Çatlak İzlerinden Doğal Olarak Kurtulmanın 2 Yolu

Ne kadar şiddetli olduklarına bağlı olarak, çatlak izlerini kaldırmak daha zor ya da kolay olabilir. Hala kırmızımsı görünüyorlarsa, onları tamamen ortadan kaldırma şansınız vardır.

Ciltteki hızlı gerilmeden oluşan çatlak izleri birçok insan için büyük sıkıntı olabilir. Normalde sadece kadınları etkileyen bir problem olarak görülür, ancak erkekler de bu durumdan muzdarip olabilir.

Derinin yüzeyinde beliren kırmızımsı düzensiz çizgilerden bahsediyoruz.

Bunlar cildin üst katmanlarında, özellikle de yüzeyin tam altında oluşan gerilmenin sonucudur.

Gerilmeden kaynaklı cilt sorunları genellikle estetikle ilgilidir.

İnsanlar, genellikle özgüvenlerini etkilediği ve vücutlarını halka açık yerlerde (yüzme havuzlarında, kumsalda, diğer yerlerde) gösterdiklerinde başkalarından olumsuz bakışlar ve sözler alabileceği için bu durumdan sıkıntı duyarlar.

Ciltte çatlak izlerini en çok etkileyen faktörler ve bunlardan etkilenen bölgeler

Diğer kozmetik sorunlar gibi, bu izlerin görünümünü etkileyen bazı faktörler vardır ve bazıları diğerlerine göre daha kolay kontrol edilebilir.

Gerilmeden kaynaklı çatlaklar söz konusu olduğunda, en büyük etkenlerden biri vücut ağırlığındaki dalgalanmalardır. Bu kilonuzun kontrolsüz bir şekilde artıp azaldığı anlamına gelir.

Ancak ağırlık dalgalanmaları, ciltteki çatlak izlerinin görünümü ile ilişkili tek faktör değildir.

Ergenlik döneminde büyüme de genel sebeplerden biridir. Cilt esnemeye başlar, esnekliğini kaybeder ve bu ince çatlaklarla sonuçlanır.

Deride gerginlik izlerinin görünümüne neden olan bir başka faktör de hamileliktir. Bu gibi durumlarda izler karın bölgesinde ve yanlarında bulunur.

Yukarıdaki faktörlere dayanarak vücutta oluşan bu kırmızımsı izlerin en çok hangi bölgelerde oluşacağını anlamak kolaydır. Yine de bunlar farklı faktörlerden kaynaklanabilir.

Anahtar bölgeler karın bölgesi, göğüsler, basenler, kalçalar ve uyluklardır. Bu izler kırmızımsı bir renkle başlar ama, bronz ya da beyaz gibi başka tonlarda da görülebilir. Renk, kişiden kişiye değişir.

Derideki çatlak izlerini tedavi etmek için doğal yollar

Çatlak izleri, kolayca oluşan ya da gelişebilen bir cilt durumudur. Bu, ciltteki tüm çatlak izlerinin aynı aşamada olmadığı anlamına gelir.

Bu nedenle, bazıları yok edilebilir ve diğerleri ise sadece tedavi edilebilir.

Genel olarak, bunlar görünüşlerine göre ayrılırlar. En yeni olanlar kırmızı tonlarındadır ve uzun süredir varolanlar da beyazdır.

Yukarıda belirtildiği gibi, her iki tür iz de tedavi edilebilir. Kırmızı çatlak izlerini ortadan kaldırmak çok daha kolaydır.

Aşağıda size bu izleri doğru yönde tedavi etmeniz için bazı doğal alternatifler anlatacağız.

1. Limon ve zeytinyağı

Limon, tıbbi ve estetik uygulamalarından dolayı çok popüler olan bir narenciyedir.

Ölü hücreleri alma ve beyazlatma özellikleri sayesinde cilde çok yararlıdır. Bunun sebebi limonun ana bileşenlerinden birinin sitrik asit olmasıdır.

Öte yandan zeytinyağı da, cilt sağlığı için önemli bir besin maddesi olan E vitamini içerdiği için çok yararlıdır.

Bunları birlikte kullanırsanız, bu malzemeler, ciltteki çatlak izleriyle mücadele etmek ve cildinizin canlılığını korumak için mükemmel bir doğal alternatif oluştururlar.

Malzemeler

 • Yarım limon
 • 10 damla sızma zeytinyağı

Hazırlanışı ve uygulaması

 • Yarım limonu, bölgeye sürün.
 • Aynı zamanda, yaklaşık 10 dakika boyunca dairesel masaj yapın.
 • 10 dakika daha bekleyin ve sızma zeytinyağını tamamen emene kadar cildinize masaj yapın.

2. Kırmızı üzüm

Üzümler genelde hafif ve doğal oldukları için atıştırmalık olarak tüketilir. Ama çok az insan üzümün cilde olan faydalarından habersizdir.

Bu küçük ve lezzetli meyve çok güçlü bir antioksidandır. Böylece ciltteki hafif çatlak izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Malzemeler

 • 10 kırmızı üzüm
 • 1 kap sade yoğurt (200 g)

Hazırlanışı ve uygulaması

 • Kabuklarını ya da çekirdeklerini çıkarmadan üzümleri ezin ve bir kaba koyun.
 • Sonra sadece yoğurdu ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Bu karışımı etkilenmiş bölgelere dairesel yönde masaj yaparak uygulayın.
 • 20 dakika bekletin ve soğuk su ile durulayın. 

Bugün denemekten çekinmeyin!

Bunlar da ilginizi çekebilir