Metal Pipetler: Plastik Ayak İzini Azaltmak İçin Alternatif

Metal pipetler, çevre kirliliğine yol açmadan içeceklerinizin keyfini çıkarmanız için ilginç bir seçenek haline geldi. Neden onları kullanmalısınız? Bu yazıda size nedenini söyleyeceğiz! 
Metal Pipetler: Plastik Ayak İzini Azaltmak İçin Alternatif

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Pipet, insanların sık sık bardaklarındaki sıvıyı ağızlarına götürmek için kullandıkları bir araçtır. Ne yazık ki, şu anda her yıl denize ulaşan dokuz milyon ton plastiğin %0,02’sinden fazlasını onlar oluşturuyor. Peki, daha önce metal pipetler olduğunu duymuş muydunuz?

Dünyada insanlar tarafından kullanılan pipetlerin çoğu plastikten veya polietilenden yapılmıştır. Ancak çevreye verdikleri zarar nedeniyle insanlar artık onları geri dönüşümlü veya yeniden kullanılabilir malzemelerle yapmaya çalışıyorlar.

Bu yazının metal pipetler hakkında olmasını istedik. Çevre dostu alternatifler arayan insanlar arasında giderek daha popüler oluyorlar.

Avantajları nelerdir? Onları nasıl temizleyebilirsiniz? Bu soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz!

Metal pipet kullanmanın avantajları

iki içecek plastik metal pipetler
Pipetlerin temel amacı, bardaklara doğrudan temas etmeden içlerindeki sıvıları içebilmektir.

Pipet kullanımı içecekleri daha rahat tüketmenin ötesine geçer. Ancak birçok durumda gereksizdirler. Başlangıçta, şişe, bardak veya kutu gibi kötü yıkanmış kaplarla temas ederek hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için bir alternatif olarak üretilmişti.

Dezavantajı, kullanımı kolay ve ucuz bir malzeme olduğu için pipetlerin plastikten yapılmaya başlanmış olmasıdır. Ayrıca pipet, ilk kez plastikten üretildiği için dünya çapında bu haliyle popüler oldu. Elbette plastik pipet kullanmanın sonuçları, uzmanlar çevre kirliliğine katkıda bulunduğu keşfettikten sonra fark edilmeye başlandı.

Neyse ki plastik pipet kullanımını azaltmak için yapılan kampanyalar sayesinde, birçok kişi kesinlikle gerekli olmadıkça pipet kullanmayı bıraktı. Ayrıca beklendiği gibi, insanlar, plastik ayak izlerini azaltmak için başka malzemelerle pipet üretme arayışına girdiler.

Sosyal ağlarda, özellikle de İnstagram’da, smoothie, shake veya başka bir içecek içerken metal pipet kullanmak bir trend haline geldi. Neden mi? Metal pipetler %100 yeniden kullanılabilirdir ve çevrenin korunmasına katkıda bulunurlar.

Hatta diğer birçok faydayı da desteklerler.

Daha güçlü ve daha dayanıklılar

renkli plastik pipetler
Paslanmaz çelikten yapıldıkları için yeniden kullanılabilirlerdir ve yıkanmaları kolaydır.

Metal pipetler paslanmaz çelikten yapılır. Bu yüzden plastik pipetlerden daha dayanıklı ve dirençlidirler. Gerçekten de bu malzeme, sıvıların sıcaklığı veya dokusu ne olursa olsun optimum koşullarda kalmayı sürdürür.

Yeniden kullanılabilirler

Plastikten ve diğer malzeme türlerinden yapılmış olanların aksine, metal pipetler %100 yeniden kullanılabilirdir. Onlara iyi bakarsanız uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

Bu ne anlama geliyor?

Plastik ayak izinizi azaltacak ve bunun sonucunda paradan tasarruf etmiş olacaksınız.

Onları her yere götürebilirsiniz

Gittiğiniz her yerde fark yaratmak isterseniz, bu mutfak gerecini yanınıza alabilirsiniz. Neyse ki çok yer kaplamadığı ve kırılma riski olmadığı için herhangi bir çantada veya sırt çantasında kolayca taşıyabilirsiniz.

Metal pipet bükülmez

Plastik pipetler genellikle yumuşaktır ve çok kolay kırılırlar. Ancak paslanmaz çelikten yapılmış yüksek kaliteli metal pipetler için böyle bir sorun yoktur. Orijinal şekillerini korurlar. Yani her zaman kullanıma hazırdırlar.

Çevreyi korumaya yardımcı olurlar

renkli plastik pipet üstten görünüm
Plastik pipetler, denizlerdeki ve okyanuslardaki plastik kirliliğin bir kısmından sorumludur.

Plastik, doğal çevrelere en çok zarar veren unsurlardan biridir. Bu nedenle küçük bir şey gibi görünse de, plastik pipetleri kullanmaktan kaçınmak çevreyi korumayı desteklemek açısından çok faydalıdır.

Yani metal pipetleri kullanmak için pek çok neden var.

Metal pipetler nasıl yıkanır?

Elbette metal pipetleri güvenli bir şekilde kullanmak için onları nasıl dezenfekte edebileceğinizi bilmeniz önemlidir. İçecek artıklarının pipetlerin içinde biriktiği gerçeğini gözardı edemezsiniz. Bu, bakteriler için ideal bir ortam yaratabilir. Mutlaka aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın:

  • Bu tür mutfak gereçlerini temizlemek için özel olarak tasarlanmış bir fırça kullanarak onları antibakteriyel sabun ve su ile yıkayın.
  • Onları kaynar suda sterilize edin.
  • Beyaz sirke, su ve kabartma tozu ile yıkayın. Elbette içerisinde kalabilecek herhangi bir kalıntıyı yok etmek için fırça kullanmalısınız.

Metal pipetleri nereden bulabilirsiniz?

Geçen yıl çok popüler oldukları için metal pipetleri, mutfak eşyaları satılan mağazalarda bulabilirsiniz. Ancak aynı zamanda uygun temizlik araçlarıyla birlikte online olarak da satın alabilirsiniz. Hatta farklı renk ve tasarım seçeneklerine de rastlayabilirsiniz.

O halde ne duruyorsunuz? Çevreye yardım etmek için kendi payınıza düşeni yapmaya başlayın!

İlginizi çekebilir ...
Yemek Yapmak İstemenize Neden Olacak 12 Mutfak Hilesi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yemek Yapmak İstemenize Neden Olacak 12 Mutfak Hilesi

Yemek yapmak, herkesin yapmayı sevdiği bir şey değildir, ancak bu eylemi daha hoş ve sancısız hale getirirseniz, sonuç sizin için çok daha iyi olab...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.