Muayene Gerektiren Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Belirtileri

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların bazı temel belirtileri, muhtemelen bir hastalığa yakalandığınız konusunda sizi uyarır. Onları tanımayı öğrenin ve tıbbi yardım alın.
Muayene Gerektiren Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Belirtileri
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 22 Ocak, 2021

Cinsel yolla bulaşan hastalık semptomlarını biliyor musunuz? Bu hastalıklar kan, sperm, vajinal sıvı ya da diğer vücut sıvıları ile temas da dahil olmak üzere cinsel ilişki yolu ile bulaşır.

Bazen bu enfeksiyonlar, hamilelik ya da doğum sırasında anneden çocuğa geçmek, paylaşılan sterilize edilmemiş iğneler (uyuşturucu bağımlıları arasında yaygın bir bulaşma yolu) ya da kan nakli gibi cinsel olmayan yollar ile de bulaşır.

Sorun şudur ki, her zaman belirgin klinik belirtilere sahip olmadıkları için çoğu kişi bir cinsel yolla bulaşan hastalık yakaladığının farkına varmaz. Bu nedenle, cinsel yolla bulaşan bir hastalığın olası semptomlarını bilmeniz ve tabii ki bunlardan muzdarip iseniz bir doktora danışmanız önemlidir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Türleri Hakkında Bilgi

 • Bu enfeksiyonlara neden olan organizmalar virüsler, bakteriler, mantarlar ya da parazitlerdir. En yaygın olanlar klamidya, bel soğukluğu, HIV/AIDS ve genital iltihaptır.
 • Antibiyotikler, antifungal ilaçlar, mantar öldürücüler ve antiparazitik ilaçlar; bakteri, mantar ve parazitlerin neden olduğu hastalıkları tedavi edebilir ve iyileştirebilir.
 • Şu anda hiçbir ilaç virüslerin neden olduğu cinsel yolla bulaşan hastalıkları tedavi edemez. Bununla birlikte, bazı ilaçlar semptomları hafifletmeye ve hastalığı kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle hem erkek hem de kadın prezervatif kullanımı bulaşma riskini azaltmak için çok önemlidir.
 • Cinsel temastan tamamen kaçınmak, enfeksiyon riski olmamasını sağlamanın tek yoludur.
Kanda bulunan bakterileri gösteren bir illüstrasyon.
Virüsler, bakteriler, mantarlar ve diğer mikroorganizma türleri cinsel yolla bulaşan hastalıklara neden olabilir. Bunları önlemenin en iyi yolu prezervatif kullanmaktır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Semptomları

Genital bölgede kaşıntı ya da yanma, vajinal akıntıda değişim, cinsel ilişki sırasında acı, kötü kokular ya da kendini iyi hissetmemek gibi bir dizi semptom cinsel yolla bulaşan tüm hastalıklarda genellikle görülür.

Bununla birlikte, semptomları en yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıklara göre ayırmak, bunların saptanmasını ve sonrasında da tedavisini kolaylaştıracaktır.

Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin: Cinsel Yolla Bulaşan 11 Hastalık Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1. Klamidya Semptomları

Klamidya genital sistemde görülen bir bakteriyel enfeksiyondur. Düzgün tedavi edilmezse, daha ciddi enfeksiyonların yanı sıra kadınlarda fallop tüpü skarlaşmasına ve erkeklerde prostatit ve epididimite yol açabilir. Ancak erken yakalanırsa tedavisi genellikle kolaydır.

Bazen klamidya saptanabilir semptomlara sahip değildir ya da daha günlük hastalıklar ile karıştırılabilir. Bu nedenle, yüksek riskli bir cinsel etkileşim yaşadıysanız, yani korunmadıysanız, ilgili testleri yaptırmak için bir doktora görünmeniz önemlidir.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Tıp Kütüphanesinden (NLM) gelen bu rapora göre, bu hastalığın karakteristik semptomları arasında aşağıdakileri vurgulamalıyız:

 • İdrara çıkarken acı
 • Kadınlarda atipik vajinal akıntı
 • Regl dönemleri arasında kanama
 • Anormal penis akıntısı
 • Alt karın bölgesinde ağrı
 • Göğüs ağrısı
 • Testis hassasiyeti ya da iltihabı
 • Anüs çevresinde akıntı ya da kanama

2. Belsoğukluğu Semptomları

Klamidya gibi, bel soğukluğuna da bir bakteri neden olur. Bu nedenle, Özgür Brüksel Üniversitesi (Belçika) tarafından yapılan bu çalışmaya göre tıp uzmanları, bu hastalığı tedavi etmek için antibiyotik reçete eder. Genital apparatusta görülen bir hastalık olmasına rağmen ağız, anüs, boğaz ve gözlerde de ortaya çıkabilir.

