Yemeklerin Tavaya Yapışmaması İçin 9 Yöntem

Eğer mümkünse, tavalarınızı üst üste istiflememeye çalışın. Böylece yapışmaz yüzeylerine zarar verme olasılığınızı azaltırsınız.
Yemeklerin Tavaya Yapışmaması İçin 9 Yöntem
Maria Patricia Pinero Corredor

tarafından incelendi ve onaylandı. beslenme uzmanı Maria Patricia Pinero Corredor.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bir yemeği çok dikkatlice hazırlayıp pişirdikten sonra tavaya yapıştığını fark etmek kadar kötü bir şey yoktur. Gelin, yemeklerin tavaya yapışmaması için 9 yöntemden bahsederek işinizi kolaylaştıralım!

Yemeklerin Tavaya Yapışmaması İçin 9 İpucu

Ev işleri arasında konu temizliğe gelince en yorucu alanın mutfak olduğunu biliriz. Bu her gün bir kaç kere yapılması gereken ve bazen uzun zaman alan bir iştir, özellikle de her şeyi yerine koymak bunun bir parçası olunca…

Yemek yapmaktan zevk alan insanlar belirli görevleri kolaylaştıracak düzinelerce hile bilirler, ancak diğer insanlar sadece sıkıntı ve stres yaşarlar. Mesela, yemek pişirme malzemelerini temizlerken tavalara yapışıp kalan yağ ve yemek artıklarını hepimiz biliriz.

Bu rahatsızlıklardan kaçınmanız ve bunun oluşmasını önlemeniz için bugün sizlerle yemeklerin tavaya yapışmaması için 9 ilginç hileden bahsedeceğiz.

Dikkatle okuyun! Bu bilgi kaçmaz.

1. Zeytinyağı kullanın

tava
Tavanıza biraz zeytinyağı koymak yemeklerin yapışmasını önlemek için çok faydalıdır.

Tavaya biraz yağ dökün, kağıt peçete yardımıyla yayın ve yemeğin yapışma potansiyeli olan her yeri iyice yağlayın. Yemeği pişirmek için tavaya koymadan önce yağı ısıtın. Dikkatli olun, yağı yakmayın!

2. Biraz tuz ekleyin

Alüminyum tencere ve tavalar, metalin özelliğinden dolayı yiyeceklerin yapışmasına daha elverişlidir.

Bu problemden kaçınmak için tavanıza biraz ayçiçek yağı ve tuz ekleyin. Her yere yayıldığından emin olun.

Tuzu aşırı kullanmayın çünkü tadı yemeğinizin tadını bastırabilir. Eğer çok eklediğinizi düşünüyorsanız, tavayı ısıtmadan önce bir peçete yardımıyla fazlasını alın.

3. Elma sirkesi kullanın

elma sirkesi

Alüminyum ve benzer metallerle yapılan tencere ve tavalara yiyeceğin yapışmaması için yüzeyin tamamen kapalı olması gerekir.

Bir diğer yararlı seçenek ise tavaya biraz yağ koymak, ısıtmak ve üstüne bir atımlık elma sirkesi eklemektir. Düşük ateşte tutun ve tarifinizi pişirmeye başlamadan önce sirkenin tamamen uçmasını bekleyin.

4. Gerçek tereyağı kullanın

Gerçek tereyağındaki besleyici ögeler vücut sağlığı için önemlidir. Ayrıca bununla yemeklerin tavaya yapışmasını da önleyebilirsiniz.

Nerede yapıldığına göre tereyağındaki vitaminler, yağ asitleri, mineraller ve antioksidanlar değişkenlik gösterir. 

Yemek yapmadan veya yumurta, sosis ve benzeri yiyecekler pişirmeden önce bir çay kaşığı tereyağı kullanın. Yanmasını önlemek için ısıyı orta seviyede tutun ve bir tutam tuz ekleyin.

5. Metal kaşıklar ve malzemeler kullanmaktan kaçının

bir kaşık yağ
Yapışmaz tavalarda metal malzemeler kullanmayın çünkü dayanıklılık süresini azaltabilirsiniz.

Onun yerine tahta, plastik veya silikon kaşıklar ve malzemeler kullanırsanız tavaların yüzeyi çizilmez ve böylece yapışmaya karşı koruma sağlarsınız.

6. Metal sünger kullanmayın

Metal süngerler alüminyum tavalardaki gözeneklerin artmasına sebep olur ve yapışmaz yüzeye zarar verir. Yumuşak süngerler kullanın, böylece tavalarınızı daha iyi koruyabilirsiniz. 

7. Tencere tavaları üst üste koymayın

tava

Eğer teflon kullanıyorsanız, onları hiç bir zaman üst üste koymayın. Bu malzeme çizilmeye karşı çok hassastır ve yüzeyi kolayca zarar görebilir.

8. Tavalarınızı kaldırmadan önce iyice kurulayın

Tavalardaki artıkları yıkadıktan sonra dolaplara kaldırmadan önce tavaları iyice kurulayın.

Yüzeyde kalan nem, küf oluşmasına sebep olur, bu da yemeklerin tavaya yapışmasına sebep olur.

9. Tavanın yüzeyinin kurumasına izin vermeyin

Yemeklerin tavaya yapışmasını önlemenin asıl sırrı, tavada yemek pişirirken sürekli az miktarda yağ eklemektir. Eğer kuruduğunu fark ederseniz, hemen biraz yağ ekleyin ve eşit şekilde yayın.

Bu basit hileleri takip ederek tavalara yemek yapışmasını önleyebilirsiniz.

Sadece mükemmel öğünler yapmakla kalmayacaksınız, aynı zamanda hem temizlikte zaman kazanacaksınız hem de tencere ve tavalarınız temiz görünmeye devam edecek.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.