Limonun Güzellik Amaçlı 6 Farklı Kullanımı

Limonun cildinizi parlaklaştırmak için en iyi çözümlerden biri olduğunu biliyor muydunuz? Ancak güneş lekesi olmasını önlemek için limon sürdükten sonra güneşe çıkmamalısınız!
Limonun Güzellik Amaçlı 6 Farklı Kullanımı

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Limon hem mutfakta hem sağlık hem de güzellik amaçlı dünya çapında en çok kullanılan meyvelerden biridir. Lezzetli tadı sayesinde limonu pek çok yiyecek ve içecekte kullanabilirsiniz. Bu makalede limonun güzellik amaçlı farklı kullanımlarından bahsedeceğiz.

Limon, içerdiği vitaminler, mineraller ve antioksidanlar yüzyıllardır çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Pek çok kişi, bu her evin mutfağında bulunan meyvenin güzellik için de kullanılabildiğini bilmemektedir.

Limonun kozmetik amaçlı kullanım alanlarını bilmeyenleriniz için bu yazımızda size limonu cilt, saç ve tırnak sağlığınız ve güzelliğiniz için nasıl kullanabileceğinizi anlatacağız.

Limonun güzellik amaçlı kullanımı

1- Limonun güzellik amaçlı kullanımı: Daha beyaz tırnaklar

limonun güzellik amaçlı kullanımı tırnak beyazlatma

Çeşitli maddelerle temas, kötü beslenme ve çeşitli ağır temizlik malzemeleri tırnaklarınızın sararmasına neden olabilir. Tırnaklarınıza doğal güzelliğini geri kazandırıp daha parlak olmalarını sağlamak için, gün içerisinde bir kaç kez bir dilim limonla iki dakika boyunca ovun.

2- Limonun güzellik amaçlı kullanımı: Doğal saç açıcı

Bu tavsiyemiz sarı veya açık kahverengi saçlı kişiler için daha uygundur. Güneşe çıkmadan önce saçınıza bol miktarda limon suyu sürün. Saçınızda doğal tonunuzdan bir ton daha açık tutamlar oluştuğunu göreceksiniz. Ancak limon suyu cildinize gelirse, güneşte kaldığınızda güneş lekeleri oluşmasına neden olabilir.

3- Ölü deriden kurtulun

Hiç cildinize baktığınızda gözünüze mat ve kirli göründü mü? Bunun nedeni büyük ihtimalle çevre kirliliği ve serbest radikallerin zararlı etkisidir. Cildinizi derinlemesine temizleyip canlandırmak için bu limonlu tarifi uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 limon
 • 2 aspirin

Hazırlanışı

 • Aspirinleri toz haline gelene kadar ezin ve içerisine 1 limonun suyunu ekleyip karıştırın.
 • Bu karışımı yüzünüze uygulayın, 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.
 • Dikkat! Bu tarifi uyguladıktan sonra direkt güneş ışığında kalmamalısınız; aksi halde güneş lekelerine veya kızarıklıklara neden olabilir.

4- Limonun güzellik amaçlı kullanımı: Dudak maskesi

yarım limonu ısırmak üzere olan kadın

Dudaklarınızın derisi çok hassastır ve havadaki ve iklimdeki en ufak değişiklik bile dudak derinizin hasar görmesine neden olabilir. Her zaman kullandığınız dudak kremi dudaklarınızda biriken ölü hücrelerden kurtulmanızı sağlamıyorsa limon kullanabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 limon
 • 1 yemek kaşığı şeker

Hazırlanışı

 • Limonun suyunu sıkın ve krem kıvamına gelene kadar şekerle karıştırın.
 • Dudaklarınızı bu karışım ile kaplayın ve nazik dairesel hareketlerle masaj yapın.
 • Bu tarifi mümkün olduğunca yatmadan önce uygulayın.

5- Koltuk altı ağartıcı

Bu narenciye, birkaç nedenden dolayı koltuk altı bakımı için idealdir: İlk olarak koltuk altında oluşan koyu renkli lekelerin açılmasında yardımcı olur. İkinci olarak ise, limonun hoş kokusu terleme sonucu ortaya çıkan kötü vücut kokusunun giderilmesini sağlar.

Koltuk altınıza limonun suyunu doğrudan sürebileceğiniz gibi, etkisini artırmak için bir miktar karbonat ile karıştırarak da uygulayabilirsiniz. Limonun güzellik amaçlı bu kullanımını mutlaka deneyin!

Malzemeler

 • Yarım limon
 • 1 yemek kaşığı karbonat (10 gram)

Hazırlanışı

 • Limon suyu ve karbonatı karıştırın.
 • Duş alırken son kez durulanmadan önce, bu karışımı dairesel hareketlerle masaj yaparak koltuk altınıza uygulayın ve 5 dakika bekletin.
 • Bu karışımı isterseniz dirsekleriniz veya dizleriniz gibi rengi koyulaşan bölgelerin rengini açmak için de kullanabilirsiniz.

6- Aknelerle savaşın

akne problemi

Her zaman tam anlamıyla etkili olmasa da, limon bazı aknelerin tedavisinde kullanılabilir. Antibakteriyel ve astrenjan etkisi sayesinde, akne sorununa neden olan mikroorganizmaların büyümesinin ve fazla sebumun kontrol altına alınmasını sağlar.

Sorunlu bölgeye bir miktar limon suyu sürüp birkaç dakika bekledikten sonra yıkayın. Unutmayın! Cildinize limon suyunu sadece geceleri uygulamalısınız ve gün içerisinde cildinize limon suyu sürdüğünüzde veya hemen sonrasında güneşe çıkmamalısınız.

Limon tedavilerini uyguladıktan sonra dışarı çıkmanız gerekiyorsa, lekeleri önlemek ve cildinizi gün içerisinde güneşe karşı daha iyi korumak için bir miktar güneş kremi kullanabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.