Mutfakta Su ve Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır

Mutfak, insanların en fazla enerji ve su harcadıkları yerlerden bir tanesidir. Bu yazımızda su ve enerji tasarrufu yapmak için en iyi ipuçlarını keşfedebilir, ve hem çevreyi hem de cüzdanınızı koruyabilirsiniz!
Mutfakta Su ve Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır

Tarafından yazılmıştır Antonella Grandinetti

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Çevre kirliliği hepimizi endişelendiren bir problemdir. Ancak, güncel durumumuzu iyileştirmek (ya da en azından daha da kötüleştirmemek) için hepimiz bu konuda evlerimiz ile başlayarak aksiyon almalıyız. Bundan dolayı, mutfakta su ve enerji tasarrufu yapabilmek için bazı ipuçları paylaşmaya karar verdik.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayınlanan son verilere göre dünyadaki 10 kişiden 9’u kirli hava soluyor. Diğer yandan, Unesco, önlem alınmazsa “iklim durumunun her zaman olduğu gibi devam etmesi durumunda dünyanın %40’lık bir küresel su açığı ile karşı karşıya kalacağı öngörülüyor” şeklinde bir uyarıda bulundu.

Ancak, eğer enerji harcamalarınıza dikkat ederseniz gerekli enerji üretiminin ve dolayısıyla çevre kirliliğinin de, azalmasına katkıda bulunmuş olursunuz. Aynı şey, olmadan yaşayamayacağımız kıt bir kaynak olan su için de geçerlidir. Tüketiminizi azaltmak, geleceği korumak anlamına gelmektedir.

Bu iki nedeni evinizdeki alışkanlıklarınızı değiştirmeye değecek kadar önemli buluyor musunuz? Çevreyi korumak için üzerinize düşeni yaparak katkıda bulunabilirsiniz ve aynı zamanda paradan da tasarruf edebilirsiniz!

Mutfakta Su ve Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır

Mutfak, insanların tüm evin içerisinde en çok su ve enerji kullandıkları yerlerden bir tanesidir. Bu sebepten dolayı, dikkat etmek ve alışkanlıklarınızı değiştirmek önemlidir.

Mutfakta nasıl su ve enerji tasarrufu yapabileceğinizi keşfetmek ister misiniz? İpuçları için okumaya devam edin!

Su Tasarrufu İçin İpuçları

Su gezegenimizdeki en önemli kaynaklardan bir tanesidir. Ne yazık ki, dünya çapında her gün binlerce litre israf edilmektedir. Ancak, eğer bazı alışkanlıklarınızı değiştirirseniz evinizdeki su tüketiminizi azaltabilirsiniz.

1. Meyve ve Sebzelerinizi Bir Kasede Yıkayın

Meyve ve sebzelerini lavaboda yıkayan biri.
Sebzelerinizi akan suyun altında yıkamak israftır.

Kaç kişi meyve ve sebzelerini akan suyun altında yıkar? Büyük ihtimalle çoğumuz! Ancak, sudan tasarruf etmek için, bir kaseyi doldurabilir ve ihtiyacınız olan şeyleri orada yıkayabilirsiniz.

Sonra, suyu dökmeyin. Bitkilerinizi sulamak için yeniden kullanın!

2. Bulaşıklarınızı Elde Yıkamak İçin Lavabonuzu Suyla Doldurun

Bir kere daha, suyu açık bırakma hatasından bahsediyoruz. İlk adım, mutfak lavabonuzun tıkanmasını engellemek için tüm yiyecek atıklarını atmaktır. Bundan sonra, bulaşıklarınızı ve çatal bıçak takımlarınızı sabunlayın ve bunları durulamak için lavabonuzu su ile doldurun.

Bu yazımızı beğenebilirsiniz: Bulaşık Yıkarken Yapılan En Yaygın 8 Hata

3. Enerji Tasarrufu Sağlayan Bir Bulaşık Makinesi Kullanın

İster inanın ister inanmayın, bazı çevre dostu bulaşık makineleri aynı sayıda tabak ve tavayı elde yıkamak için gerekenden daha az su kullanır. Eğer evinizde böyle bir makine varsa, bu makineyi kullanın!

Ancak, makineyi sadece dolu olduğunda açın, çünkü bunu makinenin yarısı doluyken yapmak su ve enerji israfı anlamına gelir.

4. Musluklarınızda Sızıntı Olup Olmadığını Kontrol Edin

Mutfak musluklarınızın iyi durumda, ve sızıntısız olmaları gerekir. Her şeyden önce, her kullanımdan sonra musluklarınızı iyice kapattığınızdan emin olun. Sızdıran bir musluk günde 19 litreden fazla su harcayabilir.

5. Yemeklerinizi Buharda Pişirmeyi Deneyin

Buharda yemek yapmayı sağlayan bir mutfak aleti.
Buharda pişirmek sağlıklıdır ve ayrıca daha az su gerektirir.

Sebzelerin buharda pişirildiklerinde besin değerlerini daha iyi koruduklarını biliyor muydunuz? Ayrıca, böylece su tüketiminizi de azaltacaksınız. Buharda pişirilmiş ıspanak, brokoli, bal kabağı, yeşil fasulye ya da havuç yapmayı deneyin.

6. Su ve Enerji Tasarrufu Yapmak İçin Evinize Araçlar Takın

Piyasada su tasarrufu yapmak için pek çok aksesuar bulunmaktadır. Bunlar genellikle pahalı değildirler. Ayrıca, kısa bir süre sonra, tüketiminizin nasıl da azaldığını göreceksiniz.

