Çatlak İzleri: Doğal Olarak Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Ne kadar şiddetli olduklarına bağlı olarak, çatlak izlerini kaldırmak daha zor ya da kolay olabilir. Hala kırmızımsı görünüyorlarsa, onları tamamen ortadan kaldırma şansınız vardır.
Çatlak İzleri: Doğal Olarak Nasıl Kurtulabilirsiniz?
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Ciltteki hızlı gerilmeden oluşan çatlak izleri birçok insan için büyük sıkıntı olabilir. Normalde sadece kadınları etkileyen bir problem olarak görülür; ancak erkekler de bu durumdan muzdarip olabilir.

Çatlak izleri derken; derinin yüzeyinde beliren kırmızımsı düzensiz çizgilerden bahsediyoruz. Bunlar cildin üst katmanlarında, özellikle de yüzeyin tam altında oluşan gerilmenin sonucudur.

Gerilmeden kaynaklı cilt sorunları genellikle estetikle ilgilidir. İnsanlar, genellikle öz güvenlerini etkilediği ve vücutlarını deniz, havuz gibi halka açık yerlerde gösterdiklerinde başkalarından olumsuz bakışlar ve sözler alabileceği için bu durumdan sıkıntı duyarlar.

Çatlak izlerini en çok etkileyen faktörler ve bunlardan etkilenen bölgeler

 • Diğer kozmetik sorunlar gibi, bu izlerin görünümünü etkileyen bazı faktörler vardır ve bazıları diğerlerine göre daha kolay kontrol edilebilir.
 • Gerilmeden kaynaklı çatlak izleri söz konusu olduğunda, en büyük etkenlerden biri vücut ağırlığındaki dalgalanmalardır.
 • Bu kilonuzun kontrolsüz bir şekilde artıp azaldığı anlamına gelir. Ancak ağırlık dalgalanmaları, ciltteki çatlak izlerinin görünümü ile ilişkili tek faktör değildir.
 • Ergenlik döneminde büyüme de genel sebeplerden biridir. Cilt esnemeye başlar, esnekliğini kaybeder ve bu ince çatlak izleri ile sonuçlanır.
  karın çatlakları
 • Deride gerginlik izlerinin görünümüne neden olan bir başka faktör de hamileliktir. Bu gibi durumlarda çatlak izleri karın bölgesinde ve yanlarında daha çok görülür.

Yukarıdaki faktörlere dayanarak vücutta oluşan bu kırmızımsı izlerin en çok hangi bölgelerde oluşacağını anlamak kolaydır. Yine de bunlar farklı faktörlerden kaynaklanabilir.

Anahtar bölgeler karın bölgesi, göğüsler, basenler, kalçalar ve uyluklardır. Çatlak izleri, kırmızımsı bir renkle başlar; ama bronz ya da beyaz gibi başka tonlarda da görülebilir. Renk kişiden kişiye değişir.

Çatlak İzleri Nasıl Tedavi Edilir?

Çatlak izleri, kolayca oluşan ya da gelişebilen bir cilt durumudur. Bu, ciltteki tüm çatlak izlerinin aynı aşamada olmadığı anlamına gelir. Bu nedenle, bazıları yok edilebilir ve diğerleri ise sadece tedavi edilebilir.

Genel olarak, bunlar görünüşlerine göre ayrılırlar. En yeni olanlar kırmızı tonlarındadır ve uzun süredir var olanlar da beyazdır. Yukarıda belirtildiği gibi, her iki tür iz de tedavi edilebilir.

Kırmızı çatlak izlerini ortadan kaldırmak çok daha kolaydır. Aşağıda size bu izleri doğru yönde tedavi etmeniz için bazı doğal alternatifler anlatacağız.

1. Limon ve zeytinyağı

zeytinyağı ve limon
Limon, tıbbi ve estetik uygulamalarından dolayı çok popüler olan bir narenciyedir. Ölü hücreleri alma ve beyazlatma özellikleri sayesinde cilde çok yararlıdır. Bunun sebebi limonun ana bileşenlerinden birinin sitrik asit olmasıdır.

Öte yandan zeytinyağı da cilt sağlığı için önemli bir besin maddesi olan E vitamini içerdiği için çok yararlıdır.Bunları birlikte kullanırsanız bu malzemeler, ciltteki çatlak izleriyle mücadele etmek ve cildinizin canlılığını korumak için mükemmel bir doğal alternatif oluştururlar.

Malzemeler

 • Yarım limon
 • 10 damla sızma zeytinyağı

Hazırlanışı ve uygulaması

 • Yarım limonu bölgeye sürün.
 • Aynı zamanda, yaklaşık 10 dakika boyunca dairesel masaj yapın.
 • 10 dakika daha bekleyin ve sızma zeytinyağını tamamen emene kadar cildinize masaj yapın.

2. Kırmızı üzüm

kırmızı üzüm
Üzüm, genelde hafif ve doğal olduğu için atıştırmalık olarak tüketilir. Ama çok az insan üzümün cilde olan faydalarından habersizdir. Bu küçük ve lezzetli meyve çok güçlü bir antioksidandır. Böylece ciltteki hafif çatlak izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Malzemeler

 • 10 kırmızı üzüm
 • 1 kap sade yoğurt (200 g)

Hazırlanışı ve uygulaması

 • Kabuklarını ya da çekirdeklerini çıkarmadan üzümleri ezin ve bir kaba koyun.
 • Sonra sadece yoğurdu ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Bu karışımı etkilenmiş bölgelere dairesel yönde masaj yaparak uygulayın.
 • 20 dakika bekletin ve soğuk su ile durulayın. 

Bugün denemekten çekinmeyin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.