Kendi Kreminizi Yapın: Çatlak İzleri İçin E Vitamini

Çatlak izlerini tamamen ortadan kaldırmanız mümkün değildir. Ancak cildinizi besleyen ve bu lekelerin görünümünü azaltan birçok cilt bakım ürünü var. Bu yazıda, çatlakları azaltan ve içinde E vitamini bulunan ev yapımı doğal bir kremden bahsedeceğiz. 
Kendi Kreminizi Yapın: Çatlak İzleri İçin E Vitamini

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Çatlak izleri, birçok insanın en büyük problemidir. Bu yazıda, E vitamini içeren ev yapımı bir çatlak kreminden bahsedeceğiz. Çatlak izleri veya lekeleri, ciltte bulunan esnek dokunun aşırı genişlemesi sonucu oluşur ve özellikle hamilelik sırasında ve sonrasında birçok kadında gözlemlenir. Buna ek olarak, kilo alıp vermenin ve kalıtsal faktörlerin sonucu olarak da ortaya çıkabilir.

Bu cilt problemi fiziksel sağlığınızı olumsuz anlamda etkilemese de, görüntüsünden hoşlanmadığınız için öz saygı problemleri yaşayabilirsiniz. Günümüzde çatlak izlerini azaltan birçok kozmetik ürün var. Ancak bu tür kozmetik ürünler genellikle çok pahalıdır. Neyse ki çatlak izlerini azaltmanıza yardımcı olabilecek ve hazırlaması son derece kolay olan bazı doğal tarifler de bulunuyor.

Ev yapımı çatlak kremi: Neden kullanmalısınız?

kapsül ilaç ve çatlak izleri

E vitamini güçlü bir doku yenileyicidir; çünkü antioksidanlardan ve nemlendiren bileşenlerden meydana gelir.

Evde yapacağınız E vitamini içeren doğal çatlak kremlerinin birçok farklı faydası bulunur. İçinde bulunan nemlendirici bileşenler cilde hızlı bir şekilde nüfuz eder ve dokuya esneklik kazandırır. E vitamininin iyileştirici ve yenileyici özellikleri cilde daha yumuşak ve pürüzsüz bir görüntü verir.

E vitamini, yeni çatlakların ortaya çıkmasını önler ve cildinizin sarkmamasını sağlar. E vitamini içeren kremleri masaj yoluyla uygulayarak, kan dolaşımını etkinleştirir ve iltihabı azaltırsınız. Bu şekilde cildinizdeki çatlak izleri de azalmış olur.

E vitamini içeren kremlerin diğer avantajları şunlardır:

 • Deride bulunan kolajen ve elastinin yenilenmesine yardımcı olur.
 • Bu vitamin türü, serbest radikallerin deri üzerindeki olumsuz etkilerini azaltır.
 • E vitamini bir antioksidandır; bu nedenle sadece ciltte bulunan esnek lifleri korumakla kalmaz, aynı zamanda gerilme sırasında ortaya çıkan çatlakların da önüne geçer.
 • E vitamini içeren formüller hamilelik sırasında kullanılabilir.
 • Bu yöntem, çatlaklar için başvurulan estetik operasyonlardan çok daha ucuzdur.
 • Bu kremdeki bileşenler %100 doğaldır ve genellikle alerjik reaksiyonlara neden olmaz.

Kendiniz Yapın: Çatak İzleri İçin E Vitamini İçeren Çatlak Kremi

cam kutu içinde beyaz krem

Bu kremde bulunan E vitamini bir antioksidandır, bu nedenle yenileyici ve canlandırıcı özelliklere sahiptir.

