir değişim geçireceksiniz.

Doğal yöntemlerle kuru ciltten kurtulmanın yolları

1. Aloe Vera jeli

aloe vera kesiti

Bu, cildi iyileştirmek için harika bir maddedir. Sizlere bu bitkiyi evde yetiştirmenizi öneriyoruz. Bakımı çok kolaydır. Bu sayede, doğal aloe vera kullandığınızdan emin olabilirsiniz.

Aloe vera yukarıda bahsettiğimiz ufak yaraların iyileşmesini sağlayan harika bir nemlendiricidir. Bu özelliğinin sebebi yüksek derecede C vitamini içermesidir. C vitamini, aloe veranın içeriğindeki antioksidanlarla birleştiğinde hücresel yaşlanmayı yavaşlatır. Bu sayede, daha taze ve daha pürüzsüz bir cilde kavuşuruz.

2. Kuru ciltten kurtulmak için bal kullanın

Balın iyileştirici gücünün farkındasınızdır. Aloe verada olduğu gibi, bal da C vitamini ve antioksidanlar açısından zengindir. Bunun sonucunda, iyileştirici özelliklerinden yararlanılabilir bir madde olarak tüketilebilir.

Sürekli uygulamak için fazla yoğun ve yapışkan olup olmadığını sorguluyor olabilirsiniz. Bir deneyin! Yapısı harika bir temizleyici görevi görecektir.

  • Bala dokunduğunuzda parmaklarınıza yapışabilir. Bu yapışkanlık, balın cildinizdeki kirlere tutunmasını da sağlayacaktır.
  • Bu yüzden, balı cildinizden çıkardığınızda, kirlilikte aynı şekilde çıkacaktır.

Ayrıca cildinizin sağlığına geri kavuşması için gerekli sıvıyı da sağlayacaktır.

3. Esansiyel badem yağı

badem yağı

Esansiyel badem yağındaki çoklu doymamış yağlar cildin iyileşmesinde önemli bir rol oynar. Bu önemlidir çünkü bedeninizin beslenmesi ağırlık olarak bu etmene bağlıdır.

Ayrıca, bu yağı bacaklarınıza sürerseniz, yavaş kan dolaşımından kaynaklanan varisli damarlara ve selülitlere de iyi gelecektir. Yani, badem yağı sayesinde görünüşünüze ve sağlığınıza zarar veren iki sorunla başa çıkabilirsiniz.

4. Deniz tuzu

Burada yalnızca tuzdan bahsetmiyoruz. Deniz tuzu rafine edilmemiştir ve bu sayede normal tuzdan çok daha az sodyum içerirken daha fazla mineral ve su içerir.

Bunun sonucunda, eksfoliant yapısının yanı sıra, içerdiği mineraller sayesinde cildi nemlendirir ve gençleştirir. Ayrıca, gün içinde kaybettiğimiz elektrolitlerin de geri kazanılmasını sağlar. Böylece, içerdiği iyot sayesinde hasarlı cilt iyileşmeye başlar.

5. Limon suyu ve yumurta

yumurta ve limon

Sitrik maddeler antibakteriyel ve iyileştirici özellikleriyle bilinirler. İçerdikleri vitamin ve mineraller aşırı yağdan arınmaya da olanak tanır. Bu yüzden, bu doğal yöntemle gözenek ve siyah nokta görünümünden kurtulabileceksiniz.

Yumurtaya gelince, yumurta yağ içerir. İhtiyaç duyduğumuz sıvıyı da sağlayarak kan dolaşımını hızlandırır. Aynı zamanda harika protein kaynaklarıdır ki bu cildin iyileşmesi için çok önemli bir özelliktir.

Bu doğal maddelerin hiçbirinin kullanımı için özel bir yöntem yoktur. Direkt olarak cildinize uygulamanız ve 10 dakika beklettikten sonra silmeniz yeterlidir.

Yani… bu yöntemleri denememek için hiçbir mazeretiniz yok! Etrafınızla sonuçları da paylaşırsınız, değil mi?

İlginizi çekebilir ...
Sağlıklı Bir Cilde Kavuşmak İçin Tüketebileceğiniz Yiyecekler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sağlıklı Bir Cilde Kavuşmak İçin Tüketebileceğiniz Yiyecekler

Sağlıklı bir cilde kavuşmak için beslenme programınızı değiştirmelisiniz. Bugünkü yazımızda masanızdan eksik olmaması gereken yiyeceklerden bahsede...