Kusursuz Bir Mutfak İçin Yapabileceğiniz 5 Şey

Size mutfağınızı kusursuz tutmak için en iyi yolları anlatacağız. Bu ipuçlarını yapmak çok kolay ve basittir ve fazla zamanınızı almaz.
Kusursuz Bir Mutfak İçin Yapabileceğiniz 5 Şey

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Kusursuz bir mutfağa sahip olmak, biraz çaba gerektirse de düşündüğünüz kadar çok zaman almaz. Bu yazımızda, kusursuz bir mutfak için uygulayabileceğiniz hızlı, pratik ve oldukça etkili yöntemlerden bahsedeceğiz.

İşte kusursuz bir mutfak için denemeye değer yöntemler!

Kusursuz Bir Mutfağa Sahip Olmak için 5 Yöntem

1. Yüzey temizleyisine sirke katın

yer temizlemek için sirke

Kimyasal yüzey temizleyicisine bir miktar beyaz sirke eklemek, çok popüler bir hiledir.

Beyaz sirke, ev temizlemeyi daha kolay hale getirir çünkü kiri, çaba sarf etmeden söker atar. Bu nedenle, bir bez ya da fırça ile ince iş yapmaya pek gerek kalmaz. Buna ek olarak, biraz beyaz sirke eklemek, kimyasal temizleyicilerin temizleme gücünü de artırır.

2. Aspiratör filtresini temizleyin

Genellikle mutfak temizlenirken, en görünen yerlere odaklanılır ve kolay ulaşılamayan bölgeler gözardı edilir. Bu bölgelerden biri de aspiratördür.

Mikrodalgalar ve fırınlar gibi, aspiratörler de çok fazla yağ biriktirmeye meyillidir. Çözüm, çelik filtreyi çıkarmak ve sıcak su, limon suyu ve beyaz sirke karşımı ile yıkamaktır.

Filtre temizlenirken ve dezenfekte edilirken, aspiratörün içini biraz amonyak ya da aspiratör filtrelerini yağdan arındırmak için üretilen özel ürünlerle temizleyin. Aspiratörü temizleme işiniz bitince, mutfağınız fark edilir derecede daha iyi kokacaktır ve her şey daha temiz görünecektir.

Kusursuz bir mutfak için aspiratörünüzü haftada en az bir kere temizlemelisiniz.

3. Bulaşıkların açık alanda kurumasına izin verin

bulaşık yıkayan kadın

Temiz bir mutfakta bardak, tabak, çatal gibi gereçlerin lekesiz olması gerekir. Bu nedenle bulaşıkların nasıl yıkandığına dikkat etmek önemlidir.

Öncelikle, bulaşık sepetini gözden geçirin.

Bulaşık sepetini sık sık boşaltıyor musunuz? Suyun birikmesine izin veriyor musunuz? Sepette temiz bulaşıklar varken, onları yerlerine yerleştirmeden önce bir bezle kuruluyor musunuz? Yoksa hala biraz nemli haldeyken mi yerlerine yerleştiriyorsunuz?

Tüm bu faktörler lekelerin oluşmasında oldukça etkilidir. Bulaşıklar lekeli kalırsa, mutfağınız çok temiz olsa bile kusursuz görünmez.

Kusursuz bir mutfak için bulaşıkları yerlerine yerleştirmeden önce temiz havada kurumalarına izin verir. Bulaşıkları yerlerine yerleştirdikten sonra kuru bir bulaşık bezini üzerine sermek iyi bir fikir olacaktır.

4. Bulaşık süngerinizi dezenfekte edin

bulaşık süngeri

Temizleme gereçlerini düzgün bir biçimde temizlememek, üzerlerinde pislik (özellikle de yağ) ve kötü kokuların birikmesi anlamına gelir. Aynı şekilde, onları dezenfekte etmenin yanı sıra belirli aralıklarla yenilemelisiniz. İdeal olan, ayda en az bir defa değiştirmektir (özellikle de bulaşık yıkamak için kullandığınız süngeri).

Peki fırçaları, süngerleri ve el bezlerini temizlemenin en hızlı ve en etkili yolu nedir?

Gece yatmadan önce onları cam bir kabın içine su ve alkol ile birlikte koyun ve gece boyunca bekletin. Sabah, temizleme gereçleriniz temiz ve tekrar kullanıma hazır olacaktır. Bunu haftada iki kez yapmalısınız.

Diğer yandan bu temizleme gereçlerinin düzgün bir biçimde kuruyabilecekleri iyi havalandırılan bir bölgeye konması gerektiğini hatırlamak önemlidir.

Eğer onları bir sepete koyarsanız suyunun birikmesini önlemek için süzülebilecekleri bir şekilde koymanız çok önemlidir. Bu yolla, nemin gereçler üzerinde ve tepside mantar gelişimine neden olmasını önlersiniz.

Sonuç olarak, kirli temizleme araçları, lekesiz bir mutfak elde etmeye yardımcı olmayacaktır. Onun yerine çabalarınıza engel olur ki bu nedenle, temizlik gereçlerinize düzgün bir bakım yapmak çok önemlidir. Böylelikle, iyi bakılmamış temizlik araçlarının sonucu, kötü bir temizlik olur.

5. Tıkanmış lavaboyu açın

mutfak lavabosu

Yemek parçalarının lavabodan gitmemesi oldukça yaygındır. Bu özellikle lavaboda çok sayıda tabak varsa geçerlidir. Bir süre sonra yiyecek, kötü kokuya neden olabilir. Bunun olmasını önlemek için bu iki yaygın bulunan malzemeyi kullanabilirsiniz: kahve telvesi ve kola.

Onları nasıl doğru kullanabilirsiniz?

  1. Önce, lavaboyu temizleyin ve lavabonun bir süre kullanılmayacağından emin olun (ideal olarak bir saatten fazla).
  2. Sonra kahve telvesini kahve makinesinden sıcak su fışkırtarak boşaltın.
  3. Bir süre bekletin ve hazır.

Bu çözümü, ne kadar ihtiyacınız varsa o kadar sık yapabilirsiniz çünkü kesinlikle zararsızdır. Buna ek olarak, diğer ürünlerin aksine, çok hoş bir aroma bırakır.

  • Borularınızı her tür yiyecek tıkanmasından korumak için çok sık kullanabileceğiniz bir başka çok kolay teknik, kahve telvesiyle yaptığınız şeyin aynını, bir litre kola ve dört çorba kaşığı karbonat ile yapmaktır (yaklaşık 40 gram).
  • Bir saat ya da gece boyunca bekletebilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.