Genel olarak, hastalığın ilk belirtileri,kişi enfekte olduktan on gün sonra ortaya çıkar. Ancak bazen semptomsuz olabilir. Bu nedenle, kişinin enfeksiyondan haberdar olması haftalar ya da aylar alabilir.

Tespiti için temel işaretler arasında aşağıdakileri vurgulamalıyız:

 • Penis ya da vajinadan gelen yoğun ya da kanlı akıntı
 • Testis iltihabı ve ağrı
 • Alt karın bölgesinde ağrı
 • Sık ve ağrılı idrara çıkma
İdrara çıkarken acı yaşayan bir kadın.
Cinsel yolla bulaşan hastalıkların bazı semptomları, idrar yolu ya da üreme yolu enfeksiyonları ile karıştırılabilir. Bu nedenle, tıbbi teşhis almak önemlidir.

3. HIV Semptomları

HIV, insan immün yetmezlik virüsüdür. Enfeksiyonu, virüsün vücutta çoğalmasına ve ardından bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olur.

AIDS, HIV’in neden olduğu kronik bir hastalıktır ve bağışıklık sistemi çok zayıf olduğunda ve enfeksiyonu kontrol altına almak için tedavi görmediğinde, ve ayrıca CD4 hücrelerinin (T lenfositleri) azalması sonucunda fırsatçı bir enfeksiyon yakalandığında gerçekleşir.

Bir kişi bu virüsün taşıyıcısı olabilir ve bu hastalıktan ya da bununla ilişkili semptomlardan muzdarip olmayabilir. Bu bağlamda, semptomları bir bireyin enfekte olmasından bu yana geçen süreye göre ayırt edeceğiz:

HIV’in İlk Semptomları

Bu semptomlar genellikle birkaç hafta içinde kaybolur ve grip ya da soğuk algınlığı gibi herhangi bir viral hastalığın tipik belirtileri ile karıştırılabilir. Bu işaretler şunları içerir:

 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Boğaz ağrısı
 • İshal
 • Deri döküntüleri
 • Lenf düğümlerinin şişmesi
 • Öksürük ve nefes almada zorluk

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Cinsel Yolla Bulaşan En Yaygın 5 Hastalığı Öğrenin

HIV’in Geç Semptomları

En kalıcı semptomların ortaya çıkması ilk enfeksiyondan sonra yıllar alabilir. Virüs çoğalırken ve bağışıklık sistemini bozarken, HIV enfeksiyonunun geç dönem semptomları ortaya çıkacaktır:

 • Kalıcı fiziksel bitkinlik
 • Gece terlemeleri ve titreme ile beraber gelen üşüme
 • Lenf düğümlerinin uzun bir süre boyunca şişmesi
 • Kronik ishal
 • Kalıcı baş ağrıları
 • Fırsatçı ve olağandışı enfeksiyonlar

İlk Semptomlarda Doktorunuza Görünün

Kısacası, bir cinsel yolla bulaşan hastalık semptomlarının enfeksiyonun türüne ve vücudun tepki düzeyine bağlı olarak her hastada değişebileceğini akılda tutmak önemlidir. Ayrıca, yukarıda bahsettiğimiz, genellikle en yaygın olan cinsel yolla bulaşan hastalıklara ek olarak, bir kişi başka hastalıklardan da muzdarip olabilir.

Bu nedenle, en uygun ve zamanında tedaviyi almak için en iyisi, ilk semptomların işaretlerini gördüğünüzde doktorunuza görünmenizdir. Bu şekilde, tıp uzmanı sizi değerlendirebilecek ve doğru bir teşhis için ilgili testleri talep edebilecektir.

İlginizi çekebilir ...
Cinsellik Sonrası Maya Enfeksiyonları: Vajinal Kandidiyaz
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Cinsellik Sonrası Maya Enfeksiyonları: Vajinal Kandidiyaz

Vajinal kandidiyaz cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak sınıflandırılmaz ancak cinsel temas yoluyla bulaşma riski mevcuttur.
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.