Parke Döşemenin Artıları ve Eksileri

Bu makalemiz parke döşeme hakkında. Zaten bildiğiniz gibi, gerektirebileceği bakım nedeniyle en uygun olanı seçmek önemlidir. Bu bakımdan, işte bu tür materyallerin bazı artıları ve eksileri.
Parke Döşemenin Artıları ve Eksileri

Son Güncelleme: 08 Mayıs, 2021

Parke döşemenin, karşıtları olduğu kadar destekçisi de vardır. Bunun nedeni, ihtiyaç duyduğu aşırı bakımla ilişkili bir dizi noktanın olmasıdır. Mekana katabileceği sadelik ve güzelliğin ötesine geçer. Bu nedenle, bunu çözmenin en iyi yolu, adil bir değerlendirme yapmak için artıları ve eksileri bilmektir.

Aşağıda diğerlerinin yanı sıra ekolojik, estetik, kurulum, bakım, direnç ve fiyat konularına değineceğiz. Tüm bunlar, bu tür zemin döşemeleri hakkında bilinçli bir karar verebilmeniz için gereklidir.

Parke döşemenin avantajları

Ahşap, çoğu mobilya stiliyle uyumlu olduğu ve çekiciliğini artırdığı için büyük ilgi gören bir malzemedir. Bununla birlikte, onu sürekli olarak öne çıkaran ve onlarca yıldır modasını eskitmeyen başka avantajlar da var. Ne olduklarını öğrenmek için okumaya devam edin!

1. Isı yalıtımı

Parke döşeme, kıskanılacak ısı yalıtım katsayısı göz önüne alındığında soğuk havalarda harikadır. Bunun anlamı, düşük dış sıcaklıklara rağmen evdeki sıcaklığı muhafaza etmesidir.

2. Dayanıklılık

Ömrü uzundur ve uygun şekilde bakımı sağlandığında nesiller boyu bozulmadan kalabilir. Ayrıca zeminin kalınlığı, dayanıklılığı ile orantılıdır.

3. Hipoalerjenik

Parke döşeme, toz, polen ve genellikle burun rahatsızlığına neden olan diğer maddelerden ayrıldığı için alerjiye neden olmaz. Diğer bir deyişle, pis bileşenleri emmezler ve genel temizliği kolaylaştırırlar.

Alerji sebebiyle burnunu silen kadın
Ahşap zeminler, toza bağlı nazal alerji olasılığını azaltır.

4. Hava kalitesi

Parke zeminli evlerde havanın kalitesi artar ve böylece bir iyileşme aşamasındayken çarpıcı psikolojik ve fizyolojik etkileri teşvik eder.

5. Estetik

Bu tür bir döşeme, dizaynı geliştirdiği ve aynı odada bulunan diğer nesneler için uygun bir estetik ortam yarattığı için herhangi bir alan için farklılaştırıcı bir faktördür. Ek olarak, çeşitli tasarımları ve kaplamalar onu istisnai kılar.

Parke döşemenin dezavantajları

Parke döşemenin dezavantajları, herhangi bir ev için uygulanabilirliğini belirlemek için de analiz edilmelidir. Bu bağlamda, bu bölümde ana dezavantajları bir araya getirdik.

1. Kurulum

Dikkatlice monte etmelisiniz çünkü herhangi bir küçük hata, parke zeminin yıllar içinde dayanıklılığı açısından farklı sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, en iyi sonucu garanti edebilecek olanlara başvurmak en iyisidir.

2. Parke döşemenin bakımı

Bu malzeme çoğu malzemeden daha yüksek bakım gerektirir. Nedeni nem, aşırı güneş ışığı ve diğer cisimlerle temastan kaynaklanan çizikler gibi faktörlerin bunda etkisi olmasıdır. Bu nedenle bakımı periyodik özveri gerektirir.

3. Zamanla renk değişiklikleri

Bu tür döşemeler yıllar içinde rengini kaybeder, özellikle de bir alan diğerine göre daha fazla güneşe maruz kalıyorsa. Ne yazık ki, mükemmellik duygusuna aykırı olan istenmeyen bir görüntüye yol açabilir.

4. Fiyat

Ortalama fiyat genellikle piyasada bulunan diğer seçenekleri aştığından, ahşap seçerken en büyük sınırlamalardan biri budur. Buna rağmen, aralarından seçim yapabileceğiniz farklı türler vardır, bu da maliyet aralığını genişletir. Kuşkusuz uzmanlar bunu uzun vadeli bir yatırım olarak görüyorlar.

5. Gürültü

Ahşap, en iyi ses yalıtım değerlerine sahip değildir ve gürültü genellikle istenmeyen bir şekilde yayılır. Sonuçta büyük bir masraf oluştursa da, bunun için ekstra bir yalıtım katmanı içeren bir çözüm var.

Yerde boyama yapan çocuklar
Çocuklar ahşap bir zemini çizebilir ve kötü davranabilir, bu nedenle seçim yaparken bu dikkate alınmalıdır.

Parke döşemenin ekolojik faydaları

Ağaç kesmek yıkıcı bir eylem olsa da, gerçek şu ki, düzenlemeler şirketleri ormandan çıkardıklarına oranla daha yüksek bir sayıyı ikmal etmeye zorluyor. Aynı zamanda, ahşabın işlenmesinin enerji maliyeti, beton veya plastik gibi diğer malzemelerinkinden çok daha düşüktür.

Ayrıca ahşap zeminler, karbondioksit emici etkisi ile havadaki karbondioksidi azaltarak sera etkisini en aza indirir. Ek olarak, herhangi bir nedenle atılan herhangi bir bölüm, yeni bir amaç için geri dönüştürülebilir.

Parke döşeme, hafife alınacak bir karar değildir

Bu, büyük bir yatırım yapmaya, düzenli bakım yapmaya ve nemden veya güneş ışığından etkilenmemesi için herhangi bir önleyici tedbir almaya istekli kişiler için mükemmel bir seçenektir.

Artık artılarını ve eksilerini bildiğinize göre, bir sonraki adım, zemini döşemek istediğiniz alanı incelemek ve kullanım amacına göre fizibilitesini değerlendirmektir.

Kısacası, evinizin zemin seçimini hafife almayın çünkü bir ömür boyu kullanacaksınız. Bu nedenle, en önemli tavsiye, devam etmeden önce ne istediğinizden emin olmanızdır.

İlginizi çekebilir ...
Çevre Dostu Dekorasyon: Evinizi Dekore Etmek İçin Sürdürülebilir Yollar
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Çevre Dostu Dekorasyon: Evinizi Dekore Etmek İçin Sürdürülebilir Yollar

Çevre dostu dekorasyon trendlerini takip ederek hem gezegenimizi koruyabilir, hem de evinizde harika bir stil yaratabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.