Günlük Plastik Kullanımınızı Nasıl Azaltırsınız?

Plastik genellikle en az şüpheleneceğiniz ürünlerde bulunan bir malzemedir. Bundan dolayı, gezegenimiz için ciddi bir problemdir. Ancak, plastik kullanımınızı bu yazımızdaki tavsiyeler sayesinde azaltabilirsiniz!
Günlük Plastik Kullanımınızı Nasıl Azaltırsınız?

Tarafından yazılmıştır Virginia Martínez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Plastik her yerde bulabileceğiniz ve neredeyse her dakika kullandığınız bir materyaldir. Her tür objede, özellikle de kaplarda, yapı malzemelerinde, aksesuarlarda, ve hatta kıyafetler ve bazı kozmetiklerde bile bulunabilir. Ancak, günlük plastik kullanımınızı azaltmak mümkündür ve şimdi bunu nasıl yapacağınızı öğreneceğiz.

Plastik kullanımınızı azaltmak neden önemlidir? Bu yazımızda bu konuda konuşacağız, ayrıca her gün kullanıma koymaya başlayabileceğiniz bazı pratik önlemler de önereceğiz.

Plastik ve Çevre Kirliliği

İyi tanınan ekolojik organizasyon Greenpeace’e göre, okyanuslar ve denizler her yıl Eyfel Kulesi’nin ağırlığının 1200 katına denk gelen miktarda plastikle kirleniyor. Bu miktar tek problem de değil, problemin sadece bir parçası.

Aslında, plastik atıkların en endişe verici yönü, atıldıktan sonra ayrışmalarının uzun bir süre alması. Örneğin, plastikten yapılan bir şişenin parçalanması 500 yıla kadar sürebiliyor.

Plastik atıklar.

Dünyanın plastik üretiminin yılda milyonlarca tona ulaştığı ve her türlü ürünü almaya ve herhangi bir yere atmaya devam ettiğimiz göz önüne alındığında, atık oranı büyümeyi bırakmayacak.

Plastiğin büyük çoğunluğu sonunda dünyadaki denizler ve okyanuslara ulaşıyor ve bu ekosistemlere ciddi zararlar veriyor. Etkileri dramatik. Ve, kaplarınızı geri dönüştürmek atığı azaltmak için iyi bir adım olsa da, gerçekte, günlük plastik kullanımınızı azaltmak daha iyi olacaktır.

Günlük Plastik Kullanımınızı Nasıl Azaltabilirsiniz?

Aşağıda listeleyeceğimiz önlemler hem pratik hem de basittir. Plastikle yapılan ürün (kaplar, mutfak eşyaları, çantalar vb.) kullanımınızı çok fazla çaba harcamadan ve bir şey kaçırıyormuş gibi hissetmeden azaltmanıza yardımcı olacaklardır.

Markette Plastik Poşetler Yerine Bez Torba Kullanın

Örneğin İspanya’da 1 Temmuz 2018’den beri, bu çok önemli bir önlem haline gelmiştir. Pek çok market müşterilerine ücretsiz plastik poşet verme iznine sahip değillerdir. Ve eğer kişi plastik poşet isterse bunun parasını ödemek zorundadır.

Ana fikir, konu hakkında farkındalık yaratmak ve plastik tüketimini azaltmaya yardımcı olmaktır. Benzer şekilde, bu önlem torbaları eskiden yaptıkları gibi bir kere kullanıp sonrasında atmak yerine, kişilerin kendi torbalarını getirip (bez ya da diğer materyallerden yapılmış) daha fazla kullanmaya alışmalarına da yardımcı olur.

Plastik en iyi seçenek değildir. Kullanmaktan kaçınmanın da pek çok yolu vardır. Bunlardan bir tanesi alışverişe giderken kendi bez çantalarınızı yanınıza almaktır.

Bez çantalar çok popüler hale gelmiştir ve bu sayede her türlü tasarımda bez çanta bulabilirsiniz. Tek renkli, damgalı, pürüzsüz ve benzeri çantalar ile her stil için tasarım vardır!

Ancak, bundan daha fazlası da var. 2021 yılı itibariyle hafif ve çok hafif, biyolojik olarak parçalanamayan plastik torbalar tamamen yasaklanacaktır. Özellikle de hassas ve en zehirli olanlar. Bu önlem sadece İspanya’da değil, İtalya ve Fransa gibi ülkelerde de uygulanacaktır. Nihai hedef bunu tüm Avrupa Birliğinde uygulamaktır.

