Magnezyum ve İnanılmaz Faydaları

Kalsiyumun güçlü kemikler için çok önemli olduğunu biliyorsunuzdur, fakat kalsiyumun iyice özümsenmesi için, vücudunuzun yeterli miktarda magnezyuma ihtiyacı vardır.

Vücut, kas aktivitesi ve sinir sistemini düzenlemenin haricinde; enerji üretmek, protein ve yağ sentezlemek için de magnezyuma ihtiyaç duyar. Fakat önemine rağmen, nüfusun %75’i magnezyum eksikliğinden muzdariptir.

Magnezyum eksikliği kötü besin seçimlerinden (işlenmiş tahıllar, yetersiz miktarda yeşillik ve yapraklı sebzeler), aşırı çalışılmış topraktan ve organik besinleri üretirken kullanılan kimyasal gübrelerden kaynaklanır.

Neden magnezyuma ihtiyaç duyarız?

Magnezyum vücuttaki yüzlerce enzimin fonksiyonu için yaşamsaldır; özellikle de iletenler, saklayanlar ve enerji kullananlar için. Şunlar için çok önemlidir:

 • Hücresel bölünme ve gelişme için gerekli olan proteinleri sentezleme.
 • Vücudun kendi içindeki iletişimde kullandığı elektriksel sinyaller.
 • Kan basıncını, damar koyuluğunu, nöron ve kan dolaşımı arasındaki elektrik uyarımları stabilize etme.
 • Kas fonksiyonu için.
 • Bu mineral özellikle de sağlıklı kemiklerin oluşumu için çok önemlidir, tıpkı kalsiyum ve D vitamini gibi.
 • Ruh halini düzenleyen bir nörotransmiter olan serotonini yeterli seviyede salgılamada kullanılır ve eksikliği büyük ve derin bir depresyona sebep olabilir.

Magnezyumun eksikliği ile yaşamak, içinde benzin olmayan bir arabayı sürmek istemek gibidir.

magnezyum 1

Kalsiyum ve magnezyumun bağlantısı

Magnezyum beslenmemizde genellikle kalsiyumdan daha az bulunur. Genellikle kalsiyuma daha çok önem veririz fakat aslında ikisi de güçlü ve sağlıklı kemikler için yaşamsaldır.

Kalsiyum, vücutta görevini sağlıklı bir şekilde görebilmek için magnezyuma ihtiyaç duyar ve bunu pek fazla insan anlamaz. Örneğin, aşırı kalsiyum, magnezyumun alımını bloke edebilir; bu da sağlığınızı kötü etkileyebilir.

Bu iki madde birlikte çalışır, magnezyum kalsiyumun hücresel olarak alımını kontrol eder. Eğer hücrede magnezyum az ve aşırı miktarda kalsiyum varsa; bu durum kramplara, migrene, anksiyeteye ve benzerlerine sebep olabilir.

Buna da ek olarak, bu mineral ayrıca kalsiyumun kan içinde çözünmesine yardımcı olur, bu da böbrek taşı oluşumunu önler. Buna dikkat etmeniz gerekmektedir çünkü osteoporoz için kalsiyumu magnezyumsuz almak, böbrek taşı oluşumunu destekleyebilir!

magnezyum sülfat

Magnezyum eksikliği riski neden yüksektir?

Daha önceden de söylediğimiz gibi, normal beslenme düzenimiz yeterli magnezyumu sağlamamaktadır. Fakat bu neden olur?

İşlenmiş gıdalar

Gıda endüstrisi besinlerdeki magnezyum içeriğini, diğer bir çok besin değeri gibi, üretme aşamasında azaltmaktadır. Örneğin, buğday beyaz un elde etmek için işlendiğinde, içeriğindeki doğal magnezyumun %90’ı yok olmaktadır.

Melas şekere dönüştürülürken de aynı şey olmaktadır: içindeki magnezyumun %98’ini kaybeder. Buna ek olarak, donmuş sebzelerin kaynatılması da magnezyumu azaltır.

Aspartam gibi gıda katkı maddeleri, MSG (Çin yemeğinde bulunur) ve alkol magnezyum rezervlerini boşaltmaktadır.

Hazımsızlık ve antiasitler kullanma

Eğer beslenme düzeniniz işlenmiş yiyeceklerden oluşuyorsa, hazımsızlıktan muzdarip olmaya yatkınsınızdır. Bu sebepten dolayı, midedeki hidroklorik asidi nötralize etmek için sentetik antiasitler almak çok yaygındır. Bu da magnezyumun düzgünce absorbe edilmesini önler.

Yetiştirme teknikleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi, yiyeceklerimizin büyük bir kısmı, magnezyumu ve diğer mineralleri azalmış, çok çalışılmış topraklarda yetiştirilmektedir. Doğal bir şekilde magnezyumun yiyeceklerde var olması neredeyse yok denecek kadar azdır.