7. Gıdalarınızın Buzunu Akan Su Altında Çözmeyin

Gıdalarınızın buzunu çözmeyi unuttuğunuzda büyük ihtimalle bu işlemi hızlandırmak için gıdaları akan suyun altına koymaya başlarsınız. Ancak, bu çok fazla içme suyu israfına neden olur.

Bunun yerine önden plan yaptığınızdan emin olun ve gıdalarınızın buzunu doğal bir şekilde çözün.

8. Eğer Sebzelerinizi Haşlarsanız, Suyu Yeniden Kullanın

Sebzelerin haşlanmasından elde edilen pişirme suyu çorba, güveç ve hatta makarnalar hazırlamak için mükemmel bir temeldir. Bunu bitkilerinizi sulamak için dahi kullanabilirsiniz!

Bu suyu lavaboya dökerek harcamayın. Onun yerine, suyu yemeklerinizi tatlandırmak için kullanın.

Enerji Tasarrufu Yapmak İçin İpuçları

Mutfakta su ve enerji tasarrufu yapmak elzemdir, çünkü daha sürdürülebilir bir dünya için savaşmaya yardımcı olur, aynı zamanda paradan da tasarruf etmenizi sağlar. Artık su tüketiminizi azaltmak için bazı fikirleri gördüğünüze göre, aşağıda enerji tasarrufu yapmanıza yardım edecek bazı ipuçları paylaşacağız.

1. Enerji Etiketi İyi Olan Cihazları Satın Alın

Bir mikrodalga fırın.
Enerji tüketimini azaltmak ve çevreyi korumak için A++ cihazları tercih edin.

Bir daha yeni bir cihaz almanız gerektiğinde, etiketini kontrol edin! A++ enerji etiketine sahip olan cihazlar daha düşük seviyede enerji tükettikleri için paradan tasarruf etmenize ve çevrenin korunmasına yardımcı olur.

2. Buzdolabınızın Sıcaklığını Yılın Zamanlarına Göre Düzenleyin

Kış ayları sırasında, buzdolabınız yazın ihtiyacı olduğu kadar düşük sıcaklıklarda çalışmaya gerek duymaz. Bundan dolayı, eğer termostatı düzenlerseniz enerji tüketiminizi de azaltabilirsiniz. Sıcaklık kış aylarında 2.7°C ila 5°C arasında, yazın ise 5°C olmalıdır. Aradaki bu fark küçük görünse de, enerji kullanımı söz konusu olduğunda aradaki farkı göreceğinizi garanti ediyoruz.

3. Gıdalarınızı Soğuduktan Sonra Buzdolabına Alın

Buzdolabında sıcak gıdaları saklamaktan kaçının. Buzdolabına sıcak bir tabak koyduğunuzda dolabı bunu soğutabilmek için daha fazla çalışmaya zorlarsınız. Bundan dolayı da harcanan enerjiyi arttırırsınız.

Bu yazımız ilginizi çekebilir: Doğu Felsefesine Göre Para Tasarrufu

4. Buzdolabının Yerini Kontrol Edin

Buzdolabınız, fırın gibi ısı kaynaklarından uzakta olmalıdır. Aynı zamanda, arkası ile duvar arasında da yer olmalıdır, ki aşırı ısınmanın önlenebilmesi için hava serbestçe dolaşabilsin.

5. Su ve Enerji Tasarrufu Sağlamak İçin Doğru Ocağı Kullanın

Seramik bir ocağın üzerindeki bir tencere.
Doğru ocağı kullanmak gereksiz ısı israfını önleyerek enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilir.

Her tencere ve tava için doğru ocak brülörünü seçmelisiniz. Doğru brülörü kullanıp kullanmadığınızı bulmak için tencerenin çapına bakın: Tencerenin tabanı ocaktan dışarıya taşıyor mu? Tencerenin tabanı, ısıyı boşa harcamamak için, brülöre eşit ya da brülörden daha küçük olmalıdır.

6. Fırınınızı ve Seramik Ocağınızı Pişirmeyi Bitirmeden Önce Kapatın

Fırın ve seramik ocak, kapatıldıktan sonra bir süre daha sıcak kalır. Bundan dolayı, yemeklerinizi pişirmeyi bunları kapatıp bitirmenizi öneririz. Yemeklerinizin aynı şekilde, ancak daha az enerji harcayarak piştiğini göreceksiniz!

7. Pişirme Sırasında Fırını Açmayın

Pişirme süreci sırasında fırını açmak cihazın ısısının yaklaşık %20’sini kaybetmesine neden olur, ve fırın kapısını tekrar kapattığınızda bu ısıyı geri kazanması gerekir. Pişirme sürelerini iyi hesaplayın ve enerji israfını önleyin.

Ayrıca, bir diğer harika fikir de önceden ısıtılmış bir fırından yararlanmak için birkaç yemeği art arda pişirmektir.

8. Kullanmadığınız Cihazları Fişten Çekin

Örneğin, güzel kahve makinenizi düşünün. Makineyi kapatmazsanız, kullanmasanız bile enerji tükettiğinin farkına vardınız mı? Aynı şey mikrodalga fırın ve diğer pek çok cihaz için de geçerlidir.

Mutfakta su ve enerji tasarrufu yapmak için bazı alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz. Çalışmaya başlayın ve daha sağlıklı bir dünya için savaşın! Bu ipuçlarını takip ederek biraz para tasarrufu yapabilir, ve hatta belki de çocuklarınızın geleceğini bile kurtarabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.