Öncü Lenf Düğümü Nedir?

Öncü lenf düğümü, teşhisi, safhaları ve kanser tedavisi özellikle meme kanserinde çok önemlidir. Doğru tespit edilmesi, kanser hastasını ameliyatlardan ve diğer müdahalelerden korur.
Öncü Lenf Düğümü Nedir?

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Onkolojik patolojiler, hastaları tedavi ederken, bir çok prosedürün fazla kullanımına yol açar. Öncü lenf düğümü tekniği, birkaç adımdan sizi kurtarır ve gereksiz olabilecek ameliyatların önüne geçer.

Öncü lenf düğümü, primer tümörden ayrılan kanser hücrelerinin gittiği ilk düğümdür. Kelimenin her anlamıyla bu bir metastaz değildir, ancak mekanizma çok benzerdir. Bir organda yerleşmiş kanserden, kötü huylu hücreler diğer bir bölgeye gider ve bazıları lenf düğümü yakınına varırlar.

Meme kanseri için, öncü lenf düğümü vücuttaki tümörün doğru uzantısı göz önünde bulundurulduğunda evresi hakkında anahtar rolü görür. Öncü lenf düğümü biyopsi yapılarak, doktorlar kişinin durumunun gelişimi hakkında bilgi sahibi olur.

Ek olarak, öncü lenf düğümü bilgileri biyopsi sonrası terapinin planlanmasına yardımcı olur. Kanserin kataloglanmış detaylı bilgilerine dayanarak, doktorlar sadece ameliyat, ilave olarak radyasyon terapisi veya herhangi diğer kombinasyonların gerekip gerekmediğine karar verirler.

Öncü lenf düğümü sayesinde evrim

Öncü lenf düğümü biyopsisi onkolojide önemli bir avantajdı. Sadece bu teknikten önce meme kanserine yakalanmış bir kadın hastayı düşünün, hastanın majör bir ameliyat olması ve lenf düğümüne bağlantılı lenfleri koltuk altından tümörün bulunduğu yere kadar alınırdı.

Bu minör bir müdahale değildir ve lenf ödeminin en sık görülen yan etkilerinden biri lenf sirkülasyonunun bozulmasıdır. Bu durumda, sirkülasyonun olmaması nedeniyle, sıvı dokularda birikmeye ve üst bölgede enflamasyona neden olur. Lenfotik zincirlerin alınmasının 2 amacı vardır: kanserin amacını tespit etmek, bölgede yerleşmiş bir metastaz varsa tedavi etmek. Bu tekniğin problemi, eğer tekrarlanan biyopsilerin sonucu olumsuz ise, bu durumda tüm müdahale anlamsız olacaktır ve kadın tüm bu yan etkileri çekmek zorunda kalacaktır.

Operasyonun büyüklüğünü indirgemek, hastanın hayatının kalitesini iyileştirmesidir. Hala müdahale edilmesi gerekiyorsa, kesi daha küçük olur ve ameliyat sadece biyopsi raporlarında kötü huylu hücrelerin varlığı tespit edildi ise düğüm alınır.

kadın koltukaltı meme muayenesi
Meme kanserinde, öncü lenf düğümü koltuk altında tümöre en yakın olan düğümdür.

Öncü lenf düğümü biyopsisi

Öncü lenf düğümü biyopsi işlemi, meme kanseri için uygulanan protokolün bir parçasıdır. Melanomalar, denenmiştir ancak bu konuda faydasız olduğu yönünde tartışmalar hala devam etmektedir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, bu biyopsi primer tümörün tahliye olduğu ilk düğümden bir örnek alınarak, kötü huylu hücrelerin yerinin tespiti sağlanır. Eğer sonuç negatif ise, tümörün bölgesel olduğu ve sadece organda bulunduğundan emin olunur.

Majör lenfatik zincirin ameliyat ile alınması için gerekli daha küçük kesileri içerir, ama yine de yan etkileri olabilir. En sık rastlanan yan etki ise, yara yerinin kanaması ve müdahale edilen bölgede enfeksiyon görülmesidir. Ancak risk oldukça düşüktür.

Hangisinin öncü lenf düğümü olduğunu nasıl biliyorlar?

meme kanseri
Öncü lenf düğümünü bulmak, medikal profesyonellerden oluşan bir takıma bağlıdır.

Biyopsiyi gerçekleştirmek için, doktorlar öncelikle öncü lenf düğümünü tespit ederler. Bunu yapmak için, prosedür için doğru lokasyonu bulabilmelidir.

Öncü lenf düğümü işaretlemek için kullanılan bir yol ise radyoaktivitedir. İlk olarak, radyasyon gücü içeren bir solüsyon primer tümörün bulunduğu bölgeye yakın bir alana enjekte edilir. Bu solüsyon, lenfatik sisteme doğru ilerler ve zincirdeki ilk düğümü radyo aktif hale getirir.

Diğer bir teknik ise, mavi boya kullanımıdır.  Radyoaktif bileşenler kullanmak yerine, mavi boya içeren bir enjeksiyon ile tümörün bulunduğu bölgeye yakın bir alandan zincirdeki ilk düğüme doğru aynı yolculuk yapılır.

En iyi metodun seçimi, durumu tedavi eden takımın kararına bağlıdır. Öncü lenf düğümünün yerleşimini tespit etmek için her iki yöntem de etkili ve yan etkileri düşük seviyededir. Radyoaktif bileşenler zayıftır ve hücre içinde radyasyon problemlerine neden olacak düzeyde değildir.Diğer yandan, mavi boya idrarda bir süre mavimsi renkte olmasına neden olabilir.

Biyopsi sonucu ne anlama gelmektedir?

Öncü lenf düğümü biyopsisi yapıldıktan sonra 2 yol vardır. Eğer, sonuç negatif ise, bunun anlamı kötü huylu hücreler tespit edilmemiştir. Bu yüzden daha ileri operasyonlara gerek yoktur. Doktorlar, hastanın durumu değerlendirir ve ilişkili tedaviye başlar.

Pozitif sonucun olduğu durumdaysa, operasyon planlanması gerekmektedir. Bunun anlamı kanser hücreleri düğümün yakınında tespit edilmiştir, dolayısıyla kanser hücreler yayılmaya başlamıştır.

Her zaman uyardığımız gibi, erken teşhis onkolojide çok önemlidir. Prosedür ne kadar erken olursa, sonuçlar o kadar erken alınır ve daha iyi bir tedavi uygulanır.

İlginizi çekebilir ...
Lenf Düğümü İltihabı Neden Olur?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Lenf Düğümü İltihabı Neden Olur?

Lenf düğümü iltihaplanması vakalarının büyük çoğunluğu ciddi bir sorun yaratmaz. Yine de iltihaplanırsa bir doktora göstermelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Jaimovich, León. “Micrometástasis en el ganglio centinela en melanoma maligno.” Arch. Argent. Dermatol 60 (2010): 133-138.
  • Colmenares, Josepmilly Peña, et al. “Detección ganglio centinela con azul patente cáncer de mama localmente avanzado después de quimioterapia neoadyuvante.” Revista Venezolana de Oncología 24.3 (2012): 217-225.
  • Álvarez, Nadia Jesús López, et al. “Biopsia ganglio centinela en cáncer de mama.” RECIMUNDO 3.4 (2019): 279-295.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.