Muz Kabuğu Kullanmanın Etkileyici 8 Yolu

Muz kabuğunda farklı hastalıkları iyileştirmemize yardımcı olabilecek pek çok besin maddesi var, bunları topikal olarak da uygulayabiliriz, çay olarak da içebiliriz.
Muz Kabuğu Kullanmanın Etkileyici 8 Yolu

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Muz kabuğu bir çöpten daha fazlasıdır. Her ne kadar normalde yedikten sonra onları atsak da, gerçek şu ki; aslında çok önemli bir besin kaynağıdır ve bize birçok fayda sağlayabilir.

Tadı içi kadar hoş olmamasına rağmen, sahip olduğu yüksek lif konsantrasyonu, antioksidanlar ve gerekli mineraller tekrar kullanmaya değer. Ayrıca göz ardı edilmesine rağmen, çeşitli belirtileri ve hastalıkları hafifletmeye yardımcı olabilecek %100 doğal bir ilaçtır.

Dahası, çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde yardımcı olabilecek anti-enflamatuvar ve anti-mikrobik özelliklere sahiptirler. 

Çoğu insanın bu faydaları bilmediğini göz önünde bulundurarak, muz kabuğunu kullanmak için 8 ilginç yolu sizinle paylaşmak istiyoruz.

Okumaya devam edin!

Şu da ilginizi çekebilir: Çilekli ve Muzlu 5 Kahvaltı Smoothiesi

1. Kabızlık ile savaşır

karın ağrısı

Muz, çok miktarda lif içeriyor olmasına rağmen, bu lifin büyük bir kısmının kabuk kısmında yoğunlaştığını bilmek önemlidir. Tüketimi bağırsak hareketini teşvik eder ve kabızlıktan kaçınmak için sindirim sürecine yardımcı olur.

 • Smoothielerinize ekleyin veya çayını demleyin.

2. Siğilleri yok eder

Kabuğun içindeki beyaz kısım, cildin pH seviyesini düzenleyen ve çirkin siğillerin yok edilmesine yardımcı olan lif, antioksidan ve asidik maddeler içerir.

 • Bunu yapmak için, muz kabuğunu siğilin üstüne koyun ve yapışkan bantla sabitleyin.
 • Gece boyunca bekletin ve siğil tamamen yok olana kadar bunu tekrarlayın.

3. Böcek ısırıklarını rahatlatır

sinek ısırığı

Bu doğal madde anti-enflamatuvar ve yatıştırıcı özelliklerinden dolayı böcek sokması semptomlarını azaltmak için bir alternatif olarak kullanılabilir. Direkt uygulanması tahrişi kontrol eder, kaşıntı ve kızarıklığı hafifletir.

 • Etkilenen alana günde 2 veya 3 defa muz kabuğu sürün.

4. Sıvı tutulumu ile savaşır

Muz kabuğu içerisindeki potasyum, vücudun enflamatuvar dengesini iyileştirmek ve vücut dokusunda sıvı tutulum oranını düşürmek için yararlıdır. Vücuttaki emilimi elektrolit seviyelerini düzenler ve kaslardaki ve eklemdeki enflamasyonu azaltır.

 • Günde 2 veya 3 bardak muz kabuğu çayı için.

5. Kardiyovasküler sağlığa iyi bakar

elde kalp figürü

İnanması zor olsa da, attığınız kabuk gerçekten iyi bir kardiyovasküler sağlığın korunması için güçlü bir çözümdür. Doğal lifleri kolesterol emilimini azaltır ve ayrıca potasyum ve fosfor kan basıncını düzenler.

 • Bu nedenle, haftada en az 3 kez muz kabuğu çayı içmenizi öneririz.

6. Akneyi azaltır

Muz kabuğunda yoğunlaşan organik asitler cildin pH’ını düzenler ve akne ve siyah noktaların görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Gözeneklerde biriken fazla sebumu giderirler ve anti-enflamatuvar etkisi sayesinde lekelerin boyutunu azaltırlar.

 • Muz kabuğunu alıp beyaz kısmı etkilenen alanların üzerine sürün.
 • 15 dakika beklettikten sonra durulayın. Bunu her gün tekrarlayın.

7. Çürükleri rahatlatır

kolda morluk

Bir darbe aldıysanız ve cildinizde belirgin çürükler varsa, muz kabuğunun uygulanması yardımcı olabilir. Muz kabuğu, hücresel oksijenasyonun hasar görmüş dokuları onarmasına olanak tanıyarak, etkilenen bölgedeki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 • Muz kabuğunu çürüğe sürün ve yıkamadan bekletin.
 • Bir seçenek olarak çayını da demleyebilirsiniz ve günde iki kez içebilirsiniz.

8. Baş ağrılarını rahatlatır

Baş ağrımızı normalde ağrı kesici ilaçlar kullanarak rahatlatırız. Fakat eğer elinizde ağrı kesici yoksa, ağrınızı hafifletmek için muz kabuğunun özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Lif ve antioksidanlara ek olarak, temel mineralleri kan dolaşımını artırır ve baş ağrısı ile ilişkili oksidatif stresi azaltır.

 • Bir muz kabuğu çayı hazırlayın ve günde 2-3 defa için.
 • Bir seçenek olarak kabuğun beyaz kısmını alnınıza ve boynunuzun arka tarafına koyun ve 15 dakika boyunca orada tutun.

Tabi ki artık muz kabuğunu çok daha iyi bir şekilde değerlendireceksiniz. Muz kabuklarını çöpe atmayı bırakın ve bu tür sorunlar için doğal bir çözüm olarak kullanın. Taze olarak kullanmaya çalışın çünkü dolapta duranlar özelliklerinden bazılarını kaybedebilir.

İlginizi çekebilir ...
Saçlarınız ve Yüzünüz için 5 Muz Maskesi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Saçlarınız ve Yüzünüz için 5 Muz Maskesi

Muz, cildinizin ve saçınızın sağlığını ve görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilecek doğal bir meyvedir. Bu makalede size 5 muz maskesi gösterece...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Melo Sabogal, D. V., Torres Grisales, Y., Serna jiménez, J. A., & Torres Valenzuela, L. S. (2015). APROVECHAMIENTO DE PULPA Y CÁSCARA DE PLÁTANO (Musa paradisiaca spp) PARA LA OBTENCIÓN DE MALTODEXTRINA. Biotecnoloía En El Sector Agropecuario y Agroindustrial. (13)76-85
 • Blasco López, G., & Gómez Montaño, F. J. (2014). Propiedades funcionales del plátano (Musa sp). Revista Médica de La Universidad Veracruzana.
 • Ehiowemwenguan, G. et al. “Antibacterial and phytochemical analysis of Banana fruit peel”, IOSR Journal Of Pharmacy, (e)-ISSN: 2250-3013, (p)-ISSN: 2319-4219. www.iosrphr.org Volume 4, Issue 8 (August 2014), PP. 18-25 18
 • Sundaram, Shanthy, et al. “Antioxidant activity and protective effect of banana peel against oxidative hemolysis of human erythrocyte at different stages of ripening.” Applied biochemistry and biotechnology164.7 (2011): 1192-1206.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.