E vitaminini çatlak izlerine doğrudan uygulayarak da görünümlerini azaltabilirsiniz. Ancak size daha eksiksiz bir tedavi şeçeneği öneriyoruz: E vitaminine ek olarak, Hindistan cevizi ve shea yağı gibi diğer faydalı bileşenleri de bu kreme dahil edin. Bu iki doğal yağın içinde, cildin yenilenmesine katkıda bulunan yağ asitleri, antioksidanlar ve amino asitler bulunur. İşte tarif:

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı shea yağı
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 adet E vitamini kapsülü
 • 1/2 yemek kaşığı avokado yağı (isteğe bağlı)

Hazırlanışı

 • İlk olarak shea yağını ısıya dayanıklı bir kabın içine koyun ve benmari usulü eritin.
 • Eridiği zaman Hindistan cevizi yağını içine ekleyin ve kısık ateşte karıştırmaya devam edin.
 • Ardından, E vitamini kapsülünü karışıma ekleyin.
 • Karıştırmaya devam edin ve iyice karıştığı zaman karışımı ocaktan alın.
 • Eğer isterseniz, yarım yemek kaşığı avokado yağı da ekleyebilirsiniz.
 • Son olarak, elde ettiğiniz karışımı bir kabın içine koyun ve katılaşana kadar bekleyin.
 • Bozulmaması için serin ve kuru bir yerde saklayın.

Nasıl kullanılır:

 • Ev yapımı kremi çatlakların olduğu bölgelere sürün.
 • Cildiniz kremi iyice emene kadar masaj yapın.
 • Durulamadan bu şekilde kalmasına izin verin ve her gün, tercihen günde iki kez bu işlemi tekrarlayın.

Not: İsterseniz tarifte geçen oranları değiştirebilirsiniz. Ancak aklınızda tutmanızda fayda var, ev yapımı kreminiz bir veya iki ay sonra bozulmaya başlayacaktır. Yaşadığınız yerin sıcaklık ortalamaları, saklama koşullarını da etkileyecektir.

Bazı tavsiyeler

Bu kremi uyguladığınız zaman mucizevi değişiklikler gözlemlemeyeceksiniz. Anında sonuç almayı da beklemeyin, sabırlı olmalısınız. Aslında piyasada bulunan hiçbir krem, çatlak izlerini tamamen gideremez. Bu yüzden düzenli olarak krem sürüp, bu izleri azaltmayı deneyebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak, krem kullanmanın yanında sağlıklı bir diyete sahip olmanız ve egzersiz yapmanız da gerekir. Beslenme ve spor, cildin daha hızlı sıkılaşmasına yardımcı olur. Sağlıklı bir diyetle beraber düzenli olarak egzersiz yapmak, hamilelik sırasında oluşabilecek çatları bile azaltabilir. 

Bu doğal kremi günlük güzellik rutininize dahil edin. Gördüğünüz gibi bu kremi hazırlamak epey kolay ve ihtiyacınız olan malzemeler de son derece ucuz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Keen, M., & Hassan, I. (2016). Vitamin E in dermatology. Indian Dermatology Online Journal. https://doi.org/10.4103/2229-5178.185494
 • Nachbar, F., & Korting, H. C. (1995). The role of vitamin E in normal and damaged skin. Journal of Molecular Medicine. https://doi.org/10.1007/BF00203614
 • Thiele, J. J., Hsieh, S. N., & Ekanayake-Mudiyanselage, S. (2010). Vitamin E: Critical Review of Its Current Use in Cosmetic and Clinical Dermatology. Dermatologic Surgery. https://doi.org/10.1111/j.1524-4725.2005.31724
 • Lin, T. K., Zhong, L., & Santiago, J. L. (2018). Anti-inflammatory and skin barrier repair effects of topical application of some plant oils. International Journal of Molecular Sciences. https://doi.org/10.3390/ijms19010070
 • Brennan, M., Clarke, M., & Devane, D. (2016). The use of anti stretch marks’ products by women in pregnancy: A descriptive, cross-sectional survey. BMC Pregnancy and Childbirth. https://doi.org/10.1186/s12884-016-1075-9
 • Ud-Din, S., McGeorge, D., & Bayat, A. (2016). Topical management of striae distensae (stretch marks): Prevention and therapy of striae rubrae and albae. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology. https://doi.org/10.1111/jdv.13223

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.