İlaç kullanmak

Diüretikler, doğum kontrol hapları, insülin, kortizon ve bazı antibiyotikler gibi bir çok medikal ilaç vücudun magnezyumu kaybetmesine yol açmaktadır.

Magnezyum eksikliğinin etkileri

Aşağıdaki liste, direkt olarak magnezyum eksikliği ile alakalı hastalıkların, rahatsızlıkların ve bozuklukların kısmi bir derlemesidir. Bu mineralin alımı arttırılarak, bu durumları iyileştirebilirsiniz.

Anksiyete ve panik atak

Bu mineral stres hormonlarını ve beyin fonksiyonunu kontrol etmeye yardımcı olur.

Depresyon

2. Dünya Savaşından beri olan depresyondaki artış seviyesinin topraktaki düşen magnezyum seviyesi ile alakalı olduğu ve bununla açıklandığı uzmanlar tarafından doğrulanıyor.

Astım

Magnezyumun akciğerdeki bronşiyal kasları rahatlattığı bilinmektedir.

Kabızlık

Magnezyum bağırsakların peristaltik hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur. Aslında, manyezi sütü almak bu durum için bir çözümdür.

Diyabet

Bu mineral insülinin ve glukozun hücrelere geçişine yardım eder. Eğer bu olmazsa, glikoz dokularda birikir, böylelikle glisemik strese ve hasar yol açar.

Kalp hastalığı

Magnezyum eksikliği kalp hastalığından muzdarip kişilerde yaygındır. Bu sebepten ötürü, bu mineral kalp krizlerine ve ritm bozukluğuna karşı etkili bir tedavidir.

Hipertansiyon

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, kan damarlarının daralma durumunu ve kan basıncını düzenler.

Insomnia

Magnezyumun, uyuma-uyanma döngüsünü kontrol eden hormon olan melatoninin salgılanmasını düzenlediği bilinmektedir.

Sinir problemleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi, magnezyum eksikliği kramp, migren ve hatta kolik (kalın bağırsak ağrısı) gibi rahatsızlıklara sebep olabilir.

Osteoporoz

Magnezyum olmadan vücut kalsiyumu düzgün olarak kullanamaz, bu durum da osteoporoz ile sonuçlanabilir.

yiyecek

Hangi gıdalar magnezyum bakımından zengindir?

Bazı gıdalar özellikle magnezyum bakımından çok zengindir. Aşağıdaki listedeki yiyeceklerin 100 gramında bulunan magnezyum miktarına bir göz atın:

 • Badem: 270 mg
 • Pişmiş fasulye: 37 mg
 • Yer fıstığı: 175 mg
 • Yeşil lahana: 57 mg
 • Buğday tohumu: 336 mg
 • Varek/deniz algi: 760 mg
 • Kırmızı alg: 220 mg
 • Melas: 258 mg
 • Akdarı: 162 mg
 • Buğday kepeği: 490 mg
 • Tofu: 111 mg

Gördüğünüz gibi, magnezyumca en zengin yiyecekler yüksek kalitedeki deniz tuzu ve alglerin yanı sıra genelde tam tahıllılar ve organik olarak yetiştirilmiş yeşillikler.

Destekleyicileri nasıl kullanmalısınız?

Bu minerali alırken, aldığınız miktara dikkat etmelisiniz. Destekleyiciler, kalsiyumla oranladığınızda 1:1 veya 1:2 oranında alınmalıdır. Bu da şu demektir, düzgün bir denge için aldığınız kalsiyumun en az yarısı kadar da magnezyum almanız gerekir.

Fakat insanların çoğu günümüzde magnezyumdan 10 kat fazla kalsiyum almaktadır. Günlük olarak 800-1400 mg arası kalsiyum almalısınız. Örneğin, eğer 1000 mg kalsiyum alıyorsanız, en azından 500-800 mg magnezyum almalısınız.

Magnezyum çok çeşitli formlarda bulunmaktadır. Örneğin, magnezyum sülfat ile banyo yapabilirsiniz, bu magnezyum açısından zengindir ve optimum seviyeye dönmek için cildiniz yardımıyla absorbe edilecektir.

Ayrıca, günde 2 kez kapsül formlarından da küçük dozlarda alabilirsiniz. İhtiyacınız olan dozajı kontrol edebilirsiniz, fakat her zaman kalsiyum ile magnezyum arasında bir denge kurmak aklınızda olsun.

Kendi limitinizi aştığınız zaman ishal olursunuz; bu yüzden aç karnına veya tok karnına fark etmez, günlük dozunuzu almak için bunu bölmek daha iyidir.

Destekleyicileri her zaman tıbbi profesyonellerin kontrolü altında kullanmalısınız çünkü herkes farklıdır.