Kendi payınız için, plastik torbalar için para ödemeyerek para tasarrufu yapmak açısından, ya da çevresel bilinç açısından, yapılabilecek en iyi şey her markete gittiğinizde bez çanta kullanmayı seçmektir. Bu şekilde çevresel etkinizi azaltabilirsiniz.

Kumaş alışveriş torbaları.

Açık Ürünler Satın Alın ve Aşırı Ambalajlamadan Kaçının

Eğer bunu düşünürseniz, açık ürünler satın almak daha da ucuzdur: tam olarak ihtiyacınız olan miktarı alabilirsiniz ve en iyi ürünleri seçebilirsiniz. Aksine, paketli ürünler çok fazla plastikle yapılır (tepsiler, ambalajlar vb.) ve bunlar okyanuslarda son bulacaktır.

Meyvelerinizi tarttığınızda plastik torba kullanmaktan kaçının. Onun yerine terazideki fiyat etiketini direkt olarak meyvenin kabuğuna yapıştırın. Sonrasında meyvelerinizi evinize götürmek için bez torbanıza koyabilirsiniz.

Plastik Kaplardaki Temizlik Ürünlerinden Kaçının

Temizlik ürünleri kullanmaktan ve onlarla işiniz bittiğinde kaplarını atmaktan kaçınmak için yapabileceğiniz en iyi şey doğal, ev yapımı seçenekler kullanmaktır.

Örneğin, insanlar eskilerden beri bir şeyleri yıkamak ve temizlemek için sabun, sirke ve karbonat gibi şeyler kullanmaktadır. Bu şekilde, çevre dostu ürünler kullanacaksınız ve çok fazla plastik kullanmaktan kaçınarak eşyalarınızı eşit derecede temizleyebileceksiniz.

Bu yazımızı da okumanızı öneriyoruz: Beyaz Sirke ile Nasıl Ev Temizlenir?

Kozmetiklerinizdeki Malzemeleri Kontrol Edin

Eğer bunu bilmiyorsanız, pek çok krem ve diğer güzellik ürünü plastikten yapılmış mikro boncuklar içerir. Ayrıca, mikro boncuklar çevre için çok tehlikelidir, çünkü hayvanlar tarafından kolayca yenebilir ve onları zehirleyebilirler.

Bunlar naylon, polietilen ve polipropilenden yapılmış ve genellikle krem ve eksfolyantlara eklenen boncuklardır.

Bu sebepten dolayı plastiği malzemelerinde bulundurmayan doğal kozmetik ürünler seçmek daha iyidir. Başka bir iyi fikir ise kendi ev yapımı kremlerinizi hazırlamaktır.

Bu yazımızı da okumalısınız: Kimyasal İçermeyen Doğal Deodorantlar

Günlük Plastik Kullanımınızı Azaltmak İçin Geri Dönüştürün

Atıklarını geri dönüşüme atan bir kişi.

Çöplerinizi ayırmak çok kolaydır. Bir çöp kutusuna kağıt ve kartondan yapılan her şeyi, başka birine plastikle alüminyumları, ve diğerine de camları koyabilirsiniz. İsviçre gibi daha spesifik olan ve plastiklerini PET kaplar, alüminyum ve diğer türde plastikler olarak ayıran bazı ülkeler de vardır.

Eurostat’tan İspanya ile ilgili gelen bilgiye göre ülkedeki atıkların sadece %29.7 civarındaki kısmı geri dönüştürülmektedir. Bu, geri dönüşümün yararları ile ilgili genel bir farkındalıktan çok uzakta olduğumuz anlamına gelir.

Sonuç Olarak

Kullandığınız plastikleri azaltarak çevresel etkinizi büyük bir ölçüde azaltırsınız. Sonuçları direkt olarak görmeyebilirsiniz ancak aksiyonlarınız kesinlikle buna değerdir ve bunları her gün yapmaya devam etmelisiniz. Bu şekilde okyanuslar geleceğimiz için daha temiz olacaktır. Ayrıca, plastik üretiminin CO2 emisyonlarını arttırmasını da engelleyeceksiniz.

Eğer sadece birkaç alışkanlığınızı değiştirirseniz kullanımınızı etkili ve efektif bir şekilde azaltabilirsiniz. Sadece, halihazırda elinizde olan nesneleri tekrar kullanmak için zekice yollar düşünmeniz gerekir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.