Mutfaktaki Kötü Kokulardan Kurtulmak İçin 10 Püf Nokta

Mutfaktaki kötü kokulardan kaçınmak için düzenli olmak ve kötü kokulara sebep olan yemek birikintilerini temizlemek önemlidir.
Mutfaktaki Kötü Kokulardan Kurtulmak İçin 10 Püf Nokta

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Genellikle mutfaktan tüm evinize sızabilen bazı kokular vardır. Bu kokular yiyeceklerden, fırından, borudan, buzdolabından veya başka bir yerden kaynaklanabilir. Bu kötü kokulardan kurtulmak ve mutfağınıza hoş ve temiz bir koku vermek istiyorsanız, aşağıdaki püf noktaları kullanabilirsiniz.

Mutfaktaki kötü kokulardan kurtulmak için ipuçları

1. Bulaşık makinesine yiyecek koymayın

Bu sadece bir hileden ibaret değildir. Makinen tahliyesinin tıkanmasını veya kötü kokmasını engelleyen bir ipucudur.

 • Her yemekten sonra, yiyecek artıklarını bulaşık makinesine koymadan önce atın.
 • Yıkadıktan sonra, kalıntıları ve yağları temizleyin ve boruyu temizlemek için tahliye çıkışına bir kaşık karbonat karıştırılmış üç bardak kaynar su dökün.
 • Bu prosedürü haftada en az bir kez tekrarlayın.

2. Buzdolabını temizleyin

Mutfağınızdaki kötü kokunun kaynağı buzdolabı ise su ve sirke ile temizleyebilirsiniz.

 • Çürüyen yiyecekleri kontrol edin ve temizledikten sonra, buzdolabının dört bölümüne birer limon dilimi yerleştirin.
 • Limon, kötü kokuları emmeye ek olarak buzdolabına iyi bir koku verecektir.

Mantar ve bakteri üremesini önlemek için buzdolabınızı sık sık temizlemek iyidir.

3. Yağ kokusunu giderin

Yemekten sonra yağ kokusunun evin etrafına yayılması normaldir. Kötü kokulardan kurtulmak için bunun önüne geçmeye çalışmalısınız:

 • Bunu ortadan kaldırmak için yemek pişirmeyi bitirdikten sonra 2 bardak beyaz sirkeyi bir tencereye dökün ve ocakta bırakın.
 • Sirke, çevredeki yiyecek kokularını emer.

Ayrıca yağ kokusunun mutfağa nüfuz etmesini önlemek için pişirme işleminden hemen sonra tencere ve tavaların yıkanması da şarttır.

Yağın çıkarılması zorsa, kullandığınız tencere veya tavanın içinde sirke ve portakal kabuğu eklenmiş su kaynatarak  kurtulabilirsiniz.

4. Elinizdeki kötü kokulardan kurtulun

iki avuç sarımsak

Soğan, sarımsak veya balık gibi elimizde can sıkıcı uzun süreli bir koku bırakabilen yiyecekler vardır.

Bu durumu yaşarsanız, ellerinize sadece yarım limon sürün. Limon, rahatsız edici kokuyu derhal emecek ve çıkaracaktır. Gerçekten harika!

5. Süngerleri temizleyin

Tabakların çoğu atık ve yağ ile temas ettiğinden, çatal bıçak takımı ve diğer mutfak aletlerini temizlemek için kullandığımız süngerler kötü koku kaynağıdır.

Bu nedenle, mutfaktaki kötü kokulardan kurtulmak için işinizi bitirdiğinizde süngerdeki yiyecek kalıntılarını da temizlemeyi ihmal etmeyin.

Sonra süngerleri doğrudan güneş ışığında bırakın: UV ışınları süngerlerde yaşayan bakterilerle savaşmaya yardımcı olur.

6. Mutfaktaki kötü kokulardan kurtulmak için mikrodalga fırınınızı temizleyin

mikrodalga fırını temizleyen kadın
 • Sıcak su ile bir cam kabın içine bir limon dilimi yerleştirin.
 • Mikrodalgada 5 dakika bekletin. Buhar, kenarlarda ve kapakta bulunan yağın gevşemesine yardımcı olacak ve kötü kokuları emecektir.
 • Daha sonra tamamen temizlemek için mikrodalgayı sirke ile silin.

7. Çöpten gelen kötü kokuları önlemek

Çöpü çıkarma vakti gelmemişse, kötü kokuların mutfağını istila etmemesi için bazı önlemler alın.

 • Bir limon dilimi ile birlikte torbanın alt kısmında karbonat serpin. Bu basit kombinasyon hoş olmayan kokuları en aza indirir.

8. Kesme tahtasını temizleyin

Kesme tahtası en çok kullanılan mutfak aletlerinden biridir. Hemen hemen her gıda ile kullanılır, bu yüzden iyi yıkanmalıdır.

 • Limon suyu ile az miktar tuzu birleştirin, tahta üzerine serpin ve birkaç saniye ovalayın. Bu karışım, tahtada biriken tüm kokuları emecektir.

9. Mutfağınızı hoş bir kokuyla doldurun

mutfaktaki kötü kokulardan kurtulmak için kahve

Kötü kokulardan kaçınmanın yanı sıra mutfağınızda aromalı bir atmosferi desteklemek önemlidir.

 • Kahve çekirdeklerini bir tabağa koyun ve buzdolabının üstüne bırakın. Böylece kahvenin zengin aroması tüm mutfağı dolacaktır.
 • Ayrıca bir pamuk topunu vanilya özüne de batırabilir ve mutfağın farklı köşelerini bırakabilirsiniz.

10. Mutfağınızı sık sık temizleyin

Çanak çömlek ve mutfak yüzeylerinde koku ve yağ oluşmasını önlemek için pişirme sırasında sürekli yıkayın.

Kullandıktan sonra eşyaları yıkayın, daha sonra duvarları ve yüzeyleri, yağdan arındırmak ve lekelenmesini önlemek için sirke batırılmış bir bezle ovun.

Kısacası, birkaç ipucu ve hijyen kurallarını göz önüne alarak mutfaktaki kötü kokulardan kurtulmak mümkün.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Beumer, R. R., & Kusumaningrum, H. (2003). Kitchen hygiene in daily life. In International Biodeterioration and Biodegradation. https://doi.org/10.1016/S0964-8305(03)00041-6
 • Cogan, T. A., Slader, J., Bloomfield, S. F., & Humphrey, T. J. (2002). Achieving hygiene in the domestic kitchen: The effectiveness of commonly used cleaning procedures. Journal of Applied Microbiology. https://doi.org/10.1046/j.1365-2672.2002.01598.x
 • Rusin, P., Orosz-Coughlin, P., & Gerba, C. (1998). Reduction of faecal coliform, coliform and heterotrophic plate count bacteria in the household kitchen and bathroom by disinfection with hypochlorite cleaners. Journal of Applied Microbiology. https://doi.org/10.1046/j.1365-2672.1998.00598.x
 • Taché, J., & Carpentier, B. (2014). Hygiene in the home kitchen: Changes in behaviour and impact of key microbiological hazard control measures. Food Control. https://doi.org/10.1016/j.foodcont.2013.07.026

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.